Emzirmek böyle bir şey mi???

Merhabalar,

Çok sıkıntılı olarak yazıyorum bu soruyu. Bebeğim gördüğünüz üzere 2 aylık ve bugüne kadar sadece anne sütü aldı. İlk ay 800 gr. aldı ve 2. ayın ilk 10 gününde de 400 gr. almış. Kilo alımı gayet iyi, doktor emzirmeye devam dedi ve buraya kadar herşey güllük gülistanlık.

Yalnız oğlum sürekli emmek isteyen ve işin kötü tarafı memeyi bırakınca aranıp ağlayan huzursuz bir bebek. Başlarda bu durumu gaza yordum ve hatta kolik dedim ilaçlar kullandım. Kilo alımı iyi olduğu için aklıma aç olabileceği gelmedi hiç ve hatta aç imasında bulunanları ezdim geçtim tabiri caizse. Emzirme konusunda son derece bilinçli ve istekliyim.

En son geçen hafta tatildeyken inanılmaz bunaldım. Çünkü sürekli emme çabasında olan oğlum aynı şekilde memeyi bırakınca ağlıyordu çoğunlukla ve biz bu döngüde sabahı akşam ediyorduk. 1 haftalık tatilde 2 kez denize girdim ve son 2 gün ateşler içinde hasta oldum. Bu fedakarlığa bile razıydım yeter ki anne sütü alsın emsin yeter ki diye.

Herşey bu hafta başında değişti. Göğüs uçlarımda yaşadığım ciddi enfeksiyon sebebiyle emzirmem yasaklandı ve sağarak vermeye başladım. Sağınca emince gelen süt kadar süt gelmez bunu biliyorum ama gelen süt miktarları zaman zaman çok azdı ve tabiki oğluma yetmiyordu. Buzlukta ilk günlerden stoğum vardı ve onunla tamamlamaya başladım. Benim o huysuz ağlayan mutsuz oğlum gitti yeteri kadar emince uyuyan uyumasa bile keyifle duran gülen oynayan bir çocuk geldi. Böyle olunca korkumdan enfeksiyona rağmen emzirdim zaman zaman mememi bırakmasın sütüm azalmasın diye. Ama oğlum ağlayıp devamlı meme isteyince dolaptan takviye yaptım ve yine huzura kavuştu.

Kısaca; tüm bunlardan benim çıkardığım sonuç oğlumun yeterli doymadığı ve aç olduğu için huzursuz olup sürekli emmek istediği yönünde. Bunun aksini düşünüp başka bir fikri olan var mı? Çok üzülüyorum sütüm yetmiyor mu diye çünkü ilk 6 ay sadece anne sütü vermek en büyük dileğimdi.

Kilo alımı iyi olmasına rağmen böyle bir durum yaşamış olan var mı? Son günlerde çok yıprandım bu moralsiz anneye birşeyler söyleyin yardım edin. Yiyorum içiyorum ki zaten ben su ile sütün olacağına inanan ve ilk günden beri rahat bir şekilde emziren bir anneyim.

Bu soruyu cevapla


10 Cevap


kitty

merhaba, bizim ilk üç  ayımızı anlatmışsınız.öncelikle kolaylıklar dilerim klasik bir cevap olacak belki kızmayın ama geçiyor o günler. ben kızımın abartısız 18 saat boyunca kucağımda emdiğini, uyuyakaldığını, bırakınca ağladığını uyumadığını sürekli ama sürekli emdiğini bilirim. çok halsiz kalıp yorulurdum. ama aynen sizin anlattığınız gibi kilo alımımız hep çok iyiydi. sağdığım sütü biberonla verdiğimde benim de gözlemim onu çok hızlı içip biraz sakinleştiğiydi. çünkü bir tarafta hazır sağılmış sütü emiyor, diğer tarafta hem sağıyor hem emiyor ikisi aynı kelimeler işte ama memeden emince daha uzun sürüyor artı anneyle temas+koku+kendini iyi hissediyor vs. yazdıklarınızdan oğlunuzun aç kaldığını düşünmedim. ister memenizden istersenizde sağarak( iyi bir pompa ile) sütünüzle ilk altı ay beslenmeye devam edersiniz. biz 13 aylığız ve kızım halen emiyor. siz de kendinizi iç sesinizi dinleyip emzirmek istediğiniz sürece etrafınıza da kulaklarınızı tıkayıp anne sütüyle devam edebilirsiniz.


Zeynep12

Merhaba.

İlk iki ay emzirmekten yemek yiyemedim. Misafir gelse bakamıyordum gibi bir sürü örnek verebilirim. Gece gündüzümüz yoktu. İlk iki ay kilo alımıda güzeldi fakat. Emzikte vermedim memeyi bırakınca ağlıyordu çevremdeki herkes aç olduğunu düşünüyordu artık emiyo emiyo süt akısı azalıyo yada bitiyo ağlamaya başlıyodu çok ağladı memede en sonunda ağlamalara dayanamadım mama verdim çocuk kendine geldi etrafa gülücükler saçmaya başladı uyudu. Emzirdim doymadığını anladım mama verdim bu şekilde devam ettik. Emzirdikten sonra sağdım, kasaayla anne sütü arttıran içeecklerden aldım içtim ama olmadı neden bilmiyorum. :(

Şu an tepkilerini ölçebildiğimden artık kızımın o zamanlar gerçekten aç olduğunu anlıyorum. Karnı acıktığında çok ağlak bi bebek oluyor. iştahlıyızda biraz maşallah. Yani kısaca evet bende o durumu yaşadım zor...


aysesat

benim 2 ay önce yaşadığımın aynısı.emziriyorum çekince yırtınırcasına ağlıyor.doymuyor deyip mama veriyorum.içiyor ama gene ağlıyor.gaz sancısı değil.aç olması mümkün değil.ne o zaman?? deli olmuştum.meme yara oldu.zaten acıdan emzirmek zor,bide ağlayıp mutsuz olunce bırakayım dedim emzirmeyi.

ama bunu geçcic olduğunu kendime kabul ettirdim ve 2 ayın bitiminde normale döndük.süt olgunlaştı.emzirdikten sonra ağlarsa gezdirdim.oyaladım.bol dışarı çıkardım.derken herşey düzene girdi.şimdi sadece anne süyü veriyorum.şükür.kilosu zaten hep üst düzeyde.
sabır yani..


arent

aynı şeyi yaşadım. merdane çok haklı. en azından biz de sorun tam olarak buydu. son sütü almasını, 3 saat boyunca her istediğinde aynı göğüsü vererek sağladım ve biz mutlu sona ulaştık:) umarım siz de çözersiniz.


fistikcik

Arkadaşlar çok doğru şeyler yazmışlar. İlk süt / son süt meselesine dikkat etmek gerekli. Bir emzirmede tek meme verin, sık sık meme değiştirmeyin. Uyuduktan 5 dakika sonra tekrar uyanınca da aynı memeyi önerin. Ek olarak geçen gün yazıştığımız gibi 40 dakika boyunca emen bebek büyük ihtimalle çenesi çabuk yorulduğu ve belki göğsü tam kavrayamadığı için etkin ememiyordur. Anne sütü çok çabuk sindirilir. 40 dakikanın sonunda ilk içtiklerini sindirmiş olur ve yeniden acıkır.

Yeterli süt alımının tek kriteri iyi kilo alımıve gün içinde yapılan kaka/çiş sayısıdır. Geri kalan herşey boştur. Sütünüz yetmese bebeğiniz bu kadar iyi kilo almazdı.

Not : benim kızım da böyleydi. İlk 3 ay -hiç abartısız söylüyorum- neredeyse 24 saat memedeydi. Memede olmadığı her an ağlardı. 3. aydan sonra tamamen değişti. 1 ay daha sabredin, sütünüzün yetmediği düşüncesini aklınızdan çıkarın.laylaa

ben de cevaplari okuyunca rahatladim... ayni durumu bu hafta ben de yasiyorum cunku... calismaya basladim ve sutumu sagarak vermek zorundayim. ben normalde her ogun sadece tek meme veriyordum. kilo alimi da normal gidiyordu. sut sagmaya baslayacagim icin, doktor her ogunde yaklasik 180 ml vermem gerektigini soyledi.... iki gogusu birden sagsam da 180'e yaklasamiyorum bile.. tek gogusten 60 falan cikiyor. demek ki bu cocuk hicbir zaman benden tek seferde 180 icmiyormus ki...


algan78

Merhaba 

Kızım  45günlük   bende emzirme sıkıntısı yaşıyorum en baından beri sütüm yetmiyor .Bebeğim ik hafta sarılık geçirdi neyseki saece 1 gece kaldı hastanede ama  kilo kabı olduğ için dr  mama başlalyın dedi .Şimdi hem anne stü hem mama deva ediyorum .Bazen lıkır lıkır içiyor .Bazen de gelmeyince istediği kadar çok ağlıyor bede o anlarda çok üzülüyorm:(Hemen mama hazırlıyorum .Hiç sağıp ne kadr kaç cc geldiğine bakmadım ama baksam  bir kontrol etsem mi acaba .Ama her gün sanki farklı olyor bir gün  fazla bir gün az geliyr sanki anlayamıyorum  1 ay bittiğinde bebeğim 800 gr almıştı sizce nasıl ?


fistikcik

Algan78, bu konuyu çok yazdık Nurturia'da, şu anda vaktim çok dar, kusura bakmazsanız kısa yazacağım. 1 ayda 800 gr çok iyi bir rakamdır. Bu döneme dair alt sınır ayda 500 gr üst sınır ise 1000 gr'dır. Bebeğiniz iyi kilo alıyor, endişeniz olmasın.
Sütünüzün yetmediğine sadece bebeğiniz ağladığı için kanaat getirmeyin lütfen. Yenidoğanlar dünyaya alışma sürecindedirleri anne karnındaki ortamı, sesleri ve sürekli sarmalanma hissini ararlar. Gaz, reflü vb sorunlar da ağlamalara yol açar. Sırf bu yüzden binlerce anne yenidoğanlarını saç kurutma makinesi sesiye uyutuyor, duymuş muydunuz ? Bu ses anne karnındaki sesleri hatırlatıp bebekleri rahatlatıyor diye odanın bebeğe uzak bir köşesinde bazen yarım saatten fazla saç kurutma makinesi çalıştıranlar var :)

Süt akışı fazla hızlı ya da yavaş ise de bebek sinirlenip memede huysuzluk yapabilir. Ya da göğüs ucunu etkin kavrayamıyorsa iyi ememediği için sinirlenebilir. Tüm bunlar sütün olmadığı anlamına gelmez. Var olan sütü bebek etkin ememiyordur sadece. Unutmayın, çok az (ama gerçekten çok az) kadının bebeğini beslemeye yetecek kadar sütü olmaz. Süt oluşumuna engel bir sağlık problemi, hormonal bir bozukluk ya da ileri derecede stres söz konusu değilse tüm annelerin sütü bebekerine yeter. "sütüm yetmiyor" diyen annelerin sorunlarının çok büyük çoğunuğu emzirme sürecinde yapılan bazı hatalardır.

Günde kaç defa mama veriyorsunuz ? Bunları kademeli olarak azaltıp sık sık emzirirseniz sadece anne sütü verebileceğinizi düşünüyorum. Elbette mamanın emzirme problemi yaşayan annelere yardımcı olduğu durumlar vardır, ancak bebeğiniz iyi kilo aldığına göre ve eğer sizin de isteğiniz bu yöndeyse bu konuda bazı adımar atabilirsiniz.

Sağıp sütünüzü kontrol etmeniz hiçbir anlam ifade etmez. Çünkü hiçbir pompa bebek kadar iyi çekemez. Eğer iyi bir elektrikli pompanız varsa, doğru bir zamanda sağdıysanız (emzirmeden en az 2,5 saat sonra) belki sütünüzün 2/3'si kadar miktarı sağabilirsiniz. Ama asla bebeğin emdiği miktarı sağamazsınız.

Sütün miktarında rol oynayan en öenmli faktör bebeğin göğsü etkin kavramasıdır. Bebeğin ağzı meme ucunu değil, göğsün kahverengi halkasının tamamını almalıdır. Alt dudağı kahverengi halkayı üst dudağından daha fazla kapatır. Çenesi göğüse gömülüdür, başı vücudunun geri kalanına kıyasla geri hafifçe arkaya eğilmiştir.

Sizin anlatımızdan bebeğinizin süt akışının hızlı olduğu anda sütü içtiğini, yavaşlayınca sinirlenip ağladığını anlıyorum. Oysa süt göğüslerden hep aynı hızda akmaz. Bazı anlarda akış hızlanır ve fazla miktarda süt salgılanır (buna "let-down" ya da "ejeksiyon refleksi" denir). Kısa süren bu sahfadan sonra akış yavaşlar, ama süt yine de gelmeye devam eder. Bebeğinize mamayı biberonla verdiyseniz biberonun sabit akış hızına alışmış ve memede hız yavaşayınca sinireniyor olabilir.

Naçizane önerim bebeğinize mama takviyesini kaşıkla verin. Sterilize eidlmiş, kenarları keskin olmayan bir çay kaşığı işinizi görür. "Kaşıkla nasıl içecek sütü, dökülür" demeyin, bebekler çok rahat içiyorlar, bize zor görünüyor sadece. Kaşıkla zorlanırsanız ve imkanınız varsa Medela'nın Ek beslenme sistemi'nden bir tane edinin.
http://www.e-sumeras.com/Medela-Ek-Beslenme-Sistemi-Supplemental-Nursing-System,PR-35.html

Bebeğiniz memede huysuzlandığı an hemen memeden alıp mama hazırlamaya başlamayın. Dilerseniz mamayı biraz sonra yine verirsiniz. Ama önce başka yollar deneyin. Ayağa kalkın, bebeğiniz memedeyken hafifçe sallanarak, ya da bebeği sallayarak emzirmeye devam etmeyi deneyin. Daha sonra mama vermeniz yine de gerekirse kaşıkla verin.
Biberona son verdikten sonra bebeğiniz memenin yavaşlayan akışına sinirlenmeyecektir.

Kısa yazacağım dedim, yine uzun oldu :)
Başka sorularınız olursa haberleşiriz.iflah_olmaz

benim doktorum bir bebeğin doyup doymadığını tartılar söyler demişti...kilo alımı iyiyse doyuyodur yani.


ColukluCocuklu

Öncelikle cevap veren herkese çok teşekkür ediyorum.

@asligibi; ben olaya dediğiniz kadar basit bakamıyorum ne yazık ki. Kızımı bilinçsizlik nedeniyle emziremedim ve formül mama ile büyüttüm. Bu defa aynı hataya düşmek istemiyorum. Formül mama düşmanı olduğumdan değil ama bebeğim eğer ki benim sütümle doyacaksa yani sütüm yeterliyse neden mamaya başvurayım. Gerçekten doymuyorsa çekinmem ama anne sütü kadar kıymetli bir besin bebeğim ve benim için öncelik o yüzden bu çabam.

Cevap veren diğer arkadaşlarım hakikaten haklısınız. Çoğunluk 3-4 ay sabret geçecek diyor. Kendimi çok yokladım ve evet sabretmeye karar verdim. Belki kızım olmasa bu kadar zorlanmazdım ama yine de oğluma da haksızlık etmek istemiyorum. Emmeyi seven bir bebek zaten. Söyledikleriniz de çok mantıklı geldi çünkü bunlar ışığında dün tekrar bir gözlem yaptım ve evet hakikaten az az emip uyuyakalıyor memede ve ben hep memeyi değiştiriyormuşum bir sonraki emmede. Bunlara dikkat ederek emzirmeye başladım ve bugün hiç buzluktan takviye yapmama gerek kalmadı çok şükür. Zaten buzluktaki anne sütü de olsa bir kaç gün yeter ve bu işin sonu eğer takviyeye alışırsa mamaya varır benim korkum bu. Fıstıkçık sen zaten cennetliksin;) bu kadar anneye emzirme konusunda yol gösteriyorsun. Bu konuda beni aydınlatıp yanlışa düşmekten kurtardığınız için çok ama çoook teşekkür ederim hepinize.


Cevaplamak için Üye ol