Hangi vitamin

kle soruyor: 6

Merhaba arkadaşlar.Bizim doktorumuz 18 aydan sonra vitamine gerek yok dedi.Oğlum 1 yaşından 16 aylık olana kadar minadex balık yağlı şurup içti 16 aydan sonra istemedi.Herşeyi yemeyen bir çocuk.Bu nedenle dengeli beslenemiyor.Kış ayında vitamin desteği vermeyi düşünüyorum.18 aydan sonra vitamin kullananlarınız var mı? Hangi vitaminleri kullanıyorsunuz.Yazarmısınız.

Bu soruyu cevapla


6 Cevap


ipekkusgoz

Biz de yaklaşık 18 ay civarı multitabs vitamini bıraktık, doktor yazın içmesin dedi.20 ay ve 21 ay kontrollerimizde ben sordum özellikle yaz bitiyor vitamin verecekmisiniz diye. Bizde güneş varsa yazdır dedi vermedi yine.Bence öyle bir ihtiyacı olduğunu düşünüyorsanız doktorunuzun vermesi daha uygun olur.


kle

Doktorumuz 3 ayda bir kontrole çağırıyor.Kontrolümüze yaklaşık 1 ay daha var.Doktoruna  mutlaka sorarım ama bu konudaki düşüncemi de yazayım.Doktorlar kendisine gelen her çocuğa eğer özel bir sorun yoksa aynı vitamini tavsiye ediyor.Eğer çocuk tadını beyenmezse o zaman değiştiriyor.Doktoru oğluma 6 aylıkken demir'e başlamadı.Sonunda ben 9 aylıkken dayanamadım parmağından kan aldırarak tahlil yaptırdım.Demir eksikliği çıktı.Doktoru o zaman minadex fer verdi.Sağlık ocağı da ferrum verdi.Ferrumu kullanın daha etkilidir dedi.Ancak ben doktorumuzun verdiğini kullandım. doktorumuz o aylardaki çocuklara omega3 lü minadex vitamin veriyordu.Benim oğluma mecburen omega3 olmayan minadex feri kullandırıyordu.Arasıra ferro sanol denediğim oluyordu, çocuğum da gayet güzel içiyordu.Oğlum 11 aylıkken minadex feri artık içmemeye başladı, doktorumuza ferro versek birde omega3 lü şurup içse olmaz mı diye sordum.Aldığım cevap; tabiki olur ,ferro dişleri boyadığı için vermedim dedi.Oysa oğlumun ağzında tek bir diş dahi olmadığı gibi patlamak üzere bir diş de yoktu.Yani minadex feri verirken oğlumun dişleri varmı yokmu bakmamıştı bile.Ezbere herkeze verdiğini vermişti.(Oğlum o ay ferroyu da içmedi gerçi.)
Bir yaşından sorada vitamin olarak nutrigen omega3 verdi.Masasının yan tarafındaki etejerde de ilaç firmasının bıraktığı bir adet nutrigen şişe duruyordu.Oğlum bu vitamini sevmedi.Doktora söylediğimde minadex omega3 ver dedi.Yani oda olur buda olur durumu var.Sonuç olarak buradaki arkadaşlar da doktorun tavsiye ettiği vitaminleri veriyor çocuklarına.Burada sormamın sebebi hem ençok tavsiye edilen vitamini öğrenmek.Hemde bazen ilginç şeyler öğreniyorum.Mesala şu vitamin toplatıldı,diğerinde paraben var.Doktorumuz şu vitamini asla kullanma dedi,şu vitamin ödüllü, çocuğum hiçbirşeyi içmezdi ama bunu çok beyendi, doktorumuz vitamin takviyelerini önermiyor gibi.
Ayyyy..çok uzun yazdım.Yazmayı hiç sevmeyen ben nasıl yazdım bilemiyorum ama yazdım. 


Sinemce_e

anladığım kadarıyla aklınız baya karışmış vitaminlerle ilgili...ben bu karışıklığa bir karışıklık da ekler miyim,yoksa rahatlatır mıyım sizi yazdıklarımla bilmiyorum ama bildiğimi aktarmak istiyorum...

hekimlerin gelen firma temsilcilerden etkilenmemesi,çalışılan ilacı önermemeleri beklenmemeli bence...mutlaka nutrigen firması çalışmışsa hekim de hem etkisni beğenip hem de önerecektir tabii...ayrıca ii de bir vitamindir..

onlarca çeşidi var vitamin desteklerinin ama anladığım kadarıyla herhangi bir test(örneğin çinko eksikliği,düzeyi,demir eksikliği,düzeyi gibi) yapılmadan çocuğunuza vitamin tavsiyesiyle karşılaşmışsınız...ama 20 aylık olmuş ve besin alımı düzgün bir bebekse eğer bence vitamin idesteği vermek hiç de gerekli değil...

eczacıyım,oğlumun birçok gıdaya alerjisi vardı,yine de hiç takviye kullanmadım çük şükür ki hiçbir eksikliği yok d vitamini dışında....yani beslenmesi ve gerekli testleri göz önünde bulundurlursa gerekliliğini birkez daha gözden geçirirsiniz

geçmiş olsun....


kle

avnininsine_si cevabın için teşekkür ederim. Benim oğlum özellikle süt ve süt ürünlerinin hiç birini yemiyor ve içmiyor.Bir de sebze ve bakliyatları yemiyor.Demir ve çinko eksikliği vardı.Kısa bir süre bunların takviyesini aldı daha sonra içmekten vaz geçti.Ben kalsiyum eksikliğinin de başlayacağını yada başladığını düşünüyorum.Yemesinde problemler olduğunu doktoruna anlattım ama herhangi bir vitamin vermedi.Dediğiniz gibi aklım karıştı.Kışta geliyor biraz panikledim sanırım.


Rahmet

Benim kızın 1 yaş kontrolünde doktoruna vitaminlere devam edip etmeyeceğimizi sordum :

 Bebeğin boyu kilosu yerinde, demir(ferrum) 5 damla, D3 5 damla ve balık yağı 1 tatlı kaşığı 2 yaşına kadar devam edin dedi. Multivitamin içermeyen saf balık yağı kullanıyoruz.

 Tersi olarak oğlumun bir damla balık yağı içmişliği yoktur, demir ve d yi 1 yaşında kestirmişti onun doktoru. Zamana ve doktorun ekolüne göre değişiyor durum.


kle

haklısın rahmet.Büyük oğlum 1 aylıktan 3-4 yaşına kadar multivitamin kullanmıştı ki iri bir bebekti.Küçük oğlum ise tam tersi ufak tefek bir bebek olmasına rağmen doktoru 6 aydan 18 aya kadar multivitamin kullandırdı.Abimin, oğlumdan bir yaş büyük kızı var.Başka doktora gidiyorlar.1.aydan itibaren multi vitamin,4-5 aylıkken demir damlası,bir yaşından sonra da Omega3 lü multivitamine başlamışlardı ki o da çok iri bir bebekti.Senin de söylediğin gibi,Zamana ve doktorun ekolüne göre  durum,değişiyor.Cevaplamak için Üye ol