Kendi kendine uyumayı nasıl öğretebilirim

zopatya soruyor: 9

Benim oğlum 15 aylık olmak üzere ve hala memede uyuyor. Emzirmeye 2 yaşına kadar devam etmem gerekli(bağışıklık problemi var) o yüzden farklı bir şey denemedim şuana kadar. Ve oğlum çok hareketli bir çocuk olduğu için ancak memede sakinleşip uyku moduna girebiliyor. Uykusunun geldiğini anlıyorum ama o zamanlarda bile hep birşeylerin peşinde veya huysuzlanıyor. Ağlatarak uyutmak istemiyorum. Ne yapabilirim? Gece beslenmesini de kesmek istiyorum bi yandan çünkü emzrdiğim için gece 3-4 defa uyanıyor en az. Ne tavsiye edersiniz bana, teşekkürler

Bu soruyu cevapla


9 Cevap


lokuum

bağışıklık sorunu nedir? bizimkiside memede uyudu baya bi süre sonra meme ile uyku bağlantısını kopardık ogün bugün uyumadan emzirmedim hep yatağına koydum iyigeceler öpcüğü verip odadan çıktım çok kolay oldu küçükken ama 4 yaşında oğlu olana rkadaşım var hem çocuk bezli hem annesiyle aynı yatakta uyuyor ve gece 10 kez uyanıyor alışmış malesed o yaşta çok zor, tabiki uzmana gidiyorlar yani herşeyin bizamanı var ve uyku da 1 yaşına dek halledilmeli.


herseybilim

Merhaba lokuum.bayagi bir sure dwrken tam olarak ne zamana kadar memede uyudu?bir de nasil alistirdin daha detayli bilgi verir misin?

Zopatya senin sorunu sadece okudugum kitaplara gore cevaplayabilirim.emzirme saatlerini uyandiginda emzirmek uzere degistirebilirsin.baska bir oneri de  Uyumasi icin kac dk emziriyorsun saat tut.daha sonra da hergun 1 dk az emzir.3 dk dustugunde de emzirmeyi birakman gerekiyormus. Diger bir oneri de ise karninin tok oldugundan emin oldugundan emin olduktan sonra baska birinin uyutmasi.tek basina uyumaya alisana kadar baskasi uyutacak.dedigim gibi bunlarin hic birini denemedim,ise yarar yaramaz bilmiyorum.uykuyla ilgili okudugum bir kitapdaki onerilerdir.


kayaveannesi

biz de aynı sorunu yaşadık...dogduğundan beri memede uyumaya alışan çocuk için aksi çok zor..kaya şimdi 26 aylık oldu ve yaklaşık 1 ay önce memeden kestim, hastalığım sebebiyle antibiyotik kullanmam gerekti ve bu bahaneyle memeyi de bıraktık...aynı anda uyku alışkanlığını da değiştirmesi gerektiği için biraz zorlandık..gece uykusuna yatarken ben de birlikte yattım, sarıldım okşadım kısık sesle masal anlatıp , onu ne kadar sevdiğimizi söyledim ve sakinleştirdim... ilk günler uykuya dalması yarım saat bir saati aşsa da, kısa süre sonra düzene girdi..sabah uyanınca bazen aklına gelip soruyor memeyi ama yatışıyor sonra...şimdi de kendi yatağına koyup ben de yanında yatagına yapışık oturuyorum, sırtını okşuyorum elim onu rahatlatıyor..bazen şarkı bazen masal... uykuya geçiyor sonra.... ve akşam yemeğini geç yemediyse ya da fazla kaçırmadıysa sabah 6-7 ye kadar uyanmıyor.. uykusunu almadıysa arıza çıkarıyor biraz kucağıma alıp sakinleştiriyorum biraz daha uyuyor.. akşam 10,5-11 gibi uyuduysa sabah 8-8,5 a kadar uyanmıyor... demem o ki içinizi ferah tutun çocuk hazır olduğunda bu süreç çok rahat geçiyor ...acele etmeyin ve sabırlı olun..bol bol sarılıp sevin okşayın en iyi sakinleştirici şey bu bence.. yani biz de işe yaradı :) 


bbade

10 aylik olana dek oglum emerek uyudu. 10 gundur sutten kesmeye calisiyorum. Herkes emzirmeyi birak gece uyanmaz diyordu. Tamamen bos lakirdiymis. Daha da cok uyandigi bile oluyor.

Aylardir sunu gozlemledim.

Bir bebek bir seye hazirsa sizinde

desteginizle bazen desteksz onu faaliyete gecirir. Kendi icinde onu istemiyorsa ne yaparsaniz yapin ugrastiginizla kalirsiniz.

10 gecedir babayla yatiyor oglum. Ilk basta daha rahat gecti gecelerimiz ama son iki gecedir nerdeyse uyumuyor. Artik iyice bunaliyor ememekten.

esinizin destegini almaya calisin ve bu isi babayla halletmeye calisin. Zira bebekler annelere karsi daha kaprisliler.

ve bebeginiz sutun babada olmadigino biliyor. Daha kolay uykuya gececektir.MugEce27

Biz baştan beri yani ilk günden beri kendi yatağında yalnız uyumasına alıştırdık. Sallamaya da çok karşıyım.Dolayısıyla aksini hiç talep etmedi 2 yaşına kadar. Yatağa bırakırız uyur, sadece emzik veririz yataktayken, kapıyı da çekip çıkarız, karanlıkta uyur.Yani emzikle yatağı özdeşleştirdi. Emzik verirsek uyku saati gelmiş demektir:)Ama yatak dışında emzik kesinlikle yasak!1 yaşına kadar emzirdim, emzirirdim, uyumaya az kala ama uyumadan hemen önce yatağa bırakırdım, gece de kendi uyanmazdı ama ben 4 saatte 1 uyandırmadan emzirirdim. Sütümün az olduğuna inandığım dönemlerde de biberonla Aptamil süt verirdim uyku esnasında uyandırmadan. Geceleri 12 saat uyurdu,gündüzleri de 2 kez yatırırdım,2şer saat uyurdu, öğlen uykusunda da aynı şekilde emzirip uyumasına çeyrek kala yatağa bırakıp emziğini ağzına verip kapısını çekip çıkardım. Şunu da belirteyim, gündüz uykusu için çocukları karanlık ortam yaratın! Uyandığında sıcak ses tonuyla odaya girip ilk iş perdeyi aralayın, uyumadan hemen önce de odayı karanlık hale getirin.Ben 2 kat perde kullanıyorum.

2 yaşını geçtiğinden beri kuralları delmek için ufak denemeler yapıyor ya da bir yerlere tatile falan gittiğimizde düzeni bir süreliğine değişse bile  kararlı olduğum için aynen devam ediyoruz. Mesela emziği yatak dışında ele geçirmeyi denediği oldu bikaç kez; elinden asla zorla almam, hadi kızım uyku bitti, emziği yatağa koy öyle gel derim, bikaç saniye düşünür emziği yatağa bırakıp gelir yanıma,sarılır aferin kızıma derim, yani pekiştiririm. Çiş der çişe hemen götürürüm, su ister hemen su getiririm ve rutin uygulanır:)Rutin çok ama çok önemli!

Bence önemli bir kural da yatakta yalnız yatmayı reddeden çocuğa ya da her türlü kural ihlali yapmak için sınırlarını deneyen çocuğu ağlatmaktan çekinmeyin bence. Ağlarken de asla gülmek ya da ağladığı için ödüllendirici bir hamle ya da ağladığı için istediğini ele geçirme şansı vermemeliyiz. Ağlamasına müsaade etmeliyiz ama ilgimizi o an kazanamadığını görmeli! Ağlamayı kesince şefkat göstermeliyiz. Güzel tüm hareketlerini mutlaka sarılarak ya da göz teması kurarak gözlerimizin içi gülerek ödüllendirmeliyiz.

Uzun yazdım:)Ben bu ilkelerle nazar değmesin güzel bir şekilde götürdüm şu ana kadar. Şuan 2 yaş 4 aylık kızım. İnşallah bundan sonra da böyle gider:)


mutluannelif

Emzirince memeden alıp yatağına koyun, memede uyumasına müsaade etmeyeceksiniz hepsi bu. Kolay değildir eminim ama bunu en başından alıştıran da sizsiniz. O yüzden biraz sabredeceksiniz. Ben konuşmanızı da tavsiye ederim. Şimdi emeceksin ve sonra seni yatağına koyacağım vb gibi. Her istediğinde emzirdim kızımı, 22 ay emdi, azaltarak memeyi bıraktırdım (hedefim 24 aydı ama bıktırmıştı keyfi emmelerle) ve ilk günden itibaren memede uyumasına izin vermedim, sızdığı oldu çok minikken de uyudu illaki zaten o aylarda bebekler genelde uyur. Ama dedim ya uykuya geçiş bebek farkındayken memede olmamalı. Oğlum hareketli demişsiniz, kızım da bir dakika yerinde durmaz ama kendi kendine uyuyan bir çocuk ve öyle bir bebekti. Biraz sakin kalıp müsaade etmeli bebeklere diye düşünüyorum. Ve bıraktırmak da zor olmamalı. En fazla 1-2 gün diye düşünüyorum kendi tecrübelerime dayanarak.

Bir cevapta gördüm de sevip okşamak da uzun olmamalı. Öper koklar sarılırsınız ama o dalana kadar sırtını sıvazlamak ya da saçlarını okşamak bu sefer de başka bir bağımlılık kapısı açar. Çocuk büyüdükçe zaten uyuması zorlaşıyor, daha çok sizinle kalmak, sizin yaptıklarınızı yapmak istiyor. Biz şimdilerde masal okuyoruz bazen ya da klasik müzik açıyorum ya da çok yorgunsak ikimiz de hadi uyu kızım diyorum gidiyorum. Beni bağlamasına müsaade etmiyorum yani ha memede uyumuş ha okşanarak uyumuş bana aynı şey gibi geliyor.


kayaveannesi

memede uyumaya alışmış ya da bunu tercih etmiş bir çocuğu zorla artık bu böyle olmayacak diye ayıramazsınız ki, geçiş süresince her zamankinden belki biraz daha fazla ilgi alaka ve sevgi gösterirsiniz..benim de yaptığım buydu ilk bir kaç gün..ama yanlış anlaşıldım sanırım, uykuya dalana kadar mıncık mıncık bi durumumuz olmadı yani ilk günleri kolay atlatmak için...katılıyorum bu tür yaklaşımlar abartılırsa bağımlılık yapabilir belki...bi yandan da ben böyle yapıyorum doğrusu bu diyebilecek kadar da katı ya da kurallı bi anne olamadım ben...özünde her çocuk farklı, elbette ki kendini birey olarak hissetmesini sağlayacağız bağımlı hale getirmeyeceğiz ama bunu sevgiyle yapmak ya da onun davranışlarına isteğine göre bazen hareket etmek çok mu yanlış? ebeveyn olmak, çocuk yetiştirmek zaten zor ve hep acaba doğru mu yapıyorum endişesi taşıyan annelerin kafasını karıştırmak çok mu gerekli? özetle her çocuk kendine has, birinde uyguladığınız yöntem ya da yaklaşım her çocukta aynı sonucu vermiyor.. kendinize ve çocuğnuza güvenin birlikte karar verin...


lokuum

mugece en doğrusunu yapmış doğumdan beri oluyo herşey yemesi içmesi uykusu düzeni nasıl başlarsa öyle gidiyo diyolarya aynenn. memede uyumasına izin vermemk lazım bende 1 yaşa dek memede uyumasına gözyumdum ama hiçö sdallamadım yada birlikte uyumadık neyseki gece uyanan bi çocuk diildi sonra emme bitince dalmadan yatağa alıştırdım bizim kolay pldu kendi de talep etti her çocuk öğyle değil tabi ağlayanlarda oluyor


zopatya

Teşekkürler herkese. Ben de her çocuğun farklı olduğuna inanıyorum. Herkesin kendi doğruları var elbet ama bu doğrular diğer kişilere genellenemez asla. Burada tecrübelerden faydalanmaya çalışıyoruz hepimiz. Memeyi bıraktırıp pışpışlayarak uyutmaya çalışmak aynı şey bana göre de ama kayanın annesi farklı brşeyden bahsediyor sanırım. Geçiş sürecini yumuşatmak amacındaymış anladığım kadarıyla.

Şimdi oğlumda burun tıkanıklığı sorunu var nezle sonrası 1 aydır uykuları çok bölünür oldu bu yüzden de. İyileşir iyileşmez deneyeceğim söylediklerinizi....


Cevaplamak için Üye ol