çift isim koyup pişman olan var mı ?

cansubk soruyor: 4

Merhaba,

Kızım doğalı 10 ay oldu.Ara ara ismi konusunda halen içime sindirememe durumum var :( Hamileyken o kadar nettim ki üstelik.Anlaşılır net olsun istemiştik eşimle..sadece 2 isim istemedi eşim ben de iki isim olmasını pek istemediğim halde yine de vazgeçemedim..Bu ara regl olacağım heralde onunda bi baskısı ve zihin bulanıklığı var :( Tüm algım bebeklerin isimlerine kaymış durumda ara ara aklıma şu mu bu mu olsaydı tek isim olsaydı diye geliyor :( Eşimin kuzeninin ismi ilk isim birde ona rağmen koydum kayınvaldemle aynı apartmanda oturuyorlar ama yılda 1-2 görürüz anca çalışıyor yani.ondan mı böyle düşünmeye başladım bilmiyorum :( ya da çift oldu herkes kafasına göre takılıyor diye mi sindiremiyorum .Geçecek biliyorum kızım büyüdükçe anne dedikçe ..benim gibi yaşayanlar var mı merak ettim morale ihtiyacım var heralde..Pandemiden iyce kapandık :(

Bu soruyu cevapla


4 Cevap


Damla

Benim çok yakın bir arkadaşım var, iki ismi var, ikisi de yaygın, modern isimler. Her ortamda farklı bir ismi öne çıkmış, o şekilde hitap ediliyor, yani ikisini de farklı yerlerde ayrı ayrı kullanıyor. Çok seviyor kendisi iki ismini de, böyle olmasını da. Son dönemde iki ismi birden söyleyerek hitap edip seslenme yaygınlaştı ailelerde. Ben bu durumu yadırgıyordum başlarda ama ona da alıştım şimdi, uzun bir isimden ne farkı var. 

Siz sorunu zaten kendiniz söylemişsiniz. Normalde takıntılı bir insan olmasanız da bazen insan çocuğuyla ilgili bir şeyi çok fena kafaya takabiliyor.  Bu konu aklınıza geldiği anda hemen başka bir şeylere dikkatinizi toplamaya çalışırsanız faydası olabilir. 


nilinmasali

Merhaba,kizim 2 isimli baslarda esimin ailesi esimin koydugu ismi,benim ailem benim koydugum ismi kullanmayi tercih etti ;) Ama zaman icinde konu onemini yitirdi,okulda ilk ismi,evde 2. Ismi, evde buyuk bir kriz varsa iki ismi birden kullaniyoruz :))

Kizim hepsine adapte bugune kadar bir sorun yasamadik,guzel gunlerde buyutun bebeginizi 🥰


tiara

Ben, eşim ve iki çocuğum, hepimiz iki isimliyiz. Ben çok seviyorum böyle olmasını. Benim ilk ismim eski bir isim olduğu için küçükken o isimle hitap edilmesinden hoşlanmazdım ama şimdi hoşuma gidiyor, ismime özgünlük kattığını düşünüyorum. İki isim özgün bir hava katıyor insana bana kalırsa.


cansubk

Cevaplar için çok teşekkür ederim.Soruyu buraya yazmak bile çok iyi geldi 😂😂 Boşuna dememişler yazdıkça insan rahatlıyor diye.Oğlum tek isimli ilk defa çift isim kullanmak diyeyim :) bocaladık biraz😩 İki isim tek söylerim diye düşünmüştüm ama evdeki hesap çarşıya uymadı iki ismide duyanlar tek tek söyledi 😂 umduğumu bulamadım yanii .Tek isim söyleyip evde çift isim kullanmak lazım belki alışsın diye.Kızımında kafası karışmasın ismini öğrenemez diye de tedirgin oldum.Doktor ismine bakıyormu dedikten sonra oldu böyle zaten 😰😰 Cevaplamak için Üye ol