çocuk sahibi olmak ne kadar zormuş...

karlarkralicesi soruyor: 3

35 yaşındayım 9 aylık bebeğim var,kızım uyuyor eşim spor salonuna gitti,evde yalnızım az önce kızım uyandı emzirdim neyse ki hemen uyudu bu aralar bana ne kadar çok bağlandı hep yanımda olmak istiyor bazen oyuncaklarıyla oynarken azıcık koltukta oturayım diyorum hemen yanıma geliyor gözümü 1 sn üzerinden ayırmamam lazım zarar ziyan olacak diye ödüm kopuyor.Nasıl canım sinemaya gitmek istiyor..

Dün gece yine uyandı ve bir an düşündüm de ne kadar zor bir işmiş bu...Hayatımda ne kadar yeni bir duygu çocuk sahibi olmanın sorumluluğu..

Eski hallerimi düşündüm de öyle çok fazla çocuk düşkünü değildim arkadaşlarımın çocuklarına falan öyle pek de bayılmazdım hala da bazen telefonda Eda yı bizim için öp dediklerinde sende seninkini benim için öp demek aklıma gelmiyor.

Bugün evdeydim canım çok sıkıldı evde olan annelere üzüldüm ne kadar zor birşey neyse ki çalışıyorum,bir şekilde işini bırakıp evde oturan annelere allah kolaylık versin..

Eda için ölüyorum,geçen gün annem ''ben çocuklarımı bir gün ağlatmadım'' dedi.Sen ağlatmadın ama millet ne kadar çok ağlattı dedim.Şimdi ben de babası bile Eda ya ters bir hareket yapsa adamı boğacak gibi oluyorum oysa yarın öbür gün arkadaşları,öğretmenleri,sevgilileri vs ne çok kişi ağlatacak kızımı,düşününce deli oluyorum.

Hamile kalmaya karar verdiğimde eşime ilaç bile içirtmedim hamileleiğimde tabiri caizse yan gelip yattım evlilik programı falan seyrettim negatif insanlarla aynı ortamda bile bulunmadım.

Şimdi de aklımda bin tane şey onu yesin bunu öğrensin sürekli vitamin hesapları yapmalar,belki yer diye hazırlanıp sürekli dökülen yemekler..milletin çocuğunun herşeyi yediğini düşününce üzülüyorum tabii bir yanda da annem onu yedir bunu yedir sen bakamıyorsun yediremiyorsun eleştirileri..

Nasıl geçecek zaman nasıl büyüyecek bu kız hiç düşünemiyorum...Biraz büyüyünce hangi okul,hangi kurs..ooff ooofff

Bu soruyu cevapla


3 Cevap


fistikcik

Sizi anlıyorum, hiç kolay değil, hepimizin geçtiği süreçler. İşin sırrı biraz rahatlamakta. Hem de her alanda. İşe evi güvenli hale getirerek başlayın. Tehlikeli ne varsa (mobilya dahil) kaldırın. Böylece bir şey olacak endişesiyle gözünüzün her saniye kızınızın üzerinde olması gerekmez. Bu ayda size yapışması çok normal. Bunlar geçici süreçler. 1 yaşından sonra çok değişecek, az kaldı. Bu zamana kadar siz aynı odada olup onun özgürce etrafı keşfetmesine izin verirseniz ileride daha rahat edersiniz.

Aynı şekilde yemek konusunda da rahatlayın. Bu aydaki bir bebek için ek gıda sadece tadımlıktır. Gerçek anlamda yemez ki... Bu yüzden miktarlara takılmayın. Önce onun için özel yemek yapmayı bırakın. Ev halkı için sağlıklı yemekler pişirin (tuzsuz yapın, isteyen tabağına koysun tuzu). Ev halkı için pişen sağlıklı yemeklerden verin kızınıza. İsterseniz biraz çatalla ezin. Damağıyla ezebileceği kadar yumuşak besinleri ise koyun önüne mıncıklayarak kendi yesin. Tam kendi kendine yemesini teşvik edeceğiniz bir zamandasınız. Şurada biraz bahsetmiştik nasıl yapılacağından, bir bakın isterseniz :
http://www.nurturia.com.tr/questions/dc8842b1-f4c1-4e47-897e-a13d0125f0fc/1/ek-gida-bakici-ise-donus

Diğer konularda da zamanı gelince, duruma göre karar vereceksiniz. Şimdiden stres yapmayın.
Sinemaya gitmeyi ben de özledim :) İmkanınız varsa bir akşam bebeği annenize emanet edip eşinizle gidin. Kısa da olsa nefes almak iyi gelecektir. Annenizin eleştirilerini de -kolay değil, biliyorum- kulak arkası edin. Bütün anneler böyle. Bize sadece kendi çocuklarımız anne oldukları zaman böyle olmamayı dilemek düşüyor :)


firis

/bonadea kesinlikle haklısın bunlar iyi günler.Büyük kızım9 yaşında ama okul derdi arkadaş derdi dersler gezmek istemeler vs vs.....ufaklık 3 aylık biraz ggaz biraz naz biraz caz bitiyor derdi:)))ama ikiside beniz vazgeçilmezlerim canlarım bebeklerim...


karlarkralicesi

Fıstıkçık ne güzel söylemişsin de benim kocam dünyanın en çok yemek ayırt eden adamı nerdeyse severek yediği hiçbir şey yok mercimek çorbası, sebze çorbası falan sevmez mecbur ayrı yemek yapıyorum yani...

Balköpüğüm, dediğim gibi Allah sizlere sabır versin gerçekten çok zor işiniz...Cevaplamak için Üye ol