kahvaltı

dennis soruyor: 4

merhaba, üç hafta öncesine kadar kadar hep bulamaç şeklinde verdim kahvaltıyı; üç hafta önce yumurta sarısını ve labne peynirini önden ayrı ayrı verip sonra bulamaç vermeye başladım. yumurtadan pek hoşlanmayınca tekrar bulamacın içinde vermeye başladım şimdi sadece peyniri ayrı yiyor. zaten bulamaçtan çıkarılabilecek başka bir şey de yok (milupa kahvaltılık, devam sütü, ceviz-badem, yumurta sarısı). benim sorum şu ki bulamaç yapmadan başka ne verebilrim? zeytinsiz kahvaltı düşünemiyorum ama sadece iki alt dişi olan bir bebek için tuzunu alıp çekirdeklerini çıkarıp minik minik doğramak yeterli olur mu yoksa tuzsuz zeytin ezmesi falan var mı piyasada? zeytinden başka ne verilebilir?
teşekkürler ilginiz için, sağlıklı günler...

Bu soruyu cevapla


4 Cevap


selencem

ben tuzsuz zeytin aldgm migrostan. lor peyniri de bir alternatif. ben ekmek veriyorum, salatalık veriyorum, kemiriyor. hatta bazen minicik diy peyniri de veriyorum.


duzuncar

ben parca zeytin ve minik dogranmis beyaz peynir veriyorum. eliyle alip agzina atiyor :)   zeytini ufak ufak kesip veriyorum, emip kabugunu cikariyor.


seydanury

benimki bulamaç olarak yemeyi en baştan kabul etmedi. ben de hep ayrı ayrı veriyorum. yumurtanın sarısını rafadan seviyor. yanına beyaz peynir, tahin-pekmez (doktorumuz tahinin sakıncası olmadığını söyledi.), bazen haşlanmış patatesle ceviz / bazen de kahvaltılık karışımla ceviz. eğer o gün boşaltımımızla ilgili bir sorun varsa önden kayısı cicibebe eklediğim oluyor ;) bunları aynı anda yemediği oluor. mesela cevizli karışım hep sonraya kalır. bir de piyasadaki labne-krem peynir cinsi ürünlere uzak durmanızı tavsiye ederim. uzun yıllardır ziraat bakanlığında görevli ve denetimlere giden gıda mühendisi bir aile dostumuzun uyarılarından sonra ben yaklaşmıorum. beyaz peyniri ezer sulandırırsınız ya da lor da bir alternatif olabilir eğer henüz sert geliorsa kuzu için. zaten zamanla da alışır :)


anneyazar

 Hazır zeytin eezmesi tavsiye etmiyorum çünkü içinde koruyucu maddeler oluyor. Kendiniz tuzsuz zeytin alıp kesseniz yeterli. Bebeklerin damakları sandığınızdan serttir. Çok çok da ufaltmayın her şeyi zaten. Blender dan mümkün olduğunca uzak tutup tel süzgeçte çatalla ezerek vermeye çalışın. Labne peynir genellikle firmaların ellerinde kalan peynirleri eritip tekrar kullanıma sunmasıyla oluşur. Dikkatli kullanmakta yarar var.   Umarım işinize yarar:)Bebeklere Kahvaltı Önerileri (Ekgıda 3)Verdiğim linkte de çeşitli kahvaltı önerileri var. Yine aynı seri de ek gıda ile ilgili mönü,v.s. de vermiştim. Cevaplamak için Üye ol