Çocuğunuz yalan söylüyor mu?

BaharK soruyor: 7

Dün akşam eve geldiğimizde dedesi, Egemen'in başına oyuncak attığını söyledi. Biz Egemen'e sorduğumuzda dedem başını sehpaya vurmuş dedi, çok üzüldüm, açıkça yalan söylüyordu. Belki herkesin içinde utanmıştır diye alıp diğer odaya gittim, yine aynı şeyi söyleyince açıkça tavır aldım, hiç ilgilenmedim, uzun süre ağladı, oralı olmadım.

En son sakinlestiginde kucağıma alıp tekrar sordum, bu sefer itiraf etti. Neden böyle söylemedin dedigimde ise sürekli konuyu değiştirip yemekle ilgilendi.

Yalan kelimesini fazla kullanmamaya çalışarak bize her zaman doğruyu söylemesi gerektiğini anlatmaya çalıştık, ama ne denli başarılı olduk bilemiyorum.

Sizde bu gibi durumlar oluyor mu? Yalan karşısında tepkiniz ne oluyor?

Bu soruyu cevapla


7 Cevap


ElfAna

Bahar' cigim,
Egemen' in yas grubu icin beklenen br davranis. Her seyi denedikleri gibi dogruyu soylememeyi de deneyip; sonrasini merak ediyorlar. Ben evde de sinifta da boyle durumlar icin "dogruyu soylememe" kelimelerini tercih ediyorum. Dogruyu soylediginde kizacagimizdan korkuyorlar ya; dogruyu soylediklerinde kizmak yerine beraber yardimci olacagimzi; dogruyu soylemedigini sonradan anlarsam da kalbimin kirilacagini-daha buyuk cocuklar icin-guvenemeyecegimi anlatiyorum. Cocuk, gercekler karsisinda yetiskinin korktugu tepkityi vermeyecegine ikna olduktan sonra genellikle dogruyu soyluyorlar.


CiciAnne

6 Yaşına kadar çocuğun anlattığı şeyleri yalan olarak değerlendirmemeli...

http://birannedogdu.blogspot.com/2011/10/cocugunuz-yazyormu.html ; Blogda yazmıştım, bir göz atın isterseniz.


berre_visal

aslında buna yalan demeyelim de,galiba oda üzüldü yaptına , pişman oldu sizinde duyup üzüleceginizi düşünerek farklı bişey sölemiş olabilir..elfana ya katılıyorum eger böyle bir durumda kızmaz , tavır almazsanız ve dogruyu söylemediginizde kalbinizin kırıldıgını bilirse sizi üzmemek icin gerçekleri söylicene eminim...


BaharK

Teşekkür ederim cevaplar için,

Cicianne verdiğin link açılmadı :(


hande

bu dönemde çocuğa kesinlikle yalancı dememek lazımmış. Çünkü henüz bunlar bu yaş gurubu için yalan değilmiş ve gelişiminin bir parçasıymış. Bizimkinin inanılmaz bir hayal gücü var ve sürekli sallar. bu konuyu o yüzden çok araştırmıştım.

1. yalan söyleme sebebi kendisini kötü hissetmesi ve içinden keşke bunu ben yapmasaydın da kafasını sehpaya vurmuş olsaydı gibi bir şey düşünüp bir süre sonra o pişmanlık duygusuyla henüz baş edemeyeceği için kendini buna inandırmaya çalışırlarmış.

böyle durumlarda ben onun söylediği bahaneyi hiç duymazdan gelip konuşmama devam ediyorum. Kıvırıcağını bildiğim konularda "niye" veya "sen mi" sorularıyla başlamıyorum. mesela direk "Can biliyormusun Dedenin başı çok acımış ve çok üzülmüş" cevap "masaya çarpmış" olabilir ama ben hiç istifimi bozmadan devam ediyorum "bir daha böyle birşey yapmanı istemiyorum haydi gel dedeni öpelim herşey geçsin" diyorum. Çocuklara hatalarını telafi etme şansı vermek gerekirmiş yoksa yaptıkları hatalar onlara huzursuzluk verirmiş ve çocuğun agresifleşmesine, hırçınlaşmasına ve yalan söylemesine neden olurmuş. mesela yere birşey döktü yarım yamalakta olsa temizlemesini sağlayın ki kendisini affedebilsin diyorlar.

2- tamamen hayal gücü mahsülü şeyler uydurmak. oldukça iyi çocuğun hayal gücünün yüksek olması çok önemli belkide ilerde bir icat yapacak onun içinde bu hayal gücüne ihtiyacı var. eğer hatasını kapatmak için bir şey uyduruyorsa o zaman "hehehe çok şakacısın ben seni gördüm" veya "dur bakayım ben lazer gözlüklerimi takıp bakayım olay nasıl olmuş anlarım" diye dalgaya vurup şakayla karışık yaptığı şeyin yanlışını göstermeye çalışıyorum.

hiç canınızı sıkmayın birde benimkini görseniz. Hayali kardeşi bile var, bazen bütün kötü şeyleri o yapar:))))

 


BaharK

Hande çok sağol, yüzümü güldürdün, tavsiyelerine uyacağım :)


sedakayabagli

bir psikoloğ komşuma bunun nedenini söylemiş çünkü komşumun oğluda yalan söylüyormuştu.psikoloğ komşuma şunları söylemiş.erkekler babalarıyla yetrli zaman geçirmiyorlarsa hep anneyle zaman geçiriyor yanında hep annesi varsa yaptığı her işte bu yüzden yalan söylüyorlar babasının oğluyla zaman geçirmesi gerekiyormuş mesela dışarı baba oğul çıkmalı gezmeliymiş anne çok sık dahil olmayacakmışCevaplamak için Üye ol