5 yaş- çocuk tv kanallarındaki en sakıncalı çizgidiziler?

sappho soruyor: 10

Merhaba,

Lütfen hemen" tv mi aslaaaa,çooook zararlı" yorumları yapmayın,rica ederim.

Oğluyla cok ilgili,sevgi dolu,hoşgörülü bir anneyim. Babası da öyle...Ancak son 3-4 aydır depresif bir haldeyim babasi da çok yoğun çalışıyor. Dolayısıyla tv den yardım alıyorum,yanlış biliyorum ama kafamı dinliyorum o televizyon izlerken. Son 1-2 aydır davranışları çok tuhaf. Şiddet,ölmek,öldürmek,savaş,kötüler..vs. ilgisini çekmeye başladı ve buna bağlı olarak tavırlari da değişti.. hep yanımda,çalışmıyorum. Görüştüğümüz kişiler,arkadaşlari,kuzenleri,aileleri düzgün insanlar. Oyunlarına uzaktan ara ara hep bakarım.hatta kızarlar bana,ne pimpiriksin,oyun oynuyorlar işte derler...

Neyse izlediği kanallar: trt çocuk,planet çocuk,minika çocuk,minikago,Cartoon network. Sorum şu: bu kanallarda asla izletilmemesi gerektigini düşündüğünüz ,tespit ettiğiniz çizgi diziler var mı? Sanıyorum benim gözümden,dikkatimden kaçan şeyler oldu. Sadece tv ye bağlıyorum,çünkü yeni öğrendikleri ne bizden ne de yakın çevremizden.. suclayıcı yaklasmamanizi önemle rica ederim. Zira en çok yaptığım şey son zamanlarda... çok teşekkürler...

Bu soruyu cevapla


16 Cevap


karam32

Ben sadece trt cocuk izlettiriyorum diğer çizgi film kanallarını sildim. Cok uygun gelmedi bazi kanallar ve oglum icin en uygun olanlar trt cocukta. Gun icinde belirli bir sure izliyor. (Siz ozel durumuzu belirtmissiniz tv sureleri konusunda onunicin elestirmem mumkun degil bazen hepimiz yasiyoruz boyle sikintilar) Oglunuzu olumsuz etkilediğini düşündüğünüz kanallari silmenizi tavsiye edebilirim.


mutluannelif

Bu kanalların içinde izlemesi uygun olanlar o kadar az ki.

Minika Go, Cartoon Network ve Planet Çocuk hiç izlemiyor. Burdaki çizgi filmlerin nerdeyse hepsini sakıncalı buluyorum. Minika Çocuk ve bazı Disney Channel çizgi filmlerini, nadiren de Trt Çocuk'daki birkaç çizgi filmi izliyor.

Disney filmlerinin çoğunu izlettirdim DVDde. Keşke diyorum 2-3 filmle yetinseymişiz. Malum subliminal mesajlar var filmlerin çoğunda. Kendim sinefil olunca abartmış olabilirim, kızımın muazzam bir sinema kültürü oluştu küçük yaşta ama dediğim gibi gerek var mıydı, düşünmek lazım.

İsim vererek yazamıyorum, dediğim gibi sakıncalı olanlar çok. En masumunda bile şapşal kelimesinin geçtiğine şahit olmuşumdur.

Elmoları çok izlettim bu arada, DVD formatında. Yeni başlayanlar varsa, tavsiye ederim, şahanedir.


asesul

Merhaba,

Ben ihtiyacım olunca internetten trotro isimli çizgifilmi izlettiyorum. Bir bölümü 2.5 dkcivarı. Böylelikle süresini ayarlayabiliyorum. Maksimum 20dk olacak şekilde birkaç bölüm izliyor. Kızım 4 yaşında bu arada. Trotro tam bizimkilerin yaşında ve onlarla aynı şeyleri yapan küçük bir eşek. Tabi çok anlayışlı anne ve babası var. Ben böyle çözüm buldum.


ilknur

O yaslarda Trt çocuk haricinde hiç bir çizgi film kanalını seyretmesine müsade etmedim. Hele cartoon network tamamen sildim benim dışımda biri açarsa diye.artık 8 yaşına geliyor trt çocuk çok hitap etmiyor o yüzden minika go kontrolü olarak seyrediyor.

Ha oglanda çok özendim. Ama ikiz bebeklerim abileri izlerken maruz kalıyorlar maalesef televizyona. Ona engel olamıyorum ben de :(


sappho

Çok teşekkür ederim arkadaşlar. Hemen 1,2 kanal kalacak şekilde ayarlıyorum. Çocuğum,şu kısa sürede ne hale geldi.kontrolsüz tv ve benim ilgimin eskiye göre azalması yüzünden:(( geçen gün"anne kendimi kesip kanımi içeceğim"dedi yaa inanabiliyor musunuz? 11 yaşındaki yegenimin hiç zararlı değil,çok eğlenceli diye beni ikna ederek netten izledikleri uğur böceği ve kara kedi çizgi filminden öğrenmiş,kendisi söyledi.kötü karakterlerin güçlü olduğunu farketmis,onlar gibi olmaya çalışıyor. Hep anlatıyoruz ve model oluyoruz. Balkonda karınca yuva yapmış diye o gün onlara zarar vermemek için balkon yikamayan bir anneye şahitken,"oldurceeeem,kesiceeem" diyor çocuk. Oyuncaklari da ayiklayacagim. Şu starwars yok mu? Gösterişli tüm karakterler kötü. Maalesef hepsi hediye. İyi niyetle alınmış hediyeler. Benim uyarilarimi,ricalarimi dikkate almayanlarin aldıkları hediyeler.... Savaş uçağı,kılıç,starwars maskeleri,superman,Hulk,batman....vs. hepsini yavaş yavaş alıştırarak gün aşırı yok edeceğim. Umarım oğlumu toparlarim... çok Üzgün ve pişmanım. Ben ettim siz etmeyin:(((kakamel

Saydiginiz kanallarin son ikisine ne zaman denk gelsem siddet savas ve hizli akan ekran goruntuleri var. Digerlerinde iyisi var kotusu var ama bu son iki kanalda iyisine hic denk gelmedim.


mutluannelif

Uğur Böceği Kara Kedi baktım bir kaç dakika, hayır. Şiddet ve kötülük ön planda.

Doraemon mu hangisiydi şu uzun saçlı kızın da olduğu...Bir erkek karakter var, onunla birbirlerine girmişler, yandan oğlan kıza girmiş, görüntüsü de sözel olarak ifadesi de vardı, inanamadım. Bildiğin cinsel kilitlenme. Fineas and Förbmüş çizgi filmin adı şimdi baktım da. Doraemon'da da çocuğu babası fena tokatlıyordu bir sahnede mesela.

Kızım +7 yaş izlemiyor, bunun bilincinde. Şimdi 5 yaşa girmek üzereyiz, Minika Çocuk sıkıyor bazen onu, farklı tatlar arıyor. Bu aralar farklı şeyler denemek istiyoruz ama gerçekten sakıncalı. Winx'e baktım bir kere, kız karakterin annesi babası büyük bir uçuruma düşüyordu, kız çığlık çığlığa : Anneeeee, babaaaaaa

Neden böyle bu filmler ?

Dünyaya göz atsak 2 dakika hem de hemen şimdi, anlayacağız aslında.

Bizim de gündemimizde olan konular olduğu için 2 farklı cevap yazdım, daha da yazabilirim Sabahatciğim.

Tv kontrolsüz daha da fena oluyor bi de. Uzun süre tek başına izlememesi gerekiyor, gerçeklikten kopup o dünyaya tamamen adapte oluyorlar.

Bi de nedense erkek çocuklarımızın şiddet içeren filmleri erken yaşta izlemesi sanki çok normalmiş gibi geliyor değil mi ne acayip. Silah bilmeli, vurmalı kırmalı olmalı her şey. Fenayız.


sappho

Doğru söylüyorsun kediseveranne.. konunun psikolojik ve sosyolojik boyutunu inceleyecek olursak,söylenecek,konuşacak çooook şey var.

Hadi şiddet icermeyenleri izlettiiiik. Bizim orada da sorunumuz var. Müstakil Ev isteği... lauranin yıldızı dışında biriniz de apartman dairesinde oturun kardeşim .olan var olmayan var...bizim site kadar bahçeleri var hepsinin. Ozeniyor çocuklar...mutluannelif

Ah evet Topsy ve Tim sağ olsun. Gündem taşınma, yeni ev, bahçeli ev.

Ama olsun dertler bu olsun ya.


momi

Sanirim cocuklar buyudukce trt cocuk filmleri onlar icin bebek isi geliyor.Bu yola pepeyle çıkmıştım simdi nerdeyiz.... Erkek cocuklarinda daha cok şiddet ilgisi oldugunu sayarsak biz ne kadar iyi şeyler izlesin desekte bir yolunu bulup izliyorlar veya arkadaş çevresinde duyup görüyorlar.BIzim evde carton minikago vb sifre koyduk açamıyor ama trt cocukta cazip gelmiyor bu dönemdeyiz. sehirdeki tüm annelerin derdi bazende can simidimiz malesef. Tablet tlf danda uzak tutmak iyi bir çözüm olabilir.Cevaplamak için Üye ol