çocuğunuza sır tutmayı öğretmekle, gerekeni anlattırmak arasındaki ince çizgi

ozgu_naz soruyor: 10

Kızıma öğretmeye çalıştığım prensiplerden 2 tanesi birbiriyle iç içe geçmiş durumda. Biri sır tutması, diğeri de başına gelen kötü bir şeyi her ne olursa olsun bize anlatması. Tabiki yaşı itibarıyle herşeyi bize şikayet vari söylemekte. Baba annem bana çikolata vermedi, anne baba bana kızdı yada anneannem yaramazlık yapma dedi vs.

 

Onunla konuştuğumuzda kendi iyiliği için olan şeylerin zamanla ayırdına varacağını ya da şikayet ettiği kişinin bunu neden yaptığını anlatıyoruz. Onun istediği şeylerin herzaman doğru olmadığını, hoşuna gitmese bile büyüklerin bazen  daha doğru kararlar verdiğini söylüyorum. Dolasıyla her olayın sonunda lütfen bana gelip başkasını şikayet etme diyorum. bunu yapmamdaki ana sebep laf taşıyan bir çocuk olmamasına gayret etmem.

 

İşte bu noktada endişelerim başlıyorum. Ben böyle tembihlerken ya tanıdığı yada tanımadığı birisi ona hoşuna gitmeyen bir şey yaparsa ve kızım bunu bizi söylemezse? Çok fazla kafasını karıştırmadan eğer birisi onun istemediği şekilde ona sarılır, Öper yada dokunursa mutlaka bana söylemesini tembihliyorum.

 

Diğer taraftan sır tutmanın ne demek olduğunu anlatmaya çalışıyorum.Eğer kendisi dışında birini ilgilendiren bir durum varsa ve diğer kişilere zarar vermiyorsa ve başkasına anlatmaman için sana söyleniyorsa, bu sırdır ve sen de başkasına anlatmamalısın. Ama mutlaka ve mutlaka başkasına zarar verici birşey olmalılıdır. O zaman sırlıktan çıkar. BUnları da bizimle paylaşmalısın.

 

Bazı şeylerin bu yaşlarda şekillendiğini ve sonradan isteseniz de düzeltemeyeceğinizi düşünüyorum. Ama daha önce de söylediğim gibi acaba  bu yaşlarda bu  iki kavram birbirine karışır mı? Kaş yapayım derken göz çıkarır mıyım? Görüş ve önerilerinizi bekliyorum.

 

 

Bu soruyu cevapla


12 Cevap


nilinmasali

Henüz bu konu üstünde kafa yormadım açıkcası ama bu yaş grubu için sır tutma konusu biraz erken geldi bana,dediğiniz gibi kavram kargasası yasayabilir şu aşamada,belki biraz daha büyüdüğünde iyi sırlar ve kötü sırlar gibi ikiye ayırarak (mesela süpriz bir doğum günü iyi sırdır) saklaması ve saklamaması gereken sırları öğretebilirim sanırım...


mert_mert

bence anneler tüm sırları bilmeli.sır tutmak belki bu yaş için uygun değildir.ortam çok kötü tv de ve gazetelerde dergilerde çoçuk istismarı ile ilgili broşürlerü okudum.hatta onları okuduktan sonra oğlumu dışarıda seven kişilerden bile sakınır oldum özellikle erkeklerden.o yuzden sırrı bilmesin yavrum söylesin herşeyini.ileride zaten bunları öğrenir.


ozgu_naz

ayırt edenler var bu yaşlarda. Örnek olarak ablamın büyük oğlunu vereceğim şuan 15 yaşında ve 3 yaşından beri en büyük sırdaşımdır.Aramızda kalsın dediğim herşey aramızdadır ve asla annesi dahil kimseye söylemez. biz bunu aramızda kalsın dedikçe öğrendi açıkcası.

 

Sır tutmak konusu bence önemli. erken olabilir ama ilerisi için çok önemli.herkes sır tutamaz içinde büyür ve illaki başkasına anlatır. doğru gelmiyor bana ve kızım da böyle olsun diye umuyorum. yapı taşlarını iyi yerleşirmeye çalışıyorum.İşte bu noktada görüşlere ihtiyacım var. tşk ediyorum:)


nilinmasali

Cok riskli bir durum bence,evet sır tutmak çok önemli ama güvenlik konusu bundan daha önemli 2 yaş bu ayırımı yapmak için çok erken bence,gectiğimiz günlerde tvde bu konularla ilgili bir program izledim,özellikle sır konusu için 4-5 yas civarı bu iyi-kötü ayırımından bahsediliyordu nerde kaldı ki 2 yas?


fleez

inanın yazdığınız cümleler okadar güzel ki, hatta bir öğretmen gibi, ama ben bile bazı cümleleri iki kere okudum:))

 yani çok güzel anlatımız ancak böyle bir ayaırım için küçük, yaş küçüldükçe bu tip ayrımları anlamak zorlaşır

bu şunun gibi

üçen üç kenarlı, dörtgen dört kenarlı ama bak yavrum bir de dikdörtgen var o da dört kenarlı eşkanar dörtgen de var onun da bütün kenarları eşit vss...

ayrıntıları çocuklar anlıyormuş gibi yapar ama çok da anlamazlar

ilkokulda rehberlik derslerinde zaten kendini korumayla ilgili epey etkinlik mevcut, ve öğretmenler de bu konuda çok hassas, yani okul çağında böyle bir derdiniz olmaz sanıyorum

şuan için ise sır tutmayı öğretmeyi ben olsam ertelerdim, kafası karşabilir, nilşafağa katılıyorum güvenlik konusu bu yaşta sır tutmaktan daha önemli bence de neretva

Bence konuya kar-zarar açısından bakalım. Sır tutmayı şimdi öğrenmezse 4-5 yaşında öğrenemez mi? Ne zararı olur sır tutmazsa şu anda? Gelecek için haklısınız ama şu anda direkt bir zararı yok. Diyelim gelecekte de öğrenemedi, o zaman da sonuçlarına katlanır. Sırrını tutmadığı arkadaşını kaybeder mesela. Ama diğer yandan kendisine yapılacak bir kötü hareketi sizinle paylaşmazsa bu ona hem şu anda hem ileride büyük zarar verir. O yüzden öncelik anneye herşeyin anlatılmasında olmalı diye düşünüyorum. Zamanla bu ''herşey''in kapsamını daraltabilirsiniz. Özel ve mahrem kavramlarını öğretirsiniz, ona sertçe yaklaşan veya özeline müdahale edenleri size haber vermesini ama başkalarının özelini paylaşmamasını söylersiniz. Bu da sanırım 4-5 yaşında anlayabileceği bir ayrım. Veya bir pedagoğa danışabilirsiniz.


elif_idil

Bana da bu yasta sir tutmayi ogrenmesindense ona yapilan kotu seyler de dahil bunu haber vermesi daha onemli gibi geliyor. İleride nasil olsa laf tasimamayi ogrenecektir. Yegenin bence istisnai bir ornek. Cunku bu yaslardaki cocuklar bir seyi saklasa oburunu agzindan kacirir genelde. Bir de su tarz seyleri sir gibi sakla, bu tarz seyleri bana mutlaka soyle gibi ayrimina varamayacagi, kafa karistiracak sekilde degil de, hic birseyi annenden saklamaman gerekiyor ama bana lutfen babani, anneanneni vs. (Yakin ve ona zarar vermeyecek insanlari) sikayet etme diye daha net bir sekikde aciklamak sanki biraz daha kolay olur diye dusunuyorum. En azindan daha az kafa karisikligi yaratir.


shantaram

bana da kafası karışır gibi geldi.belki şöyle bi oyun yapılabilir.siz ona bir sır verin mesela" biz bugün annemle dondurma yedik vs"bu bizim sırrımız olsun deyin kimseye söyleme deyin.akşam babası ısrarla sorsun bugün annenle ne yaptınız diye ..sizde ona aramızda ,sır söylemeyiz deyin .sizinle sırları,babayla sırları olsun mesele.ama başkasıyla şuan olmasın.bu duygu anlasın ama ilerde başkalarılada sırrı olabileceğini söyleyin meselaozgu_naz

Fleez kızıma daha detaysız anlatıyorum inan:)  Aslında hepinizin söylediklerini ben de kendime söylüyorum evet. Benim için önemli olan şuan kendine yapılanı söylemesi bunu tercih ediyorum. Ama nasıl çocuklarımıza sayı saymayı, renkleri, harfleri öğretiyorsak, benzer basitlikte bu tip şeyleri de aktarmayı doğru buluyorum. Kısa ve öz üstünden  geçiyorum bazı konuların.

Şikayet konusunda babayla tutarlı olmaya gayret ediyoruz.bizi birbirimize şikayet ettiğinde ve eğer haklıysak ozaman destekliyoruz birbirimizi ve susuyor ozaman. Aslında herşeyin okadar çok farkındalar ki:) teşekkür ederim cevaplarınıza. Hepsinin üzerinde düşüneceğim.


fistikcik

3 yaş ile 2 yaş arasında dağlar kadar fark var. Bu dönemde bir-iki ay bile büyük gelişimsl farkları getirebiliyor. Bu açıdan 3 yaşındaki yeğeniniz sır tutuyor diye 2 yaşındaki kızınızın bu kavramı anlamasını beklemek bana uygun gelmedi.

Ayrıca insanların ona güvenerek paylaştıkları özel bir durumu "sır olarak saklamak" başka bir şey, gün içinde yaşadıklarını, olan bitenleri, hoşuna giden ya da gitmeyen şeyleri size anlatması başka bir şey "Başkalarını bana şikayet etme" derken bu ikincisinin önüne geçiyorsunuz gibi geliyor bana. Niye hoşuna gitmeyen durumlatrdan bahsetmesi şikayet ya da laf taşımak olsun ki ? Sizinle yaşadıklarını paylaşıyor, sadece güzel şeyleri mi paylaşmalı ? İlerisi için düşünün, illa birinin ona zarar vermesi gibi uç bir durumu düşünmeye gerek yok. Yaşadığı hayal kırıklıkları, başarısızlıklar, hoşuna gitmeyen durumlar, bunlardan bahsetmesin mi size ? Şu an bu şekilde bunlardan bahsetmesinin önünü kapatıyorsunuz gibi geldi bana. Tabii sizin tercihiniz, ama hem sır saklamak için çok küçük, hem de hayatını sizinle paylaşmaktan men edilmemeli diye düşünüyorum.Cevaplamak için Üye ol