Bireysel emeklilik mi, kumbara fonu mu?

ecehankoc soruyor: 2

Anneannesi ve dedesi kizima hediye olarak bir yatirim hesabi acmak istiyorlar. Dedesi Is bankasina gidip sormus, kumbara fonu ya da bireysel emeklilik yaptirabilirsiniz demisler. Dedesi de bana sordu, hangisini yaptirayim diye. Bu islerden anlayanlar acaba hangisi daha karli/mantikli bir yatirim olur fikirlerini paylasabilirler mi?


Simdiden tesekkurler,

Ecehan

Bu soruyu cevapla


12 Cevap


CokBilmis

Eşim bankacı, hem de Kapalıçarşı piyasasının içinde. Bankada altın hesabı açtırmanın karlı olmadığını söylüyor. Çünkü alım satım farkı çok fazlaymış. "Altın alacaksan git bir çeyrek al" diyor bana.

Ama ben maddi anlamda altın almaya karşıyım. Siyanürle toprağı zehirleyerek çıkatıyorlar o altınları ve ben o toprağın kızımın nesline sağlıklı aktarılmasını istiyorum. Altın, alarak altın şirketlerini desteklemek istemiyorum :) (Eşim okusa "Kafayı yedin sen iyice" der kesin)

Her neyse :) Kumbara fonunun normal vadeli hesaptan tek rkı szi her ay para yatırmak zorunda bırakması. Başka da bir avantajı yok.

Benim de eşimin de bireysel emeklilik hesabı var. Çıkmayı düşünmeden tamamen emeklilik odaklı olarak yaptırdık. Çıkmayı düşünüyorsanız karlı değil.  Ama bizim gibi emeklilikl amacıyla yaptırıyorsanız şu anda Türkiye Cumhuriyeti kanunalrı dahilinde en karlı yatrım aracı, çünkü vergi avantajları var. Yaptığınız aylık ödemenin bir kısmını geri ödeme olarak verginizden düşüyorlar. Mesela 100 lira ödeyip, 25 lirasını vergi olarak geri alabiliyorsun.

Kızım içinse annem bireysel emeklilik yaptırdı. Bireysel emeklilikte 10 sene ve 56 yaş şartları var. Annem zaten 56 yaşını tamamladı. 10 sene ödeme yaptıktan sonra parayı çekip kızımın eğitimi için harcayacağız. Siz de dedenin üzerinden aynı şekilde bireysel emeklilik hesabı açabilirsiniz.


revve

Ben şöyle açıklayım 2009 Mart ayında aldığım 1 Gr altın 50 tl idi Şimdi ben bu 1 gram altını 101 tl den satabiliyorum...Başka herhangi bir kesinti olmadan..

Yani her ay Gram artırarak birikiyor..Buna altın fiyatınında artması eklenirse güzel bir getirisi oluyor..(tabi altın düşebilirde bu bir risk ama genelde altın güvenli limandır..Emtia olarak hep değer kazandırmıştır)

Birde Altın fonu hesabı var sakın onunla karıştırmayın o farklı, satım işlemi anlık yapılmıyor...Sanırım kesintiside fazla.. 

Bankaların hesap işletim ücretleri evet fazla...Ama hiç işletim ücreti almayan bankalar var..Alan bankadanda ben hakem heyeti kararıyla hesabıma iade olarak alıyorum:))

Bu arada bugün çeyrek altını 170 den alıp 160-162 aralığında bozdurabiliyorsunuz(bugün arkadaşım bozdurdu ordan biliyorum)
Cevaplamak için Üye ol