nAsıl yemek yedirebilirim?

dilek_ferhat soruyor: 8

oğlum 20.ayına girecek.şuan ki boyu ve kilosunu bilmiyorum ama 18 aylıkken götürdüğümde kilosu:11.100...boyuda:84 cm di.şimdi daha zayıflamış gibi görünüyo.çok iştahsız yemek yediremiyorum.dişlerini kenetleyip açmıyo.önceden sevdiği şeyleride yemek istemiyo.ayrıca hâlâ meme emiyor.eğer bunun bir yolu bir ilacı varsa lütfen yardımcı olun çok çaresizim...

Bu soruyu cevapla


28 Cevap


seres_esra

blueangel bence oğluşunun kilosu çok iyi boyu biraz uzun herhalde o yüzden göstermiyordur kilosunu yemeğini kendi kendine yemesi çok güzel kızımın kuzeni 3 yaşında 11 kilo benim kızımdan daha çok yiyor benimkide 28 aylık 14 kilo yapı meselesi demek ki sağlıkları yerinde olsun yeterki ama insan iştahlı çocuklara da imreniyor şimdi allah için benimki niye istekli değil yemek konusunda diye hayıflandığım oluyor zaman zaman


blueangel

benim oğlum da nerdeyse benim kadar yiyor ama üç ayda yarım kilo almış hareketli metabolizmaşı hızlı olan bebekler zaten kilo alamıyorlar fazla.


seres_esra

benimki 5-6 aydır aynı kilo da


dilek_ferhat

ayseylehayat hanıma katılıyorum bazen hiç yemek yemediği zamanlarda sadece annne sütü içiyor.en azından midesi boş değil diye düşünüp biraz rahatlıyorum:(...birde dediğiniz gibi birisi görünce özellikle bayanlar AA NE KADAR ZAYİFLAMIŞ BU halbuki ne zayıflamış nede kilo almış...bizim kadınlarımıza göre sağlıklı bebek göbekli,yürümekte zorluk çeken,kollarında bacaklarında 3-4 kat izi olan bebek sağlıklı.cılız bebek ise bakımsız ve hasta diye düşünülüyor.böyle düşüncelere hem katılmıyorum hemde acayip sinir oluyorum.oğluma elimden geldiğince yemek konusunda ısrar etmiyorum,sofrada hep beraber olmaya çalışıyoruz öyle ki babası sofraya gelmeden o yemiyor babasını elinden tutup masaya getiriyor.yiyebileceği örneğin:patates kızartması,makarna,pilav gibi kuru yemekleri kendisi yiyor.2-3 hafta öncesine nazaran daha iyiyiz yemek konusunda çok şükür...dilek_ferhat

çok bilmiş hanım ben neyle yemek yedirebilirim diye bir soru sorduğumu hatırlamıyorum.ayrıntılara takılıp çok bilmişlik yapacağınıza öneri verseniz daha yerinde olur.


ipekkusgoz

 

Biz de dün 21 ay kontrolündeydik hala 11 kg olamamışız. Hatta 120 gr da vermiş. Halbuki çok umutluydum bu aydan.Kucağıma aldığımda ağırlaştığını hissediyordum.Yanakları falan dolmuş gibi geliyordu gözüme.Çok emin koydum tartıya çocuğu ama şok oldum.hala 10 kusurlu rakamlarda olduğumuzu görünce. Ama sabah bu yazıyı okumak hoşuma gitti ne yalan söyleyeyim.Doktor da hiç olumsuz bir şey demedi kg konusunda, hiç canımı sıkmadı zaten bugüne kadar ama insan üzülüyor işte.

http://www.gurmebebek.com/sut-icen-cocuklar-daha-zay%C4%B1f!-24699


CokBilmis

Sanırım tam net ifade edemedim cevabımı:

"Nasıl yemek yedirebilirim?" sorusunun kendisi bile çok diktatörce bence. 2 yaşına yaklaşmış bir çocuk neyi, ne kadar yiyeceğine kendisi karar vermelidir. Siz önüne koyarsınız, o kendisi ister yer, ister yemez.

Öneri istiyorsanız binlerce öneri verebilirim. Koyun TV'nin önüne, açın sevdiği bir çizgi filmi, o TV'ye bakarken siz ağzına yemek sokun. Ya da ne bileyim sevdiği bir abisini çağırın, o önünde taklalar atarken ve oğlunuzun aklı dağılmışken fark etmeden yedirin. Ya da sokağa çıkarın, çocuk parkına götürün salıncakta sallanırken yedirin vs vs. Başka ne gibi bir tavsiye verilebilir ki bu durumda?

Benim tavsiyem net: Yemek yedirmeye çalışmayın. Bırakın neyi, ne kadar yiyeceğine kendisi karar versin.

EĞer bebeğinizin hakikaten yemesi gerekiyorsa, hakikaten sağlıksız derecede zayıfsa zaten doktorunuz sizi ilgili birimlere yönlendirirler. Artık psikolojik destek mi gerekiyordur, vitamin mi, serum mu neyse doktorlar bilirler ne yapılması gerektiğini. Ama anladığım kadarıyla sizin oğlunuz sağlıklı bir bebek Allah bozmasın.

Doktorunuz size "bu çocuk sağlıksız derecede zayıf" demedikçe bebeğinize bir şekilde yemek yedirmeye çalışmayın. Etrafın dediklerine de kulaklarınızı tıkayın.

Bakın erkeklerde en sık rastlanan ölüm nedeni kalp krizi ve kalp krizine yakalnmma riski en fazla olanlar da bel çevresinde yağlanma olan erkekler. Sİzin oğlunuz inşallah ileride tığ gibi bir delikanlı olursa, bel çevresinde yağlanma olmayacak ve kalp krizi riski düşük olacak. Yani zayıf ama sağlıklı olacak.

Hem emziriyormuşsunuz, ne güzel. 2 yaşına kadar bir bebek SADECE anne sütü ile beslenebilir. Ona gereken tüm vitamin ve minarelleri ane sütünden alıyordur zaten.


ipekkusgoz

Aşağıdaki yazıda çokbilmişin bu konuda gerçek çok ve doğru bilmiş olduğunu kanıtlayan şeyler yazıyor. Belki bir önyargıyla ondan duyduğunuzda itici gelen şeyleri bir de başka ağızdan okumanız için paylaşmak istiyorum

http://alternatifanne.com/yemek-konusunu-bosverin/#comment-805Cevaplamak için Üye ol