OMEGA 3 KAPSÜLLERİ LÜTFEN YARDIM..

sweetmom soruyor: 10

arkadaşlar bu konu daha öncelerden de bahsedilmiş ama yeni bilgilere ihtiyacım var 28 haftalık gebeyim doktoruma daha soramadım ama omega 3 tableti almak istiyorum ama bana kullandığınız markaları ve kullanım şekli ve zamanını yazarsanız sevinirim. bir de tecrübeli olan anneler bebeğin kilosunu arttıracağını söylüyorlar gerçekten öyle mi gebeliğin kaçıncı ayında başladınız ve bebek kilosu nasıldı teşekkür ederim şimdiden

Bu soruyu cevapla


33 Cevap


sennur

Foodeng,  öncelikle sorumu cevapladığın için çok teşekkür ediyorum. Foodeng ve jollega rumuzlu arkadaşlar yine özellikle size soruyorum. Benim bir de 2,5 yaşında bir kızım var, site adresini verdiğin ürünü inceledim, çocukların da kullanabileceği yazıyor, siz de çocuklarınıza bu kapsülden veriyorsunuz galiba. Kapsül şeklinde çocuklarınız içmeyi kabul ediyormu, çocuklara nasıl veriyorsunuz? Günde 1 sefer değil mi yine? Bilgi verirseniz sevinirim.
Sevgiler...


Seoz

Merhaba. Ben Toronto'da yasiyorum ve acikcasi Turkiye'de hangi markalar var bilmiyorum. Bebegim yaklasik 5 aylik. hamileligimde Carlson Mother's DHA kullandim ve hala kullaniyorum. Hamileler ve emziren annaler icin dizayn edilmis. belki Turkiye'de de bulabilirsin.


foodeng

sennur benim kızın biri rahmetli diğeri 4 aylık. çocuklar için şurup şekli var sanırım. bizim mamada var omega3. ileride ara ara kullanırım ama dediğim gibi devamlı değil, kanama olsa durmaz bu sefer kan kaybından hayatımızı kaybederiz. dr kontrolünde devam etmek daha iyi bunlara. kanama pıhtılaşma zamanını ölçtürmek gerekir zaman zaman.
içerse kapsül ver içmezse şurup olarak ver.

çocuklarda kullanım süre ve şeklini dra danışmanı önerirm.

ABDde üretilen kapsüller güvenli gelmiyor bana. orada domuz jelatini sığıra göre ucuz olduğu için tercih ediliyor kapsül yapımında. hem herkes oralardan getirtemez.


foodeng

amerikada müslümanlar vejeteryan ürünler tercih ediyorlar bu konularda...


sennur

Foodeng başın sağolsun, kızın için çok üzüldüm. Allah rahmet eylesin.

Benim kızım şu anda 29 aylık. Ben 24 aylık olduğundan beri kıza hergün omega 3 şurup içiriyordum. İlk olarak iki şişe   New Life EFA-P - Bebek ve Çocuklar için Omega-3 içirdim. Tabi içinde yazan yaşına uygun dozunda. Sonrasında yine hiç ara vermeden seven seas markasının bir şurubu var onu içiriyorum. Yazın 10 günlük tatile gitmiştik, tatilde düzenli içmek istemedi, gün aşırı veya iki güne bir gibi içti. Tatilden sonra yine hergün düzenli içmeye başladı. Yani 5 aydır 10 günlük tatilin dışında hergün içti. Ben bir doktora danışmadan kendim alıp verdim. Şimdi anlıyorum ki hata yapmışım. Nasıl ve ne kadar ara vermek gerekir acaba? 5 aylık bu düzenli kullanımımın çocuğumda kanını sulandırma gibi bir zararı olmuşmudur? Şimdi çok endişeliyim. Verdiğin önemli bilgiler için çok teşekkürler...Seoz

Prof. Dr. Ahmet Aydin'in bir makalesi. Faydali olacagini dusunuyorum.

http://www.bebekhastanesi.com/Populer_Yazilar_makale_detay.asp?MakaleID=463


basaktunca

     Ben hamile kaldığımda zaten kullanıyordum. Hamilelik süresince de kullandım. Bebeğim şu anda yedi aylık ve hala da kullanıyorum. Doktorumun da onayıyla. Ben Nutriway'in (Amway) omega3'ünü kullanıyorum. Çünkü Nutriway ürünleri tamamen organik. Multivitaminini ve BComplex!ini de iç rahatlığıyla kullanıyorum. Omega3, Atlas Okyanusunda en derin ve soğuk sularda yaşayan balıklardan elde ediliyor. Kimyasal atıklardan uzak bölgeler. Ayrıca kilo yapmıyor ve hiç bir katkı maddesi içermiyor.
     Omega3 hem kalp ve damar sağlığı için hem de beyinde öğrenme ve hafızayla ilgili işlevler için çok faydalı. Dolayısıyla bebeğin zeka gelişiminde de çok etkili. Bebeğin kilosuna etki ettiğini düşünmüyorum. Ama yapay katkı maddeleri içeren ürünler kilo yapabilir. Bence bu da çok istenen bir şey olmasa gerek.
     Ayrıca doğal yollardan almak tabii ki daha iyi fakat maalesef bu pek mümkün olmayabiliyor. Türkiye'de balıklar genekde soğuk sulardan gelmiyor, çoğu havuz balığı, somon bile. Hamside omega3 yoğun ama onu da genelde yağda kızartarak tüketiyoruz. Bu da omega3 miktarını büyük ölçüde azaltıyor. Zaten yetrince sık balık tüketen bir millet de değiliz. Aslında cevizde ve semizotunda da var ama bitkilerdeki omega3'ün balıktakiyle  aynı olmadığını okumuştum bir dergide. Balığın yerini tutmuyorlar yani. Umarım faydalı olmuşumdur. Sevgiler...


zelisayyildiz

Kızlar


birkaç kişi internetten ve oradan buradan duydukları bilgilerle yorum yapmışlar.

1.Omega 3 sürekli kullanılması ve bir şekilde vucuda devamlı girmesi gereken bir molekül.Kanı sulandırdığı doğru ancak kanı sulandırma oranı ve pıhtılaşma zamanına etkisi aspirin ile kıyaslandığında 40-60 kat daha az.Vucudumuzda lipitlerin önemi çok büyük.Örneğinin beynimizin 3 de 2 si lipid ve bunun da %70 DHA denilen omega 3 yağ asitlerinden birinden oluşuyor.Omega 3 konusunda Türkiye'de hekimlerimizin bilgisi çok çok az maalesef firmalardan öğrendikleri kadarını biliyorlar sadece ancak burada ticari kaygılar oluştuğu için firmalar kendi ürünlerini ön plana çıkarıyorlar.

2.Hamilelik döneminde elbette Cod liver oil değil Fish body oil kullanılması gerek.Bunu bir önceki yazımda belirtmiştim yani a vitamini içermeyecek.

3.Omega 3 konusunda daha detaylı bilgi edinmek isteyenleriniz var ise bunu kendi kadın doğum uzmanınıza sormaktansa konunun duayeni Prof.Dr.A.AYDIN'ın sitesindeki yazıları okuyun derim doğru bildiklerinizin doğru olmadığını veya eksik olduğunu göreceksiniz.

4.Omega 3 ün uzun zaman kullanılması şayet bir zarar oluştursaydı eskimoların ve Japonların ölmesi gerekirdi.Tıp tarihine bakarsanız deniz bölgelerinde sürekli zengin omega 3 tüketimi olan insan topluluklarında akciğer hastalıklarının daha az görüldüğünü ve bunların kalp krizi ve kardiyovasküler problemlerle hiç tanışmadıklarını okursunuz.

5.Omega 3 kilo yapmaz.Tabi doğru ürün kullanılırsa.Obezite hastalarının tedavisi esnasında trigliserit formunda omega 3 kullanımında omega 3 verilen grubun diyet programlarında 2-4 kilo daha fazla verdiğine dair bir klinik çalışma var.Bu çok mantıklı kolesterolünü düşüren bir molekül lipid yıkımını sağlıyorsa lipidlerin birçoğu depolandığında kiloya neden oluyorsa demek ki omega 3 kilo aldırmaz.

6.Omega 3 yazın kullanılmaz.YANLIŞ.!!!Prof.O.MÜFTÜOĞLU'nun "doğru bilinenen gerçekler" adlı yazısını okumanızı tavsiye ederim.Bilakis lipid metabolizması yaz aylarında daha fazla bozulur.Özellikle kalp hastalarının yaz aylarında omega 3 tüketimini artırması gerekir.

7.Gamzesimin doktoruna da Omega 3 ile ilgili klinik çalışmaları "THE LANCET" ve "JAMA" gibi önünde hazırola geçilecek akademik yayınları takip etmesini öneririm.

8.Sweetmom hiçkimseyi dinleme kafan karışmasın ve bebeğinin sağlığını düşünüyorsan kesinlikle omega 3 ü doğuma kadar kullan.Aksini söyleyenleri ispata davet et mesnetsiz konuştuklarını göreceksin.Bu doktorun bile olsa neye dayanarak söylediğini sor şayet ben haksız çıkarsam -ki omega 3 ü gerçekten bilen iki hekimin yukarıda isimlerine değindim- herkesten özür dileyeceğim.

9.Omega 3 ün tahtını değil Türkiye'de dünyada sallayabilmiş 2. bir ürün yok.:Hatta zayıflama ürünleri bile.Her daim pazarda şampiyondur ve her geçen gün memnun müşteri kitlesini beraberinde sürükler.Neden sizce?Milyonlarca insan memnun olmadığı halde parasını sokağa dökmek istediği için olmamalı değil mi?

10.Verdiğim oranlar WHO nun değil.Hiçbir klinik çalışma yok ki günlük 800-1500 mg EPA ve DHA oranlarından bahsetmesin.Yani 60 mg ve 40 mg çok çok düşük oranlar zerre kadar etki göstermez.

11.Foodeng'in söylediği gibi omega 3 kullandığı için kanamadan ölen bir kimseye şimdiye dek rastlanılmadı.Aksi için ispat gerekir.Ki örneğin EPA ve DHA damarları daha elastik hale getirdiği için örneğin tansiyona bağlı beyin kanaması geçirmesi riski çok çok azalır.Kanı sulandırdığı doğru ömür boyu omega 3 den çok daha fazla kanı sulandıran aspirin kullanıp kanamadan ölen de olmadı şimdiye dek.

12.Ben ticari markalar üzerine yorum yapmak istemiyorum.Piyasada da bilmediğim hiçbir marka yok ancak bildiklerimi üzgünüm paylaşamayacağım.Ancak burada bir başka arkadaş linkini verdiği için söylüyorum jollega rumuzlu arkadaşın verdiği linkteki ürünü uzun uzun araştırdım fena görünmüyor.Dozları gayet yeterli ve 2 kapsül alınabilir gibi.Bunun dışında avrupada satılan ve türkiye ye gelmeyen birkaç ürün var.Ancak jelatin çok önemli bunun tekrar altını çiziyorum.jelatin sığır olmayacak

Hepinize sevgiler.foodeng

ben ilk doğumda kanamadan ölüyordum, dra da bilgi vermedim omega 3 kullandığıma dair, çünkü drlar kullanma diyorlardı. kaç kere ayılıp bayıldım bilmiyorum. hasta bezlerini saat başı değiştirdim ve ayak bastığım her yer kandı. o proflar kendiler omega 3 kullanıp doğum yapmadılar. bana kullanma dedikleri için, sen gibi düşündüğüm için ilk gebeliğimde hergün kullandım, dra sormadım. nasıl hayatta kaldım hala bilmiyorum. kan kaybından 2 gün wcde idrarım bile gelmedi...

ben bizzat kendim deneyimledim bunun için onların yazılarını okumama gerek yok.

omega 3 faydalıdır, bristol üniversitesinin ço ciddi çalışmaları var bu konuda. gebeyken kullanılmalıdır, ama o prof öyle diyor diye kesin doğru kabul etmiyorum yazılarını okumadım o adamların ama yurtdışı ciddi klinik çalışmaları takip ettim ve gerekeni öğrendim.

doğumu yaptıracak dr bu konuda bilgilendirilmeli, ve ona danışılarak miktar vs belirlenmeli.


jollega

Öncelikle bu kanı sulandırma meselesinin çok saçma bir noktaya geldiğinin altını çizeyim.zelise %100 katılıyorum.Türkiye'de doğum esnasında çok şiddetli kanama olması olasılığı %20 lerde hatta bu konuda şimdilerde sağlık bakanlığı yeni bir proje üzerinde çalışıyor.Bu %20 nin herhalde hepsi omega kullandığı için kanama geçirmedi.Omega 3 tüketim bilincinin %0,2 olduğu bir toplumda doğumda fazla kan kaybı %20 seviyelerinde ise bu bambaşka bir klinik tablo dahilinde incelenmelidir ve tıp bir istatistik bilmidir bunu herkes çok iyi anlamalı.Asıl önemli olan konu şu "İNSANLAR OTC ÜRÜNLERİ KULLANIRKEN AYAĞI TAŞA TAKILSA KULLANDIĞI ÜRÜNDEN BİLİYOR"Hele ki bu denli hassas konular hakkında en yetkin ağız olması gereken hekimlerimizin OTC ürünlerine karşı geliştirmiş oldukları önyargılar toplumda bir başka bilinçli "cahilleştirme hareketi"ni ortaya çıkarıyor ki görünen o ki bu hareket yerini de buluyor.Her şeyi "aman doktorumuza bir soralım" mantığında değerlendiren bir toplum ortaya çıkıyor.Araştırmalarınızı yapılan klinik çalışmalara bakarak yapmanızı tavsiye ederim.Google amcanıza,komşu fatma teyzeye,OTC düşmanı hekimlere değil.Akademik düzeyde şimdiye dek omega 3 ile ilgili kanıtlanmış bir yan etki yok.Bir arkadaş kullandığım ürünü çocuğuma nasıl verdiğimi sormuş.Kapsülü iğne ile delerek yoğurtla karıştırıp veriyorum.Ha bir şey daha eczacılar fazla kazandıkları omega 3 ürünlerini vermeye çalışıyor.Aman iyice araştırmadan eczacının söylemi ile hareket etmeyin.Elindeki stokta hangisi varsa hangi firma daha karlı ürün veriyorsa onu size allayıp pullayıverir ve omega 3 e obsesyon mertebesinde takıntılı biri olarak omegalı günler diliyorum hepinize

"OMEGA YOKSA SAĞLIK DA YOK" :))Cevaplamak için Üye ol