Çocuklar için visco yatak uygun mu?

Damla soruyor: 10

Doğumdan itibaren sünger yatak kullanmıştık. 1 yaşını geçince de yaylı yatağa geçtik.

Artık dar geldiğini düşündüğümüz Ikea yatağından daha büyük bir yatağa geçirmeyi düşünüyorum. Kendi yatağımızla birlikte http://www.sun-sa.com.tr bu adresten sipariş vermeyi düşünüyorum.

Çerceve almadan önce yer yatğı deneyeceğim. Eğer rahat ederse en güzeli yer yatağı. Kendimiz için visco yatak almayı düşünüyorum ama çocuk yatağında bir sakıncası olup olmayacağından emin olamadım.

Bir de kullandığınız yatakların boyutları nasıl?

Bu soruyu cevapla


18 Cevap


hande

işte bu sorunun cevabını bende merak ediyorum. Biz bir süredir kayrolasının içindeki yaylı yatağı yere koyduk. Fakat malum eni 60cm  çok dar ayrıca ince de tabii. geçen hafta çilek mobilya dan alt kayrola alayım diye gittik ama eşimde bende yataklarını hiç beğenmedik. internetten göründüğü gibi olmuyor malum.

 bende acaba 90X190 normal bir yatakmı alsam diye düşünüyorum ama çocuk yatağının kriteri nedir? nasıl bir yumuşaklıkta olmalıdır?? ya da bir kriteri varmıdır? Can yerde oldukça rahat ve mutlu görünüyor.


Damla

Az önce firmaya sordum, çocuğunuz için visco önermiyoruz demişler.

Biz kendimiz yer yatağında yatıyoruz 6 aydır falan, pek güzel. Sadece yatağımız eskidiği için onu değiştirmek istiyoruz. Sadece yeri silince rutubete falan karşı iyi havalandırmak lazım bence.


gurkanyucel

Bel fıtığı hastası olduğumdan bu yatak mevzuunu bayaa bi araştırmıştım zamanında, yatak seçerken "yatış pozisyonu" önemli,örneğin benim gibi yüzüstü yatıyorsanız visco yatak kesinlikle önerilmiyor çünkü bel ağrılarını artırıyor,onun yerine ortopedik denilen taş gibi olan yataklardan almak gerekiyor (başta yadırganıyor ama sonra alışılıyor ve hatta başka yatakta yatılamamaya başlanıyor), ama eğer sırtüstü yatıyorsanız bel boşluğunu doldurarak desteklemesi açısından visco öneriliyor, özetle Ilgaz yüzüstü yatıyorsa viscodan uzak durun (gerçi firma öyle demişse sırtüstü yatıyorsa da uzak durun)


Damla

Yavrusu, güle güle kullanalım :)

Link için çok teşekkürler. En son kararlı bir şekilde bir yatak alıp dönmek üzere İkea'ya gittim. Görevli çocuk ısrarla, genç arkadaşlar için sert yatağın iyi olmadığını, yatak yumuşak olsa bile direk sert zemine yatak koyulunca sert olacağını ve kemik gelişimi için bunun iyi olmadığını söyledi. Hava alması da gerekir dedi.

Bizim için de hatta uygun değilmiş dediğine göre, sandıklı bazaları bile önermiyoruz dedi.

Çok da aklıma yatmadı ama biraz daha araştırayım dedim. Ona da vakit bulamadığımdan eylemsizlik halini koruyorum :(


hande

Dün sadece bebek ve çocuk odası üzerine uzmanlaşmış 2 mimarın yanına gidip yatak meselesini konuştum. sanırım onlara özel yaptırtacağım uygun fiyat çıkarsa. Bu arada da karyolanın içine hangi yatağı alalım sorusuna şöyle cevap verdi;

" Visco tipi yaysız sert yataklar ve tam ortopedik yataklar çocuk gelişimi açısından doğru bulunmuyor. Hangi marka alırsanız alın önemli olan yarı ortopedik diye geçen yumuşak yataklar en doğrusudur. Uykusunda büyüyen bir çocuk için yatağının onun vücut şeklini alıyor olması çok önemlidir" diye cevap verdi.
Yer yatağı içinde "kısa süreli kullanımlar için problem oluşturmaz ama yatağın sürekli yerde kalması yatağın alt kısmının iyi havalanmamasına neden olur ki bu da nemli ve soğuk bir ortam yaratır. pek sağlıklı olmaz. birkaç cm bile olsa yerden biraz yüksekte olması daha doğru olur" dedi.osman

Visco tipi yaysız yataklar vücudun şeklini alır ve onu her noktadan karşı ağırlığına göre destekler. Sanki bir çelişki var gibi.

"Visco tipi yaysız sert yataklar ve tam ortopedik yataklar çocuk gelişimi açısından doğru bulunmuyor... Uykusunda büyüyen bir çocuk için yatağının onun vücut şeklini alıyor olması çok önemlidir"

Tan için yatak bakarken kafam karıştı doğrusu.


keremseda

Benım oglumda 3 yasında çilek mobılyanın arabalı karyolasını aldık(bıraz rahatsız bı yatak malasef)ıcınede yıne cılegın yarı ortapedık yatağını aldık ınsallah dogru bı secımdır bılmıyorumkı,ben yanına uzandıgımda cok rahatsız oluyorum,heralde cocuklara özel oldugundan dıye kendımı rahatlatmaya calısıyorum..


Damla

Ilgaz'a İkea'dan yatak alırken poliüretan sünger önerdiler. Visco ve yaylı önermediler. Normal tek kişilik yatak ölçüsünde aldığımız için alez, yastık ve yorganı da değiştirdiler. Şimdi sanki çok terliyor. Gerçi hava da ısındı aynı zamanda. Altta alt değiştirme örtüsü vardı ıslatırsa geçirmesin diye. Uzun süredir alt ıslatma kazası olmad,ı zaten çıkardım onu dün gece, sanki etkiledi gibi. Bu gece bakacağız, yine terlerse yorgandan başlayarak değiştirerek terleten şeyi bulmaya çalışacağız. Yazarım yine.batuhaninannesi

Ah bu yatak konusunda öyle muzdaribim ki.Evde yaylı yarı ortopedik yatak,viscolex,sünger hatta yün yatak bile var.Deneye yanıla doğru olanı bulmaya çalıştık.Ve şu an için yarı ortopedik yaylı yatak kullanıyoruz idaşın yatağı.Çok güzel,çok sert olmayan bir yatak.Viscolex çok terletiyor,sünger de aynı şekilde.Yün yatağı babaannenin ısrarlarına dayanarak denedik ama kısa bir süre.O zamanlar batu yeni yeni doğrulmaya çalışıyordu ve yün yatakta gömülüp kaldığı için çok fazla kullanamadık.Ama şu an ne olur onu bilemem.

Aslında kafama takılan bir şey daha var herşeyin doğalını kullanmaya çalışıyoruz ama yatakta nedense yapay ürünleri tercih ediyoruz.yün yatak tu kaka oldu bizler için bu da garip bir durum tabii:)


Aysegul_

arkadaşlar soru sorulalı uzun zaman olmuş, bu konuda yeni bilgi edinenler var mı? oğlum park yatakta visco yatak üstünde uyuyor, daha yeni alt kata indirdik ancak böyle çok alçakta kaldı bir de hep yüzüstü uyur sakıncalı mı acaba. yarı ortopedik yaylı yatak mı alsam diyorum? hangisi en uygunu anlayamadım bir türlü..Cevaplamak için Üye ol