çocuklarda diyabet

nesli_defne soruyor: 2

Benim oğlum 2,5 yaşında ve çok sık acıkıyor şekerli şeylere saldırıyo ve çok su içiyor aceba diyabet olabilirmi test yaptırsam mı ? Ne yapmam gerek kafam çok karışık😕Ve hiç doymuyo

Bu soruyu cevapla


2 Cevap


burcaksahin

Elbette yaptırın. Çocuk doktorunuza bu şikayetlerinizi aktarın, ya test isteyecektir ya da uzman birine yönlendirecektir. 

Hemen gidemezseniz beslenmesinde bazı düzenli değişikliklere gidip, şikayetlerin azalıp azalmadığını gözlemleyebilirsiniz. Sadece hatalı beslenmeden dolayı da beden sürekli şeker ve işlenmiş karbonhidrat ürünlerini istiyor olabilir. Acıktığında sevdiği daha az şeker daha az karbonhidratlı gıdalar vermeye çalışın derim.

Ama aklınızda soru kalmaması ve beslenme hakkında kaçırdığımız noktaları yakalamanız için dr'u ihmal etmeyin.


Damla

Benim kızım da böyle, ben birkaç kez yaptırdım çıkmadı, siz de yaptırın. Büyüdükçe azaldı gibi yalnız. Yine de tatlıya düşkün ve görece sık acıkıyor. Ben de Burçak'ın belirttiği gibi şeker, karbonhidratı minimum tutuyorum ve sırf karbonhidrattan oluşan öğünler vermemeye dikkat ediyorum. Ekmek eve alınmıyor sadece okulda yiyorlar, pilav,makarna minimum, genelde çorba-yemek şeklinde öğünler, kahvaltıda mutlaka proteinli yumurta veya yulaf ezmesi gibi öğünler veriyorum ve akşam öğününden sonra yiyecek vermiyorum. Hamur işleri, tatlılar artarsa hemen artıyor yiyecek, abur cubur istemeleri. 

Ben kendim de böyleyim bu arada, ekmek, şeker vs. kısıtlamadan beslenirsem acıktıktan kısa süre sonra elim ayağım titremeye balşıyor, ama bunları kesip protein+yağdan zengin beslenirsem saatlerce kendimi kötü hissetmeden aç durabildiğimi fark ettim. 1 hafta falan sürüyor alışma dönemi.Cevaplamak için Üye ol