Sürekli karışan saç problemi

ozguranne soruyor: 10

Merhaba

Kızımın uzun saçları var. Her banyoda kremle o saçları açıp iyice tarıyorum. Ertesi gün okuldan geldiğinde hiç taranmamış gibi karışık. Saçın arka kısmındaki bir bölüm özellikle dev bir karmaşa. Her gün o düğümü çözemiyoeum açıkcası. Zaten canı yanıyor. Bu defa bağlayıp gönderiyorum. Bir sonraki banyoda olay baştan başlıyor.

Bunun çaresi var mıdır? Saç telinden mi kaynaklı bilmiyorum. İnce telli saçları. Neden bu kadar dolanıyor.?

Bu soruyu cevapla


10 Cevap


ayssegulll

sallanıyor olabilir.Benim de tanıdığımın kızının öyle oluyordu.Gizlice sallanıyormuş,başka türlü uykuya dalamıyormuş.Pedagoğa başka bir problemi için gittiklerinde tesadüfen ortaya çıkmıştı.


ozguranne

Yok sallanmıyor. Gece normal uyuyor, sabah saç ipek gibi. Okula gidip döndüğünde felaket oluyor. 


babu

Cok ince telli oldugundandir ozellikle ensedekisaclar daha ince oluyor galiba (benim oyle) Acaba o dugum olan yeri banyodan sonra orsen mi? Ince bir ya da birkac orgu, ucune renkli minik lastik. “Cool” olur hem biraz :)) 


yesil_erik

AynI benim kızımı anlatmışsınız😊sizi çok iyi anlıyorum banyodan kremlerdim sonra her taramadı saç açıcı sprey sıkardum ama yine de zorlanırdım özellikle arkada bir kısım birbirine girerdi benimki daha küçük olduğu için acıdan taratmak istemezdi bende bikaç ay önce mecburen kestirdim ama yine aynı yerde hafif bir dolaşıklık oluyor kısa olmasına rağmen galiba saçtan kaynaklanıyor ben kestirmekten başka çare bulamamıştım malesef


Damla

Bu sanırım hem çok gür hem de ince telli saçı olanların problemi. Bizim saçlar o kadar gür değil ama yine de ne yaptığımızı yazayım.

1 - Banyoda şampuanı diplere yapıp uçlara hızlıca sürüp hiç bekletmeden duruluyoruz.

2 - Krem olarak https://www.amazon.com/Palmers-Formula-Co-Wash-Cleansing-Conditioner/dp/B00EDQWRQ2 bu üründen sürüp, bu normalde köpüksüz şampuan olarak kullanıldığı için diplere değmesi sorun olmuyor o yüzden seviyorum ve süper açıyor, özellikle dolaşık yerlere sürüp, masaj yapıp, kremliyken tarayıp, saçı topuz yapıp banyo bitene kadar kremli bırakıyoruz.

3 - Saçlar dalgalı mı düz mü tespit etmek lazım. Eğer dalgalı ise kuru iken taranmamalı zaten. Ya olduğu gibi kabul edilecek, ya da örgülü falan tutulacak. Toplu olduğu zaman örgü tercih etmenin ve gece örüp yatırmanın süper faydası oluyor.

4 - Neptün'ün saçının dalgası ucunda şimdilik o yüzden daha çok uçlar dolaşıyor. Onu da ille tarayacaksam bu taraklardan kullanıyorum. Tarama şekli de uçlar ve katman olarak üstler, açıldıkça dibe ve alt katmanlara doğru iniyorum. Bir anda tarağı dolaşık yerin ortasına daldırmıyorum. 

5 - Evde iki tane detangler fırça var ama biri diğeri kadar iyi açmıyor. İyi açanın kısa telleri de çok yumuşak, belki fark buradan geliyordur. İyi açanın görüntüsü mavi gibi daha kötü olan pembe gibi.

Aycadk

Bizde de var aynı problem, http://www.josephbrincatlimited.com/brands/nashi-argan/ "oil" ürününü kullanıyorum, hem kendime hem kızıma, ayrıca conditioner kullanmıyorum ve bu ürünü sadece uçlara 4-5 damla olarak kullanıyorum. Gerçekten tarama problemine süper çözüm oluyor. Karışmayı da azaltıyor. 


ozguranne

Yanıtlar için çok teşekkür ederim. 

Şöyle bir yaklaşım geliştirdik. Banyoda kremliyken taramak yerine saçı kuruduktan sonra detangler tarakla tarıyoruz. Belki bir tık daha pratik oldu ama ertesi gün hiç taranmamış, hatta bir kuş yuva yapmışcasına karışık olma hali değişmedi.

Saçlar dalgalı değil düz. Örmek ya da topuz gibi ihtimaller bize uymuyor. Gece örgülü yatmak teklif dahi edilemez :)

Karışıklık uçlarda değil de kafanın arkasında tepede oluyor. Eline uhu sürüp kafasını kaşıyor olsa anlayacağım neden o denli düğüm olduğunu


Asozen

Benim büyük kizimin da benzer sekilde ensesindeki saclari karisiyor. Her banyoda krem sonrasinda sprey, oh mis ipek gibi saclar. Ertesi gün okuldan sonra ense kismi karman çorman, tarakla fircayla spreyle vs acmak imkansiz. Mecburen topluyoruz o sekilde ve ertesi gun yine mecburen yikama kremleme vs. Bende çözüm bulamadim. Sadece o bölgedeki saclarin dolasiyor olmasi da cok enteresan :)fcanan

Bizde de oluyordu benzer durum. Ama bu aralar daha iyi. Taramadan önce, o karışan bölgeyi ellerinizle açmayı deneyebilirsiniz. Babannem öyle yapardı. İşe yarayabiliyor. Bir de fırça ya da tarak seçimi önemli. Aşağıdaki gibi bambu fırçalar fena değil. Ya da epey geniş aralıklı ve kalın tarak; permalı saçlar için olan taraklar var ya. Bir deneyebilirsiniz. Bir de çok uzunsa birkaç parmak kestirebilirsiniz. Uzayacak saçlar daha güçlü olabililir.


 


ozguranne

Saçları taradıktan sonra iki örgü yapıp öyle yatmaya başladı. Gündüz de örgülü. Örgü işini kabul etmez diyordum. Büyük konuşmamam lazımmış. Örgü meseleyi çözdü. 

TekrAr aynı yer düğüm olmadı. Tekrar teşekkürler


Cevaplamak için Üye ol