nAsıl yemek yedirebilirim?

dilek_ferhat soruyor: 10

oğlum 20.ayına girecek.şuan ki boyu ve kilosunu bilmiyorum ama 18 aylıkken götürdüğümde kilosu:11.100...boyuda:84 cm di.şimdi daha zayıflamış gibi görünüyo.çok iştahsız yemek yediremiyorum.dişlerini kenetleyip açmıyo.önceden sevdiği şeyleride yemek istemiyo.ayrıca hâlâ meme emiyor.eğer bunun bir yolu bir ilacı varsa lütfen yardımcı olun çok çaresizim...

Bu soruyu cevapla


28 Cevap


blueangel

doktorlar iki yaşına kadar anne sütü verilmesini öneriyorlar ama ekliyorlar beslenmesini etkilemediği durumlarda. bir doktora gitseler zaten aynı şeyi söyleyecektir. yirmi aylık bir bebek anne sütünden alabildiği herşeyi almıştır. artık besinlerden faydalanması lazım.


blueangel

bu yaştaki çocuklara biberon muhallebi tarzı şeyleri vermeyelim artık arkadaşlar. çocuklarımıza iyilik yapıyoruz derken kötülük yapıyoruz.kendileri herşeyi yiyebiliyor olmaları gerekiyor artık bu ayda.


seres_esra

blueangel sana katılıyorum ben de 18 aylıkken kestim sütüm çoktu ama kızım yemek istemiyor hep emsin istiyordu doymadığı için de sürekli huysuz ve mızmızdı bir gün halam kes bunu artık memeden kocaman kız olmuş memeye güvenip yemek yemiyor dedi o günkestim ondan sonra yemek yemeye başladı huysuzluğu mızmızlığı hepsi gitti.


CokBilmis

Bence de soru en baştan hatalı: "Nasıl yemek yedirebilirim?"

Eğer kastetiğiniz hangi alet edavatı kullanayım anlamındaysa, tahta kaşık, düz tabak yerine kase vs tavsiye edebilirim.

Ama "Çocuğun ağzından içeri nasıl bir kaşık yemek sokarım?" diye soruyorsanız, bence bu soru bile çocuğa karşı saygısızlık.

Kimse benim ağzıma yemek sokamayacağı gibi, beni kandırarak, oyalayarak yediremeyeceği gibi benim çocuğum da kendi istediği zaman, kendi istediği kadar yemek yiyebilecek saygıyı görmelidir. Fiziken ve beyin gelişmi açısından bizden küçük diye onların isteği hilafına zorla veya kandırma, oyalama yöntemleri ile yemek yedirilmemelidir çocuklara.


ipekkusgoz

Ben de fıstıkcıgın verdiği linkteki 'bir yeme bozukluğu' hikayesini okumanızı tavsiye edeceğim.

Siz de blueangel gibi emdiği için yemediğini düşünüyorsanız öğününden önce değil de sonra emzirin.Benim oğlum da sizin ki gibi 20 aylık, benim oğlum da hala emiyor ama sizin oğlunuz gibi ağzını kenetleme gibi bir sorunu yok şu anda. Üstelik 18 ay kontrolünde 10,6 kg idi.Bizimki bir süredir çorba hariç her şeyi kendisi yiyordu elleriyle.Son bir kaç gündür çorbaya da dadandı engel olmuyorum.O kaşığı ağzına götürmeye çalışırken ben de tabağı altına tutuyorum bazen ama dün akşam onu da yapmadım.Silikon,önü cepli bir önlüğü var. Becerebiliği kadarını ağzına gidiyor, geri kalan cebe dökülüyor.Onu da alıp yıkıyorsun.blueangel

birde biberon bağımlısı çocuklar yetiştiriyoruz uzmanlar altı aydan sonra bardak kullanımına geçilmesini öneriyor bizim anneler 5 yaşında çocuğa biberon veriyor okulda biberon içen çocuklar olacak artık. çocuk kolayı seçer anneler de kolayı seçince beslenmeyi bilmeyen çocuklar çıkıyor ortaya.


blueangel

birde biberon bağımlısı çocuklar yetiştiriyoruz uzmanlar altı aydan sonra bardak kullanımına geçilmesini öneriyor bizim anneler 5 yaşında çocuğa biberon veriyor okulda biberon içen çocuklar olacak artık. çocuk kolayı seçer anneler de kolayı seçince beslenmeyi bilmeyen çocuklar çıkıyor ortaya. birde biberon bağımlısı çocuklar yetiştiriyoruz uzmanlar altı aydan sonra bardak kullanımına geçilmesini öneriyor bizim anneler 5 yaşında çocuğa biberon veriyor okulda biberon içen çocuklar olacak artık. çocuk kolayı seçer anneler de kolayı seçince beslenmeyi bilmeyen çocuklar çıkıyor ortaya.


blueangel

benim oğlum iki aydır kendi yiyor yerken o yüzündeki özgüveni zevki görseniz . korumacı titiz anne olmayın bırakın kendileri yesinler annelere naz yapıyorlar kendileri yeyince hoşuna gidiyor çocukların.seres_esra

çokbilmiş kızın kaç kilo ? yemek konusunda pek üstüne düşmüyorsun anladığım kadarıyla merak ettim.


blueangel

seres ben oğlumun yediklerine dikkat ediyorum kendi yiyor çatalla kaşıkla bamya bile yiyor . biberonu bıraktı bardakla kendi içiyor suyunu. meyve sebze yiyor bol bol. 13 kilo şu an 84 santim. ama hiç kilolu görünmüyor.Cevaplamak için Üye ol