Yatır kaldır yönteminde başarılı olanlara birkaç sorum var!

yeldai2r soruyor: 10

Selam. Bu akşam yatır - kaldır ile 8. gecemizi de devirdik. Gözle görülür net bir ilerleme var, evet. Ama aklıma takılan bir durum var (kitapta atladım mı acaba, emin değilim). Kızımı (9 ay) yatırırken (kaldır kısmını ben yapmıyorum tabi, kendi pıt diye kalkıveriyor zaten) ninni söyleyerek hep yatağının dibinde duruyorum. hadi belki kapıya yakın olan koltukta diyelim. neyse, sonuçta ben odada oluyorum ve ninni söyleyerek onun uyumasına yardımcı oluyorum. temas yok ama, o da birşey...

şimdi bu kız nasıl tek başına uyumayı öğrenmiş oluyor böyle, ona pek ikna olamıyorum? gece zaten emmek istediğinden dolayı 2kere uyanıyor ama emzirmediğim için o kısım da ayrı bir macera. dün gece 3 saatte anca geri uyudu :( neyse, sonuçta emmek istemese de kendi başına dalamıyor sanırım geri. belki de arada uyanıp tekrar kendini uyuttuğu oluyor mudur, onu bilemedim şimdi?

ben 1 ay gibi bir süreyi göze aldım; çünkü kökleşmiş bir emerek/sallayarak uyutma alışkanlığımız vardı ve kolay kolay da bırakacağını düşünmüyorum.

Bu yöntemle başarılı olanları vaktim elverdikçe burdan okudum fakat birarada görüp deneyimleri paslaşmak benim haricimde de birçok annenin işine yarayacaktır.

Mutlu sonlarınıza giden süreci paylaşırsanız seviniriz. Sevgiler :)

Bu soruyu cevapla


19 Cevap


CokBilmis

Ben tam olarak yatır-kaldır değilse de benzer bir şey yaptım.

Ama bizim gece emme sorunumuz yoktu. Ben gece beslenmesini 4. ayda kesmiştim.

Ayrıca kendi kendine uykuya dalabiliyordu.

Ama kızım sizin aylarda memede uyumaya alışmıştı bir dönem. O zaman memede uyumasına izin vermiyordum. O da kızılca kıyameti koparıyordu. Ben yanına uzanarak sorunu çözmüştüm. O ayağa kalktıkça ben yanıma geri yatırıyordum. Gözleri kayıp da kapanır gibi olunca, henüz uykuya dalmadan yani, yanından kalkıyordum. Kalktığımın farkına varıyor ama tepki veremiyordu :) Tüm gece kesintisiz uyuyordu.

Ben daha fazlasını talep etmedim. Yani yatağa bırakayım, çıkayım, kendisi uyusun demedim. Buna rağmen 18-23 ayları arasında yatağa bırakıp çıkmamı kendisi istedi.

Ha, gerçi 23. ayında da bizim yatakta uyumak istedi, hala birlikte uyuyoruz. İtiaz etmedim ben. Belki itiraz etseydim, yatağında uyumaya devam ederdi. Ama 8 aylık çocuğun "isteği" ile 23 aylık çocuğun talebi arasında "bilinç" farkı oluyor. Ben kızımın iradesini kırmak istemedim.


bnycan

doğduğundan beri hiç başka yöntem kullanmadım (ilk aylar memede uyuması dışında) bazen başını seviyor elini tutuyorum ama o kadar ve hep kendi yatağında ... 5. aydan beri kesinm böyle.. tek sorun yatağında uyuyor hep ve düzenini bozunca o da bozuluyor )) bebek neye alışırsa baştan öyle gidiyor bizimki sallanmak ne demek bilmedi hiç


bnycan

ve tek başına ben yokken uyumasını istemediğim için dokunuyorum ona.. hala beni görmeye ihtiyacı var bence .. buna da şükür.. bu da benim tercihim..


Gambille

ben, kızım 10 aylıkken uygulamıştım yöntemi..2 hafta uğraştım,;sonuçtan memnunum..önemli olan düzeni oturtmak..uyku da kendiliğinden rayına giriyor..gündüz uykularında odada bırakıp çıkamıyorum hala..koltukta oturup uyumasını bekliyorum bazen de debeleniyoruz yatakta..gece ise yatağa koyduğum anda sızıyor..sabaha kadar da hiç uyanmıyor..işte bu kendi kendine uyumayı öğrendiğinin en büyük işareti..=) rem - non_rem geçişlerini yapabiliyor.

gündüz kesinlikle memede uyumasına izin vermedim..kitapta gece uyanmaları için her gece aynı saatte uyanıyorsa alışkanlıktan diyordu-bizimkiler öyleydi..gündüz ne yapıyorsam gece de aynısını yaptım..ağlayarak uyanıyordu;hiç kucağıma almadan geri yatırıyordum  'şimdi uyku zamanı kızım diyordum ve iyice eğilip kulağına doğru fısıldayarak ninni söylüyordum..elimi de hep sırtında tutuyordum ki sıcaklığımı hissetsin.ağlasa da aynı tonda ninni söylemeyi sürdürüyordum..gece uykularında daha çabuk sonuç aldım..hemen hemen bir haftada uyanmalar sona erdi..arada geri dönüşler olabiliyor lakin azimli ve dirençli olmanızı öneririm..yılmayın..
size ve bebeğinize kolaylıklar,başarılar..


asyaperi

oncelıkle uygulayanlara saygı duyarak benım sahsı dusuncem ben bu metodlara yontemlere okudugum gundenr berı karsıyım ıcımdekı anne sesı benı nıyeyse hep uzak tuttu mu metodlardan yontemlerden kızım 19 aylık dogdugu gunden berı yaptıgım tek sey 3 aylıkken gece beslenmesını bıraktırmak oldu onun harıcınde o nasıl ve nesekılde ıstıyorsa o sekılde uyuttum ılk aylar emerek sonra kucagımda sallayarak sonra ayagımda bır sure bır sure kucagımda oturarak en son uc aydırda yanına uzanıp nınnı soylerek ama bu farklı sekıllerı hep kızım talep ettı bende ıtıraz etmedım kendı kendıne uyumasını beklemedım hıc daha dogrusu odaya bırakım ben cıkayım hadı oda uyusun gıbı bır beklentım olmadı suan yanına uzanıyorum nınnı soyluyorum 10 dakıka surmuyor uykuya gecmesı yatagına alıyorum ve aksı bır duruum yoksada sabah kdr uyuyor bu benım ıcın kendı kendıne uyumak zaten sızde eger odada ona nınnı soyleyerek uyutuyorsanız kucagınızada almıyorsanız ve uyuyorsa bence bu ay ıcın buda kendı kendıne uyumaktır 9 aylık bebegınızı yatırıp hadı ıyıgeceler deyıp cıktıgınızda sesını cıkarmadan uyumasını beklemek bıraz fazla gıbı geldı bana bazen cocuklarımızdn fazla sey beklıyorz sanırım her cocuktn aynı seylerı bekleyemeyız bence arkadaslarında yazdıgı gıbı kımı cocuk dogdugu gundern berı sorunsuz kendı basına uyur kendı odasında uyur kımıde tam tersı uyurken annenın varlıgını hıssetmek ıster bence bırz daha buyuyene kdr busekılde uyutmaya devam edın tabı karar sızıneses

Arkadaslar, ben bu uyku işinde sınıfta kaldım. Aylardır kesintisiz uykumuz yok. Uyurken emerek uyuyoruz. Gece en az 3 defa kalkıyoruz . Gündüzleri 1 ay kadar bakıcı ile yatağında masal ile uyudu. Sonra uyumamaya başladı. Gene kucağa gecti. Babamızdan yardım yok. Artık dayanacak gücüm kalmadı. Akıl verin Ltd.


elifinannesii

Bende5ayda gece beslenmesini kestim yanına uzanıyorum yazan arkadas gibi..sarılıyorum ninni soyluyorum10dakikada uyuyor eğer dis cikarmiyorsa hasta degilse sabaha kadar uyuyor bebeğe göre değişiyor sanırım ama banada yatağında bırakıp uyumasını beklemek cok katı bir yöntem gibi geliyor arkadaslara ve emeklerine saygı duyuyorum bir kitapta 3yasina kadar bebeklerin ne sekilde uyumak isterse öyle uyutulmasi gerektiğini okumuştum kendilerine olan güvenlerini bu sekilde kazanıyorlarmis büyüdükte akılları aldıkta alışkanlıkları bırakabilirler diye düşünüyorum insallah doğrudur düşündüklerim:)))sevgiler


CokBilmis

"Uyumuyor" diyen arkadaşlara tek tavsiyem "Uyumuyor" lafından vazgeçmeleri. İnsanoğlu uyumadan duramaz. Nasıl uyumuyor? 48 uyumuyor mu mesela? EĞer öyle böyle bir şekilde kendi kendisine bayılır kalır uyursa, kendi kendine uykuya dalmayı öğrenir. Sadece sabır lazım.

Bir doktor anlatmıştı. 6 aylık bebeği olan bir anne aramış kendisini gece yarısı "Bebeğim hasta sanırım" demiş. Doktor da doğal olarak "Ateşi kaç derece?" diye sormuş. Kadın da cevaben "Bilmiyorum ki ateşini ölçmeme izin vermiyor" demiş. 6 aylık bebekten bahsediyoruz bu arada...

İnisiyatif alabilmek gerekiyor biraz anne olarak. Bugün "uyumuyor" dediğimiz bebekler için yarın öbür gün "Geceyarısından önce eve girmiyor" demek zorunda kalabiliriz. En iyisi disiplini baştan kurmak.

(Fİziksel rahatsızlığı olmayan bebekler için konuşuyorum. Bazen "uyumuyor" denilen bebeklerin aslında fark edilmeyen fiziksel rahatsızlıklaır olabiliyor. Anne zaten hisseder sanırım bebeğini hangi noktaya kadar zorlayabileceğini)burcuveduru

odaya bırakıp çıkmak konusunda ben artık şöyle düşünüyorum: ben bile tek başıma gidip yatmaktan hoşlanmam çoğu zaman; eşim de benimle yatsın, biraz konuşalım, sonra dönüp uyuyalım isterim. ben uyuyamazsam da eşimi dürtükler benimle beraber biraz takılsın isterim. 30 yaşında olan bir insanın bile uyku öncesinde/sırasında sevdiklerinden bekledikleri varsa minnakcık bebekler napsın :)))


Gambille

açıkcası gece uykusu için gayette güzel odasında bırakıp çıkıyorum..zaten odaya girdiğimiz anda yatağa eğiliyor;bazen masal okumamı bile beklemiyor sızıp kalıyor..

yalnız kalması felaket değil kötülük ya da zalimlik hiç değil..burda önemli olan kendi annelik hislerimizi tatmin etmek ile bebeğin taleplerini doğru ayırt edebilmek..her birey gibi bebeklerimizin de bizden farklı yolları olabilir..kendileriyle gelen özelliklerin yanı sıra alışkanlıklarını  kazanıyorlar..bizlerin, onlara yoldaşlık ederken sınırları aşıp bağımlı karakterler oluşturmasına gerek yok..
hani bebeklerimizi sürekli herşeyden ve herkesten  koruyoruz ya belki de en çok kendimizden korumamız gerekiyor..özellikle de önyargılarımızdan..
ben düzene önem veriyorum..çünkü kızım kuralcı bir bebek..zamanında doğdu-güldü-diş çıkardı-yürüdü,hep saatinde emdi saatinde uyudu..sadece biraz gözlem yeterli uykusu mu var karnı mı aç anlamak için..fizyolojik bir sebebi olmadıktan sonra çözülemeyen uyku problemi diye bir mevzu olamaz..yeter ki kararlı,istekli ve azimli olalım..Cevaplamak için Üye ol