Domuz gribi aşısındaki civa miktarı

Damla soruyor: 8

Evren'in sorduğu aşağıdaki domuz gribi ile ilgili soruya çok güzel yanıtlar geldi. İlk 3 gün önce Amerika'da aşıyı olmuş.

http://www.nurturia.com.tr/questions/e7cc19e5-7c8c-46c8-8ab8-9ca300348b52/1/domuz-gribi


Benim vardığım nihai durumu özetlemek gerekirse:
* Aşı tip olarak mevsimsel grip aşısı gibi, o yüzden yenidir diye bir kaygım yok.
* Hastalık hafif seyrettiğinden, ve rahatça yayıldığı için, kötüleşmesinin çok beklenmediğini okuduğumdan, çok önemsememeye başlamıştım. Ama son zamanlarda, basında hiç çıkmayan, güvenilir kaynaklardan, basına sızmayan çok sayıda ölüm olduğunu ve bazı kişilerin de oldukça ağır geçirdiklerini duydum.
* Adjuvan'a artık çok takılmıyorum. Türk'e bir şey olmaz yaklaşımını benimsiyorum.
* Son olarak aklımda civa konusu kaldı. Türkiye'deki aşıdaki civa dozunun çok yüksek olduğunu duydum. Üstelik çocuklara iki doz yapılıyor.

Sorum şu, Türkiye'deki aşıdaki civa miktarı gerçekten çok mu yüksek. Günlük hayatımıza girmiş gıdalardaki miktarlarla karşılaştıran, bilimsel araştırmaya rastlayan oldu mu?

Bu soruyu cevapla


8 Cevap


yusufunalemi

benim halen yerleşik fikrim olmamak konusunda ki ben olamam zaten lateks alerjım nedeniyle.benı düşündüren sadece bronşit atakları yaşadığımız için oğlumun durumu.malum astımlılara öncelik var.civa mıktarını bılmıyorum ama adjuvanın uzun vadede sorunsal olabıleceğı hakkında yazılar okumustum.kafamı asıl kurcalayan buydu zaten cıvadan fazla.ha bide mıdyedeki cıva aşıdaki cıvadan fazlaymış.amerikada ınsanlarda cıva nedeniyle aşı olmama yaklaşımı yaşanmasın dıe ordaki aşılar cıvasızmıs die bi haber vardı.şimdi onlar bilinçli biz bilinçsizmiyiz de cıva olayı bizi bozmasın.
http://haber.mynet.com/detay/saglik/domuz-gribi-asisindaki-gizli-tehlike/475404 bu haber vardı birde.türke bişi olmas yaklaşımına şaşakaldım.e o zaman aşı olmayalım bişi olmaz zati.
üstelik mevsımsel grip aşısında memnun kalmayan tanıdıklarım da olunca ben daha normal grip aşısı olmaya tırsan bı ınsanım.


Damla

yusufunalemi, adjuvan için yazdığım şakaydı tabi :)
Ben adjuvan konusunda araştırmalarım sorunu  bunun aşı olmaya engel bir madde olmadığına karar verdiğim için bu maddeye takılmıyorum. Uzun uzun yazmayayım diye böyle geçiştirmiştim. Asıl civa konusunu merak ediyorum, ama adjuvan da yeniden tartışmaya açılabilir elbette.

Son zamanlarda çok fazla sayıda pnömoni'ye çevirmiş vaka duydum. Şunu düşünüyorum, eğer böyle bir durum olursa, çocuğa bir de pnömoni tedavisi yapılacak. O zaman içmek zorunda kalacağı ilaçlarla, aşıdaki iki maddeyi kıyaslayınca hangisi ağır basar acaba?


evren

aa muhabirinin çok güvenilir bir kaynaktan aldığı bilgiye göre :) (kaynak hıfzıssıhha enstitüsündedir) aşıdaki civa miktarı, diğer aşılardaki  miktarla aynıymış.  Bir gram bile fazla değilmiş. Danıştığım kaynak, dışarda dolaşırken bile daha fazla civa alındığını söyledi.  Adjuvan konusunda ise yapacak  bir şey yok. Hamilelere yapılacak olan adjuvansız aşı  bile çok sınırlı miktarda gelecek ve gelmesi neredeyse aralık sonunu bulacak.  Eğer tanıdığınız birisi varsa ve size bu aşıyı size ulaştırırsa ne ala.  
Pnömo konusunda ise Sağlık Bakanlığı'nın dün yaptığı açıklamaya göre, domuz gribi aşısı zaturre de etkili olmuyor ne yazık ki.   


Damla

Ama domuz gribinden kaynaklanacak ikincil pnömoniyi önlemez mi?
http://www.uzmantv.com/domuz-gribinde-hangi-durumlarda-acil-mudahale-gerekiryusufunalemi

pnömo aşısına rağmen zatürre olunabılıyomu?????
anlamadımki???


khan

Pnömoni nedir?


Damla

khan, Pnömoni:
"Halk arasında zatürre olarak da adlandırılan pnömoni, akciğer dokusunun bakteri, virus, mantar ve diğer mikroorganizmalar tarafından meydana getirilen iltihabıdır. Radyasyon ile, asidik ve alkali gazların solunması ile de pnömonik tablo meydana gelebilir." 

http://www.birnefes.com/htmsayfalar/pnomoni.htm

Bu arada biz aşıyı yaptırmaya karar verdik. Burada yazdım: http://www.kitubi.com/2009/11/14/DomuzGribiA%c5%9f%c4%b1s%c4%b1n%c4%b1OlmayaNas%c4%b1lKararVerdik.aspx


hande

Evren'in dediği gibi, aşının içindeki civa miktarı kesinlikle diğer aşılardan çok farklı değil. Civanın insan vücudundan atılmasının çok zor olması (hatta mümkün olmaması) kaygı verici bir durum olsada, bunun çok uzun  yıllarda, sürekli civaya maruz kalmakla ancak yaşlılık dönemlerinde sıkıntı yaratır mı endişesi. yoksa bir doz fazla aşıdan alınacak civa devede kulak sanırım.  Bazı balıkların sık yenmesinin tavsiye edilmeme nedenide yıllar içerisinde oluşabilecek birikim endişesi. Mesela geçen sene annemde yüksek civa tespit edildi ve bunu üzerine bir check-up tan geçti. görünürde bir zarar tespit edilmedi umuyoruz ki ilerki döneminde de bir sıkıntı oluşturmaz. Dolayısıyla onun vücuduna alacağı her mg civayı hesaplamasında fayda var. 

Bu arada zatürre aşısı bildiğim kadarıyla birçok mikroorganizmaya karşı direnci arttıran bir aşıysa da bu demek değilki zatürre olmazsınız.  Vücudun bağışıklık mekanizmasına ve göre vücuda giren mikroba bağlı.  Malesef Damla'nın dediği gibi tek bir zatürre nedeni yok.


Cevaplamak için Üye ol