Yolculuk,14 aylık bebek,Araba yolculuğu

BurcuAs soruyor: 2

Arkadaşlar 14 aylık oğlumla Eylül de (ki ozaman 16 aylık olacak) İstanbuldan Hatay a gitmeyi planlıyoruz. Genel olarak arabada kucağımda durmayı ve zıp zıp zıplamayı seçen, afacan bir yaramazdır miniğim :) Eşim gece yolculuk yapalım arabayla gidelim diyor. Gece uyur zaten, rahat gideriz diye düşünüyor. Çünkü orada arabaya çok ihtiyacımız olacak.Ama 12 saat boyunca oto koltuğunda oturtamam ki oğlumu, arka koltuğu yatırıp bir yatak yapıyım diyorum o da güvenlik sebebiyle içime sinmiyor.Ne önerirsiniz kafam çok karışık :( Arabayla gece bu şekilde uzun yolculuk yapanlar var mı ?

Bu soruyu cevapla


2 Cevap


Damla

Aishwarya, 

Bebekler yetişkinlerin burunlarının bile kanamadığı kazalarda, hatta sert frenlerde ciddi şekilde yaralanbilmekte, hayatlarını yitirebilmekte. Arabaların koltukları, emniyet kemerleri yetişkinleri korumak için üretilmiştir, eğer koruyucu güvenlik önlemleri alınmazsa otomobiller bebekleri taşımak için uygunsuz taşıtlardır:Konuyu dramatize etmek için yazmıyorum, google'da bu iki kelimeyi aradım, "bebek öldü", üçüncü sırada bu haber karşıma çıktı.


Yol yapmayı seviyoruz demişsiniz. Evet bebeklerimizi elimizden geldiğince kendi hayatımıza uydurmaya çalışıyoruz biz de, ancak bazen de ne yapsanız uymuyor işte. Bebeğinizi yasal olarak da bebek oto koltuğu ile seyahat ettirmek zorundasınız. 

burcuas, bebekler, çocuklar koltuklu ya da koltuksuz, çok uzun seyahatlerden hoşlanmıyorlar, bu bir gerçek. Biz geçmişte buna çözüm olarak bol molalı, hatta yol güzergahında konaklamalı seyahatler yaptık, hala da çok farklı değil aslında. Saat seçimi biraz bebeğinize bağlı, biraz da şans. Bir seferinde Ankara-İstanbul giderken oğlum çok yorgun olduğu için uyuyakalmıştı, tek şofördüm, uyanmasın da çabucak varayım diye eve gidene kadar tuvaletimi tuttum, mola vermedim, mesanem patlayacaktı sanırım :) Size iyi yolculuklar ve iyi şanslar dilerim. 


BurcuAs

Çok teşekkürler damla, ben de kesinlikle oto koltuğunda seyahat edilmesi taraftarıyım ancak 12 saat çok uzun bir süre. Ara ara mola da versek en az 3-4 saat oto koltuğunda oturması gerekecek, beni bu durum endişelendirdi. Belki bebeğime arka koltukta bir yatak yapsam daha uzun süre uyanmadan gidebilir ama çok güvensiz bir seçenek olduğu için içim hiç rahat değil :(Cevaplamak için Üye ol