Gece çığlık atarak uyanma, sakinleşmeme

moodswing soruyor: 8

Bir problem var, ama nedir bilemiyorum.
Duru 17 aylık. Son 2 aydır tek uykuya geçiş yapmaya çalışıyoruz. Bazen 2 bazen 1 uyku uyuyor. Bazen 1 uykuyu 2,5-3 saat uyurken bazen de 1 saat uyuduğu için akşam oldukça yorgun uykuya dalıyor. Bir kaç ay önce memeden kestiğimden beri, geceleri bazen 1 kez uyanıyor, bazen de uyanmıyordu. Uyandığı geceler biraz kucağımda sakinleşiyor ve hemen uyuyordu. Bazen, sabaha yakın saatlerse yatağımıza geliyor, yatağa koyduğum anda uyuyordu.

Bir süre önce sabahları şiddetle ağlayarak uyanmaya başladı. Sakinleştirmek çok zor oluyordu, sersem gibi yataktan kalkıp normalde uyanmadığı saatlerde günce başladığımız oluyordu. Sonra bu ağlayarak uyanmalar gece olmaya başladı. Bir kaç kez gece çığlıklar atarak uyandı, ağlamasını durduramadım. Sakinleşmesinin 1 saati bulduğu oldu.

Dün gece ilk kez durum iyice ciddi oldu. Ağladı, odasına gittim, kucağıma almaya çalıştım, oturur haldeydi. Ama kendini kasarak kucağıma almama engel oldu. Zorla aldım ama beni iterek inmeye çalıştı. Bir yandan da çılgınca ağlıyordu. Bir sürü şey denedim, su vermek, konuşmak, ışığı açmak... 10 dakika kadar sonra aniden sakinleşti ve derin uykuya daldı.

Kabus gördüğünü düşünüyorum çünkü gözleri açık olduğu halde beni görmüyor gibiydi.

Diğer yandan endişeliyim, tek uykuya düşmeye çalışırken aşırı yoruluyor da ondan mı oluyor?
Diş durumundan emin değlim, hala azılar çıkmadı, 2,5 ay önce doktor azılar şişmiş demişti ama çıkan diş yok henüz. Sebep bu olabilir mi?

Böyle bir sorunla karşılaşan var mı?
Doktora danışmalı mı?

Teşekkürler,

Bu soruyu cevapla


18 Cevap


zeynep_bartu

bizde olay çok uzun sürmedi, 1.5-2 ay içersinde belki 6-7 kere olmuştur. ama müdahale etsek de bir işe yaramamıştı. ben olayın rüyalarla ilgili olduğunu düşünüyorum, çünkü hafızaya kaydetme olayı gün geçtikçe artıyor onlar için. kendileri rüya gördüklerini farkedip bundan korkarlarmış.
bir de diş olsa gündüz de olurdu diye düşünüyorum. 


moodswing

zeynep, eğer 1,5-2 ay içinde düzeldiyse umut verici. hafızaya kaydetme olayı mantıklı. diş tek başına yeterli olamaz bu kadar tantanaya diye düşünüyorum ben de...


moodswing

Benzer durumu yaşayanlar için br not; tek uykuya geçiş sürecimizin düzene girmesiyle birlikte yukarıda bahsettiğim durum ortdan kalktı. Gece terörü veya aşırı yorgunluk, her iksinin de esas nedeni uyku yetersizliğiymiş. Hala gece kabus gördüğü oluyor ama yanın gittiğimzde rahatlayıp yeninden uyuyor...


lopikcim

:-) Geçmiş olsun...Ne kadar sürdü bu süreç sizde? benim kızım şu an 14,5 aylık korkuyorum her an böyl ebir şeyle karşılaşacağım diye..Gerçi hala 2 kez uyuyor gündüzlerimoodswing

1 ay kadar devam etti. Ama bizim tek uykuya geçişimiz biraz sancılı oldu. Her çocuğa olmuyor, doğuştan uykuyla barışık çocuklar da var :) İnşallah sorunsuzca atlatırsınız.


lopikcim

çocuğumj maalesef uykuyla çok barışık değil:-( çok teşekkürler ,umarım es geçer bizi bu terör:-)


moodswing

Lopikcim, Endişe etme, pas geçebilr de. Olsa da geçiyor, çok korkacak bir durum yok...


gardelya

dün gece saat 3 de uykusundan çığlık atarak uyandı resmen cırlamaydı bende ne olduğumu bilemedim uykumdan fırladım elim ayağım titredi kalbim duracak sandım, normalde rüya gördümü sayıklar gibi uyanırdı ağlardı filan uyu annecim derdim uyurdu,ama çığlık atarak uyanması çok çok fena korkuttu beni aklım gidecekti nerdeyse:) ama anladım ki rüya görüyor sayıklar gibi bişeyler söyledi bana su içermisin dedim su verdim sora uykuya daldı yine, burda yazılanları okuyorumda çok şükür böyle hezeyanlar yaşamadık henüz inşallahda olmaz, rüya kavramını yeni öğrendiklerinden ne olduğunu anlamadıkları içinde korku yaşarmış çocuklar annem öyle söylüyor.Cevaplamak için Üye ol