çocuğunuza sır tutmayı öğretmekle, gerekeni anlattırmak arasındaki ince çizgi

ozgu_naz soruyor: 2

Kızıma öğretmeye çalıştığım prensiplerden 2 tanesi birbiriyle iç içe geçmiş durumda. Biri sır tutması, diğeri de başına gelen kötü bir şeyi her ne olursa olsun bize anlatması. Tabiki yaşı itibarıyle herşeyi bize şikayet vari söylemekte. Baba annem bana çikolata vermedi, anne baba bana kızdı yada anneannem yaramazlık yapma dedi vs.

 

Onunla konuştuğumuzda kendi iyiliği için olan şeylerin zamanla ayırdına varacağını ya da şikayet ettiği kişinin bunu neden yaptığını anlatıyoruz. Onun istediği şeylerin herzaman doğru olmadığını, hoşuna gitmese bile büyüklerin bazen  daha doğru kararlar verdiğini söylüyorum. Dolasıyla her olayın sonunda lütfen bana gelip başkasını şikayet etme diyorum. bunu yapmamdaki ana sebep laf taşıyan bir çocuk olmamasına gayret etmem.

 

İşte bu noktada endişelerim başlıyorum. Ben böyle tembihlerken ya tanıdığı yada tanımadığı birisi ona hoşuna gitmeyen bir şey yaparsa ve kızım bunu bizi söylemezse? Çok fazla kafasını karıştırmadan eğer birisi onun istemediği şekilde ona sarılır, Öper yada dokunursa mutlaka bana söylemesini tembihliyorum.

 

Diğer taraftan sır tutmanın ne demek olduğunu anlatmaya çalışıyorum.Eğer kendisi dışında birini ilgilendiren bir durum varsa ve diğer kişilere zarar vermiyorsa ve başkasına anlatmaman için sana söyleniyorsa, bu sırdır ve sen de başkasına anlatmamalısın. Ama mutlaka ve mutlaka başkasına zarar verici birşey olmalılıdır. O zaman sırlıktan çıkar. BUnları da bizimle paylaşmalısın.

 

Bazı şeylerin bu yaşlarda şekillendiğini ve sonradan isteseniz de düzeltemeyeceğinizi düşünüyorum. Ama daha önce de söylediğim gibi acaba  bu yaşlarda bu  iki kavram birbirine karışır mı? Kaş yapayım derken göz çıkarır mıyım? Görüş ve önerilerinizi bekliyorum.

 

 

Bu soruyu cevapla


12 Cevap


ozgu_naz

Kızımı kimseyle kıyaslamam ve bir tutmam fıstıkçık.o örnek sadece çocukların bunu erken öğrenebildiğine dairdi.Kızımın hayatını benimle paylaşması çok önemli evet.ama başkalarının hayatlarının da kendilerine önemli olduğunu öğrenmesini istiyorum. Öyle çocuklar görüyorum ki ayaklı gazete gibiler. Bunu istemiyorum

Cevaplamak için Üye ol