bebeğim emmiyor:((((

nurturia soruyor: 10

Üyenin kendi isteğiyle ya da kurallara aykırılıktan dolayı üyeliği sonlandırılmıştır.

Bu soruyu cevapla


12 Cevap


zehra

Betul, karanlik, sessiz ortamda emzirmek, ayakta, yururken emzirmek vs bazen ise yariyor. Ben bir yerde emzirmeye aldiginizda kahkaha atin, gulun, cok egleniyormus gibi yapin yazdigini okumustum. Cok sacma gelmisti basta, sonra ne kaybederim ki dedim ve denedim. Garip ama Gercekten bizde ise yaradi. Tavsiye ederin.


seyma_eymen

serpil nasıl yani üç ay emziren anne sonra emziremeyen annemi oluyor şekilden şekile giriyorum valla emsin die ama memeyi ağzına değdirince ağlıyor bu bir süreç herkesin başına gelebiliyormuş bunu öğrendim ve sabırla bende denemelere devam ediyorum betül Allah sabır versin


ozgu_naz

serpil ağır olmuş cevap biraz böyle sıkıntı yaşayan bir anneye karşı.tecrübe paylaşsak daha fazla derde derman oluruz. biz de yaşadık ama çok kısa bir süre. gündüzleri nerdeyse aç geziyordu. gece de uykuya dalmak için istiyordu. şimdi şimdi herşeyi yoluna girdi. eğlenceli hale getirdim. parmaklarıyla oyun oynadık şarkı söyledik memedeyken. düzeldi sonra. sakin ol annesi ama pes etme


taburcu

serpill yazdığın cümlede sorunun çözümüne ilişkin bir şey göremedim. Sıkıntıyı yaşayan anne ben olmadığım halde yaralandım, moralim bozuldu. Biraz özen lütfen.

Betül fazla zorlamadan dikey pozisyonda (elbetteki yardımsız zor, birinden destek alarak) emzirmeyi denesen. Ben internetten beyaz gürültü denilen fön makinesi sesi bulmuştum. 5sn'lik bir ses sürekli çalma moduna alınca emme süresince kesintisiz çalıyor. O seste sakinleşip alıyordu. Birde her seferinde önce sen huzurlu ol. Yine reddedecek diye gerginleşme. Ben evde neredeyse üstsüz geziyordum ve hep onu hoplatıp, oynatıp, güldürüp öyle meme teklif ediyordum.  

Kendi sütünü sağdıklarını biberonla mı veriyorsun. Biberonun deliği genişse bebek emmeyi reddetmeye başlıyor. Bir iki tanıdığım bunu yazmıştı hatta emziren anneler diye bir grup var. Orada bir anne de bunu yaşadığını yazmış. Küçük delikli biberona geri dönünce onu da reddedebiliyor bir süre ama geri dönülüyor.


seyma_eymen

birde serpil kutucuk boş nerden biliyorsun emmeyen bebek yoktur, emziremeyen anne vardırı onuda anlamadımgardelya

kızım bir gün banyodan çıktığımda sürdüğüm yağdan tiksinmiş kokusundan dolayı almamıştı memeyi, kokuya hassasiyet gösteriyolar kullandığınız parfüm duş şampuanı vs etkileyebiliyor, ayrıca annem in söylediği bişey vardır süt ekşimesi derler bilirmisiniz bilmem anne uzun süre veremediğinde veya yediği bişeyden süt ekşir ve bu kokuda bebeğin tiksinmesine sebeb olurmuş özellikle terliyken emzirmemek gerekirmiş yazın özellikle koşturup gelip hemen emzirmemek gerekirmiş, belki sizdede buna benzer bir durum oluşup yavrukuş tiksinmiş olabilir. arıca yemiyor diye mama verdiyseniz verdiğiniz mamanın ağzına bolbol gelmesiyle memeyle uğraşmak da istemiyor olabilir ki genelde en büyük neden budur anneyi bırakmalarında, tabi lıkır lıkır mama akarken neden anneden almaya uğraşsınki akıllı boncuk :)


pamusum

bazen öyle cevaplar görüyorum ki sanki hic annelik tecrübesi yasamamis gibi konusuluyor kadin derdine derman aramaya calisiyo millet neyin derdinde


ediluj

benim oğlumda 5.5 aylık  gündüzleri etrafa olan merakından memeyi fazla ememiyor.Bi ara da hem ağlıyor aç hem memeyi almak istemiyordu,dişi kabarmış,sanırım emerken canı acıyordu,diş jeli kullandık,o dönem biraz calpol sorun çözüldü.Dişlerini kontrol edebilirsin.Birde biberonu biz hala yenidoğan biberonu kullanıyoruz,küçük delikli ben çalıştığım için gündüz mecbur biberonla besleniyor ama memeden de kesilmedi.

 Yani sonuç olarak böyle dönemler geçirilebilir sakin ve huzurlu olmaya çalış..Anne sütü kaynağı sensin,sütümüzde kesilmedi sonuçta..Diğer annelerin yöntemlerinide denersin,mutlaka işe yarar diye düşünüyorum,olurda  her şekilde red edersede sadece sağarak anne sütü ile bebeğini besleyen nurtria annelerininde tecrübelerini okumuştum.Önemli olan anne sütünü olabildiğince alabilmesi..
  Tabi ilk yapılan talihsiz yoruma gelmek gerekirse Serpil anne olmak bana daha sabırlı,hoşgörülü olmayı bir de annelere olan hayranlığımı(evlatlarına  karşı insan üstü emek harcayan ve sevgi ile dolu olan kadınlar)bin kat arttırdı...Hepimiz acemi anneleriz, yaşayarak,okuyarak bir çok kezde diğer annelerin tecrübelerinden faydalanıyoruz..Bir anneyide eşinden&ailesinden çok yeni tecrübe etmiş  başka anne anlıyor diye düşünüyorum...Bir annenin üzülmesine dayanamam da bundandır..didoba

Benim kızım 4,5 aylıkken gündüzleri, 6 aylıkken de tamamen emmeyi bıraktı.Emmesi için ne gerekiyorsa yaptım. bu konuda tecrübesiz bi anne de değilim. oğlumu 2yaşına kadar emzirdim ama her bebek şahsına münhasır.  bu emziremeyen anne yakıştırması çok yıpratıcı. ben çok savaş verdim ama olmadı işte. şimdi de sadece sağrak besliyorum kızımı. büyük bir özveriyle hem de. (öyle zor bir süreç ki )
Betül sana verecek akıl yok bende. kelin merhemil olsa hikayesi... sadece şunu söyleyebilirim, diren ama sakın bebeğini zorlama. memeyi teklif et ama ısrar etme. bence benim en büyük hatam o oldu. kızım emmek istemedikçe zorladım. şimdi emzirme pozisyonunda yatınca bile ağlıyor. o şekilde biberon bile almıyor.
İnşallah yavrun bir an önce emmeye başlar yeniden. senin için sadece dua edebilirim.gardelya

eğer biberon lüksüne alıştı ise memeden sütün bolbol gelmesini sağla derim ki onuda biberon sansın  yani siz sütü arttıracak şeyler yeyinki ilk ağzına aldığında lıkır lıkır gelsin, rezene çayı(ama tohum olandan sallama çaylardan değil)kuru incir, mercimek köftesi :D bende bu duruma sebeb oluyodu tamda mevsimi deneyin derim :)Cevaplamak için Üye ol