10 aylık bebek - oyun

nurturia soruyor: 7

Üyenin kendi isteğiyle ya da kurallara aykırılıktan dolayı üyeliği sonlandırılmıştır.

Bu soruyu cevapla


7 Cevap


Ulku

etraftaki hersey :) pek yardimci olamadim, zaten yaptiklari seymis, ama dogali bu zaten.
oyuncaklarla ilgilenmiyorlar o aylarda.


babu

ben de 1 yasinda emekleyen bebekle neler oynanir diye sormayi planliyordum. :) hakkaten oyuncaklar cok kisa ilgilerini cekiyor emeklemeye basladiktan sonra. artik ulasabildikleri kocaman bir dunya var. benim onerilerim:
- bir kutunun icine bir suru minik sey (tehlikeli olacak kadar minik degil, kucuk toplar, kucuk hayvanlar, kucuk kutular, kucuk arabalar, ses cikaran minik oyuncaklar vb) doldurup verme, poyraz'i en cok o oyaliyordu. uzuuun uzuun inceliyor kutuyu bosaltiyordu, arada kutuyu ve icindekileri degistirmek.
- balon pesinde emeklemeyi cok severdi poyraz. tutmasi zor, heryere gidiyor, cazip vb.
- bazi dolaplari ona uygun seylerle doldurup o kapagi acip orda oynamasina izin veriyordum.

su an bilgisayarimla oynamak icin deliriyor. ben gideyim en iyisi :)

kolay gelsin


babu

ha ha fenaymis, ben de ikisi birbirini oyaliyordur biraz diye dusunmustum. o cam kapakli dolap konusunda tesadufen tracy hogg'da soyle birsey okudum gecen gun: saplanti haline gelmesin diye beraber gidip dokunun, siizn kontrolunuzdeyken biraz oynasin, merak etmekten kurtulsun ve siz varken oynayabilecegi mesajini verin diye. hayirdan anlamiyorlar bu yasta (en aizndan poyraz anlamiyor ya da takmiyor kurallari) belki bunu bir deneyebilirsin. ama genel olarak onerilen evi bebekler icin mumkun oldugunca guvenli hale getirmek tabi.  hakkaten kolay gelsin. :)


GulcanDeniz

Ben de "Akıllı Sevgi" adlı kitapta ve başka kitaplarda okuyup, bana mantıklı gelenleri paylaşayım:
Bebekler için her şey yeni.
Bizim çoktan alıştığımız, bize sıradan gelen her şey ama her şey onların keşfedecekleri, dokunacakları, tadına bakmak isteyecekleri vs vs şeyler..
Hele emeklemeye başladıklarında.
Düşünsenize aylar boyunca oturdukları, yattıkları yerden sadece bakabildikleri şeylere şimdi dokunabilecekler. Müthiş deneyim onlar için.
Bir de:
"doğası gereği keşfetmek istiyor, ama sonsuz güvendiği annesi, babası onu doğasının emrettiği şeyden alıkoyuyor, bebek için anlamlandırması imkansız bir durum" gibi şeyler de okuduğumu hatırlıyorum ki, ben de böyle olduğuna inanıyorum.

Bir şey daha:
Bebek beyni (kaç yaşına gelene kadardı hatırlayamıyorum ama) "hayır" sözünü anlayamıyormuş.

Hayatını tehlikeye atacak şeyler olduğunda da "vaaza kaçmadan" birkaç cümleyle anlatmak lazımmış.
Tracy Hogg'un yöntemi çok işe yarıyor. Ben hiç yasak koymadım oğluma (canını tehlikeye atmadığı sürece tabii). Her şeye dokunmasına, kurcalamasına müsaade ettim, birlikte de yaptık.
Ve oğlum hiç orayı burayı karıştıran, birilerinin evine gittiğimizde sehpaların üstünü çeken, çekmeceleri açan bir çocuk olmadı. Sanırım yasak koymamanın faydasıydı bu.


GulcanDeniz

Unutmuşum, oğlum 2 yaştan sonra bir şeyle 5 dakikadan fazla oyalanmaya başladı.


boraunal

Merhaba,

Tek başına oyalanması zor. Ancak karşılıklı oynayabileceğiniz ve onun da çok ilgileneceği bir vakit geçirme aracı istiyorsanız Monozebra'yı öneririm.

http://www.monozebra.com


yavrus

bence de cok fazla yeni oyuncak yerine, etraftaki bizim kullandığımız ama onlara zarar vermeyecek plastik tabaklar, kepce, kutu vs günlük hayattan keşfedebilecekleri vermeyi deneyin, benim oglumda cok ise yarıyor. mesela elektrik supurgesi, temizleyip onune koyun uzun sure orasını burasını kurcalayarak vakit geciriyor onunla.Cevaplamak için Üye ol


İlgili sorular

10 aylık oğlum taklit yapmıyor 0

Bebeğim uyurken yüzüstü dönüyor 1

damlaayv 5A
Son: zehrashn,

Burun tikanikligi 2

Oyun grubu 0