Gece çığlık atarak uyanma, sakinleşmeme

moodswing soruyor: 10

Bir problem var, ama nedir bilemiyorum.
Duru 17 aylık. Son 2 aydır tek uykuya geçiş yapmaya çalışıyoruz. Bazen 2 bazen 1 uyku uyuyor. Bazen 1 uykuyu 2,5-3 saat uyurken bazen de 1 saat uyuduğu için akşam oldukça yorgun uykuya dalıyor. Bir kaç ay önce memeden kestiğimden beri, geceleri bazen 1 kez uyanıyor, bazen de uyanmıyordu. Uyandığı geceler biraz kucağımda sakinleşiyor ve hemen uyuyordu. Bazen, sabaha yakın saatlerse yatağımıza geliyor, yatağa koyduğum anda uyuyordu.

Bir süre önce sabahları şiddetle ağlayarak uyanmaya başladı. Sakinleştirmek çok zor oluyordu, sersem gibi yataktan kalkıp normalde uyanmadığı saatlerde günce başladığımız oluyordu. Sonra bu ağlayarak uyanmalar gece olmaya başladı. Bir kaç kez gece çığlıklar atarak uyandı, ağlamasını durduramadım. Sakinleşmesinin 1 saati bulduğu oldu.

Dün gece ilk kez durum iyice ciddi oldu. Ağladı, odasına gittim, kucağıma almaya çalıştım, oturur haldeydi. Ama kendini kasarak kucağıma almama engel oldu. Zorla aldım ama beni iterek inmeye çalıştı. Bir yandan da çılgınca ağlıyordu. Bir sürü şey denedim, su vermek, konuşmak, ışığı açmak... 10 dakika kadar sonra aniden sakinleşti ve derin uykuya daldı.

Kabus gördüğünü düşünüyorum çünkü gözleri açık olduğu halde beni görmüyor gibiydi.

Diğer yandan endişeliyim, tek uykuya düşmeye çalışırken aşırı yoruluyor da ondan mı oluyor?
Diş durumundan emin değlim, hala azılar çıkmadı, 2,5 ay önce doktor azılar şişmiş demişti ama çıkan diş yok henüz. Sebep bu olabilir mi?

Böyle bir sorunla karşılaşan var mı?
Doktora danışmalı mı?

Teşekkürler,

Bu soruyu cevapla


18 Cevap


lopikcim

merhaba moodswing tarifleriniz 'gece terörü' denen şeye benziyor,bu sitede daha önce bu konu işlenmiş, geçen hafta tesadüfen okumuştum. benim kızımda henüz böyle bir şey olmadı,tecrübeli değilim ancak siz bir gece terörünü okuyun burda ya da arama motorları vasıtasıyla..geçmiş olsun


selencem

Benim de aklima gece teroru geldi ama bir suru semptomu var, bir inceyip doktorunuza sorun bence.


zeynep_bartu

1,5 yaş civarı benzer şeyler yaşadık. gittiğimiz oyun grubunun psikoloğu gece terörü olması için oldukça sık yaşanması gerekiyor demişti. insan kendini o anda çaresiz hissediyor ama bir şekilde bitiyor. geçmiş olsun size de.


moodswing

teşekkürler. ben de gece terörü diye düşünüyorum. biraz araştırdım, bunun olmasını uyku azlığına bağlayan yazılar da buldum. sıklığını takip edeceğim, bir de şu tek-çift uyku düzene girse.
zeynep_bartu, siz de ne kadar sürdü? bir şey yaptınız mı çözüm için?


moodswing

evet birebir tanımladığın gibi ozge. sadece saati farklı.

bazı danıştığım kişiler dişin de buna sebep olabileceğinde ısrar ediyorlar. ben duru'nun tek ve az uykudan aşırı yorulduğu fikrine daha yakınım şimdi. meyranın uykuları iyi görünüyor ama belki yatmadan önce çok hareketli heyecanlı oyunlar oynuyor ise onunki de aşırı uyarılma olabilir. diğer bir fikir de büyüme atağı olabileceği, ki 18 ay da önemli bir dönüm noktası.

devam ederse doktora danışmak lazım galiba. biz de takipteyiz... çok tatsız bir durum, insan çaresiz seyrediyor. umarım bir an önce biter.moodswing

hani insan bazen yorgunluktan uyuyamaz ya, öyle bir şeymiş bu. çok fazla aktivite yaptıklarında uykudan önce, rem uykusu dedikleri süre içerisinde gördükleri imgeler/rüyalar çok etkiliyormuş onları. hani uykuya dalarken düşüyorum sanıp zıplamak vardır ya... uykuya yarım saat kala daha sakin şeyler yaptırın diyor. bizimki uykudan önce babytv izliyor 20 dakika, ondan bile işkillenmiş durumdayım.

bazı yerlerde kucağınıza almayın, konuşmayın, ışık açmayın, bekleyin geçsin diyor. ben onu da çok beceremedim, yerlere atıyor kendini.

bilemiyorum, geçecek herhalde ama nasıl...


moodswing

tamam, haberleşiriz. kolay gelsin :(


merve_nisa

arkadaşımın kızıda uyuduktan 45 dk sonra falan aynı şekilde çığlıkla uyanıyormuş doktoru ona gün içinde tv izletmemesi ve korktuğu birşey oluyor mu diye takip edin demiş. sizde yatmadan tv izletmeyip bi süre denesenizmoodswing

uykudan önce tv izletmemeyi bir süre ben de deneyeceğim...


merve_nisa

inşallah en kısa sürede düzelirCevaplamak için Üye ol