Bireysel emeklilik ödmeleri

sehergil soruyor: 6

Herkese merhaba. Eşim vakıf emeklilik hesabını bozduruyor. 7 yıldır biriken parayla arabamızın borcunu kapatacağız. İyi mi kötü mü bilemedim. 

 Arabanın kredisini öderken zorlanıyorduk. emeklilik için de araştırma yaptı eşim. 10 sene sonunda bile anapara üzerine elle tutulur bir faiz vermiyorlar. Arabanın kredisi 36 aylıktı. gözümüzde çok büyüyordu.
16 ay erken kapattığımız için 1300 TL indirim oldu. Ben rahatladım açıkçası. Benim de garanti emeklilikte 16 aylık bir ödemem var. %25 devlet katkısı olandan. Ben de ödememi durdursam mı diye düşünüyorum. 58 yaşına kadar ödeme yapıcaz. Cüzi bir maaş bağlıyorlar. Anaparayı öldürüyor resmen. Ayda 1 çeyrek altın alsam daha iyi sanki. Ne dersiniz

Bu soruyu cevapla


6 Cevap


mummymelo

Yorumları merak ediyorum


basakanne

Bende oyle düşünüp çıktım ama çeyrek altın fln da aldığım yok :))


nilayy

-Aslına bakarsanız %25 devlet katkısı çok güzel bir oran. yani şu anda paranızı neye yatırırsanız yatırın %25 kazanmak zor. 

-düzenli altın almak konusu da benim için zor, evet her ay 1 çeyrek altın parası yatırıyorum BES'e. ama mecburiyetten yatıyor o para. Kendi adıma altın alma işini biraz zorda kalsam askıya almaya çok müsaitim.
-ama başka bir taraftan baktığımda da, 56 yaşa daha çok var ve o kadar sene ödeme yaptıktan sonra ne ile karşılaşacağımızı malesef henüz hiçbirimiz bilmiyoruz (yani önümüzde bir örnek yok henüz). 
Ben oğluma hamileyken yaptırmıştım ve 56 yaşıma geldiğim zamanlarda oğlum 26-27 yaşında olacaktı (kısmetse tabii). Bu da oğlumun okul sonrası iş kurma veya evlilik dönemine denk gelecekti. Hala devam ediyorum ödemeye ama doğru mu yanlış mı bilmiyorum. Allah inşallah o günleri görmeyi nasip etsin tabii, herşeyden önemlisi o :).


Hamster

Bizde geçen sene acil bir ihtiyaç durumunda bozdurmuştuk.2015'de tekrar yaptırmayı düşünüyoruz.Ben o paraya hiçbir zaman belli bir yaşa geldiğimde ödenecek maaş olarak bakmadım hala da bakmıyorum.Acil durumlarda birikmiş para olarak görüyorum.Bozdurulma durumunda kesinti oluyor tabi ama bana çok cüzi bir miktar olarak göründü ki başka bir şekilde birikim yapılamadığını düşünürsek sanırım çokta yanlış düşünmüyorum.Kızmın da hesabı var kendi adına,18 yaşına geldiğinde kendisi çekebilecek.Eğitiminde kullanmasını umut ediyoruz.Ayda bir altın alma konusuna gelince kızım doğduğundan beri ayda bir olmasada yapabildiğim bir şey.Kızıma kocaman bir kumbara aldık her akşam bozuk paralarımızı o kumbaraya atıyoruz, kumbaramız dolduğunda bir çeyrek altın alıp kızımın doğumunda gelen altınlara ekliyoruz.Artık paraları kızıma veriyoruz o kumbarasına atıyor en büyük eğlencemiz bu inanılmaz mutlu oluyor.Tabi ki BES yatırım yapmak için tek şans değil.Maaş hesabınız olan bankada bir hesap açtırıp otomatik ödeme talimatı vererekte yatırım yapabilirsiniz.Ama parayı elime alayım yatırımımı ona göre yapayım diyorsanız yok olmuyor o para gidecek bir yer buluyor.Nasıl bir yatırım şekli seçerseniz seçin,sizi ödemeye mecbur bırakan,sistemden çıkmak istediğinizde de çok fazla kaybınızın olmayacağı bir yatırım şekli tercih edin.Bol bereketli günler dilerim.


smash

9 yıldır en düşükten yatırıyorum. yatırdığım para ile değerlendirilen elde edilmiş birikim arasında çok çok az bir fark var. 2011 ve 2013'te ciddi fonlarda değer kaybı yaşadım, öncesinde pek takip ettiğim bir konu değildi. en düşükten yatırmaya devam edeceğim. ama para biriktirme disiplini olmayan birisi olsaydım daha yüksekten girerdim. arttırmayı hiç düşünmüyorum, hatta 10 sene dolunca stopaj oranı %10'a inince çıkabilirim, daha karar veremedim. çıkarsam da sizin gibi bir amaca kullanabilirim, bizim de kredi ödemelerimiz var. ama hep düşükten gideceğim nettir, maaşım isterse 10 katına çıksın. bir de devam edersem 56 yaşıma gelince topluca almayı düşünüyorum. yani, kendime ömür biçmek zor geliyor :) bir de şahsen çalışmayan tüm arkadaşlarıma öneriyorum, çünkü malum ev hanımlığı ekonomik bir değeri olmasına rağmen sosyal güvencesi yok. yani başkasının evini temizlemeye gitseniz, aşçısı olsanız, çocuklarına baksanız hakkınız var, ama kendi evinizde yok. Şimdi başka konulara girmeye başladım :)

sevgiler...


ezginehir12

Bende şubat ayında başladım. Babam kızım için aylık belli miktarda para veriyor. Hep gezmeye ve kıyafete yarıyordum. Şimdi o paranın yarısından fazlasını hesaba yatırıyorum. 10 sene sonunda toplu para olacak. Para geliştiremeyen biriyim. Bu sayede kızım için birikim yapmış oldum. Çeyrek al kenara köy asla yapamayacağı birşey. Yapsam da ikinci çeyrek alınmadan onu bozdurdum. Defalarca denedim sonuç hep ayniCevaplamak için Üye ol