Oğlum neden kansız?

ema soruyor: 10

Merhaba tüm nurti anneleri;

Oğluma 9.aydan kan sayımı yaptırdım normaldi 12.ayda tekrar yaptırdım düşük çıktı ve kan damlalarına başladık.Kan damlalarına ilave olarak çekirdekli kara üzüm,keçi boynuzu pekmezi ve pancar pekmezi yedirdim sabahları.Sütle demiri aynı anda vermiyorum ama oğluma bugün yapılan kan tahlilinde kan sayımı normal ama demir depolarının boş olduğu söylendi.Gittiğim doktoru pek tanımıyorum.Daha önceki doktorum hızlı büyüyen çocuklarda kan ihtiyacı daha fazla olur demişti oğlumda maşallah hızlı büyüyor.

 Oğlumun kansızlığı hakkında bana bir şeyler diyebilecek olan var mı acaba? Önerilerinizi bekliyorum arkadaşlar hepinizin bebeği sağlıklı büyüsün inşallah:)))

Bu soruyu cevapla


11 Cevap


mert_mert

benim oğlumda 9 aya kadar kan damlası aldı..dr sonrasında gerek yok gayet iyi deyip kesmişti..çok sık hastalanmaya başladı ara ara kontroller yaptırdığımız halde kansızlığı nedense doktor beyin gözünden kaçmış :(( 20 21 aylıktı kanı sınırın altındaydı ..şuruba başladık 1 ayda sınıra geldi 3 ayda deposu doldu..pekmezi üzümü yesede illaki bir ilaç takviyesi olması gerekiyor..ayrıca kırmızı et diğer gıdalra karşı demiri daha fazla emilirmiş..et yediğinde ayran süt gibi gıdaları 1 saat sonra içmesi yemesi gerek yoksa fayda etmez.bunları tabikide bilmiyordum bende pekmez içiriyom diye kansız olmaz derdim.pekmezide meyvesine katarsan emilimi artar.kansızlık çok normal özellikle bayanlarda...zaten bu sebeple türkiyede devlet kan ve kemik damlası dağıtıyor sağlık ocaklarında..bir nevi önlem..


ipekkusgoz

Ah ah yarama parmak bastınız:))

Bizim de 1 yaşında yapılan tahlillerde kan değerleri normaldi.Hatta kullandığımız demir damlasını kestirmişti doktoru. Şimdi 2 hafta önce tekrar kan sayımı yapıldı.Değerleri referans değerlerin çok çok az altında ama doktoru ferrum verdi 1 ay süreyle sabah akşam. Tabii bir sürü tilkiyle uğraşıyorsun böyle bir durumda. 18 aylıkken yumurta yemeği bıraktı ya ondan oldu kesin diyorum bazen. Bazen kimbilir ne zamandır bu değerler düşük, daha da düşükdü de toparlıyor mu ya da yeni yeni mi düşmeye başladı vs vs .Düşün düşünebildiğin kadar:). Bazen her demir içeriği yüksek bir şey yedikten sonra kan sayımı yapasım geliyor, kilo tartar gibi:))). Kolay kan veren bir çocuk olsa belki psikopata bağlayıp her ay kan sayımı yaptırırım ama çok zor oluyor kan vermesi de, bakalım nasıl oturtacağız.

Gerçi doktorunuz açıklama yapmış, sizin çocuğunuz da o duruma uygun diyorsunuz. Normal demek ki çok da canınızı sıkmayın.Bir şey verdiler mi takviye olarak,yoksa önceki damlalara mı devam edeceksiniz bugünkü sonuçlardan sonra.


ipekkusgoz

mert_mert sınırın ne kadar altındaydı ve bir ay sonra ne kadar oldu. Bir de ne kullanıyorsunuz şurup olarak.Zahmet olmazsa yazarsanız sevinirim.


mert_mert

ipekkuşgöz ilk şurubunu içirdikten sonra 1 ay sonra sonraki kontrol 3 ay şeklinde yaptır..yazık çoçuğa her ay iğne yemesin.ben ferrum 3 4 ay kadar kullandım rayına oturdu.yaklaşık 9 aydır kontrol ettirmedim .ama bu hafta içinde yine yaptırcam durum nedir diye.birde uykuya geçince burun tıkanıklığı mevcut burnu temiz ama ses çıkıyor sanki burnu dolu gibi..kanı düzelse başka bişi mutlaka çıkıyor yavruların..


mert_mert

sınırı hatırlamıyorum sanırım 70 ilk değer bizimki 7 sadece 7 ..yani kanı yok gibi.dr o kadar panik yapmıştıki korkmuştu 1 hafta içinde tekrar yapılmıştı test.30 sonraki ay 77 gibi yükseldi.şurup çok etkili turuncu beyaz şişe .b12 şurubuda almıştık biz..yani bizimki hepten sıfırmış..birde ben pekmez üzüm karadut yani herşeyi veren biriyken böyle olunca şok olmuştum..neretva

Mert_mert haklı. Bizim doktorumuz da pekmezle demir alabilmeniz için 5-6 litre içmeniz lazım, pekmezin kan yaptığı şehir efsanesidir demişti. En iyi demir takviyesi yumurta sarısı, kırmızı et ve yeşil yapraklı sebzeler. İnek sütünü de günde bir bardakla kısıtlamak iyi olabilir.

Yalnız merak ettiğim ne oldu da kan sayımı yaptırdınız? Biz daha hiç yaptırmadık. Doktorumuz kansız çocuk belli olur, günlük etini yumurtasını yiyen çocuk kansız olmaz dedi ve kan sayımı istemedi. Damla da kullanmadık. Şimdi okuyunca işkirleniyorum, acaba biz de mi yaptırsak? Ama bir semptomu olmaz mı? Birisi uykusuzluk ve sık ağlama demir eksikliği belirtileri demişti. Doğru mu? Pöff keşke deldirmeden anlamanın bir yolu olsa.


mert_mert

çok sık hasta oluyordu , iştah hiç yoktu .tüm gün 2 kaşık yemekle dursa sesi çıkmıyordu.ben ani başlayan iştahsızlık için gittiğimde ısrarım sonucu kan tahlili yapılınca anlaşıldı kansızlık..aslında ara sıra yaptırmak gerek diye düşünüyorum.dr genelde hastalanınca kanına bakmak taraftarı boşuna ağlatmayaalım der hep..


ema

Bizde herhangi bir belirti olmadı yada ben fark etmedim bebeklerin kansız olabileceklerini bildiğim için kan sayımı yaptırmak istedim(çok bilmek her zaman iyi değil)

Oğlum hergün bir yumurta yer.Hemen hemen her yemeğinde kıyma olur ama gerçekten hızlı büyüyor, oğlumu 2 yaşında sanıyorlar.Belkide kansızlığı bundan.Ayrıca iştahsız filan değil maşallah hastalık dışında iyi yer.

Soruyu sorduktan sonra eski doktorumu aradım o kansızlığının önemli olmadığını söyledi.ipekkusgoz

Bize de doktorumuz 1 yaşına doğru kan tahlilleri istemişti. Bir kaç aydır 2 yaşında da kan tahlili isteyeceğine dair sinyaller veriyordu zaten konuşmalarında.Ama bizim dr backup üyeliğimiz vardı oğlan için,aslında başka bir amaçla ben o paketi almıştım ama checkup hakkı da vardı. Süresi de bitmek üzereydi arayıp duruyorlardı. ben de doktorumuza sordum yaptırayım mı diye. O da yaptır dedi biz de zaten 2 yaşında yapacağız dedi.Kendisinin istediği ekstra tahliller oldu onları da kendi özel sigortasından karşıladık vs. Bizim doktor da genelde benim 'balık yağı vereyim mi, kış geliyor takviye verecek misiniz?' gibi sorularım:))) karşısında hep yiyen çocuğa bir şey vermeye gerek yok der ama tahlilleri de ihmal ettirmiyor. Evet keşke deldirmeden bir yolu olsa ama yok maalesef. Ben ondan daha kötü oluyorum, hemşirelere çıkışma noktasına geliyorum, yeter çıkarın artık olduğu kadar olsun'a kadar götürüyorum işi:).Zor iş...


ipekkusgoz

kansızlıkla ilgili aşağıdaki yazıda epey bir bilgi var ema.

http://www.gurmebebek.com/demir-eksikliği-552#demireksikligiCevaplamak için Üye ol