Bakıcının kendi evinde bakması

charlizzze soruyor: 6

Arkadaşlar, merak ettiğim bir konu var. Tecrübe etmiş arkadaşların cevapları gerçekten çok önemli olacak karar vermemde. Bakıcının bebeğime kendi evinde bakmasına hep dezavantaj gözüyle bakıyordum hala da bakıyorum aslında. Hep son seçenek olarak bırakmıştım kendime. Bebeğimin yatağına alışması, evimize alışması vs sebeplerden dolayı. Bu şekilde bakıcının evine bırakan arkadşların deneyimleri nedir? Merak ettiğim mesela, evlerine yabancılık çekiyorlar mı? Bir de her gün oyuncak, giysi, bez vs mi taşınıyor bakıcının evine? Gerçekten 10 gün içinde karar vermem gerekiyor...

 

Bu soruyu cevapla


6 Cevap


CokBilmis

Benim bu konuda tecrübem yok ama Fransa'da yaşayan bir avukat arkadaşla konuşmuştum. Orada bakıcılar sosyal hizmetelere bağlı olarak çalışıyorlarmış ve hepsi de kendi evinde bakmak zorundaymış. EVleri sosyal hizmetler tarafından sürekli denetlenerek bebek bakımına uygun olup olmadığına bakılıyormuş. Doğum izninden sonra çalışan her anne bebeğini bir bakıcıya bırakıyormuş. Her bakıcının en fazla 3 çocuğa birlikte bakma şansı varmış.

Kendi kızının ( o sırada 3 yaş civarındaydı) çok mutlu olduğunu. Artık yuvaya başlama yaşı geldiğini ama yaz tatili süresince bile hem bakıcısını hem de kardeş olarak benimsediği diğer 2 çocuğu çok özlediğini, bu nedenle diğer 2 çocuğun gittiği yuvaya göndermeyi düşündüğünü anlatmıştı.

Ama ben de kendi evimde baktırmaktan başka bir seçenek düşünmüş değilim. Herkes neyi yaşarsa, en güzel yöntemin kendi deneyimlediği yöntem olduğunu düşünüyor doğal olarak sanırım.


levannis

Bakicimiz kendi evinde bakiyor ogluma. Yemegini gunluk olarak goturuyorum sutlerini 5gun yetecek sekilde paket olarak veriyorum. Yedek kiyafetlerini 3-4 takim olarak toptan birakiyorum kirlendikce bana geri veriyor. Bezini islak mendilini toptan alip birakiyorum oyuncaklarini ilk basladigimiz gun birakmistik surekli orada kaliyor. Eger eviniz yakinsa cok problem olmuyor bizim bakicimiz hemen yan apartmanda. Avantaj olarak evim duzenli ve temiz kaliyor. Bence bir deneyin derim.


elifin_annesi

Ev sahibimiz kendi evinde bakıyor kızıma ve bir üst katımda orada da bir park yatak ve ihtiyaç duyacağı tüm malzemeler toptan alınıp bırakıldı. Biz hiç zorluk çekmedik. bir adet uyku arkadaşımız var aynısı yukarıdada var.


elifin_annesi

Ev sahibimiz kendi evinde bakıyor kızıma ve bir üst katımda orada da bir park yatak ve ihtiyaç duyacağı tüm malzemeler toptan alınıp bırakıldı. Biz hiç zorluk çekmedik. bir adet uyku arkadaşımız var aynısı yukarıdada var.


julyasia

kıyafetleri 2-3 takım yapıp götürüyorum. bez ve ıslak mendili de ayda 1 topluca alıyorum. meyvasını haftada bir ,yemeğini ise hergün götürüyorum. 

aslında hergün elimde kızıma ait bir çanta oluyor.sürekli birşeyler taşıma halindeyim :)

bakıcımızında çocuğu olduğu için oyuncak götürmüyorum oradakilerle oynuyor.

ayrıca kızım evimizi yadırgamıyor. çok küçükken işe başladığım için 2 evi de benimsedi sanırım.


ozdes


Bakıcının evini güvenlik açısından kontrol etme şansınız var mı? Isıtma sistemi, balkon, pencere ve merdivenler önemli örneğin. Doğal gaz tesisatının kurallara uygun olarak kurulmaması trajedilere yol açabiliyor malum. Ya da yutma tehlikesi yaratabilecek ıvır zıvırın ASLA ortalıkta olmaması şart. Başkasının evinde bunları kontrol etmek zor açıkçası.

Ayrıca bakıcı çocuğunuza kendi evinde bakarsa gün içinde evine giren çıkan, sizin kontrol edemeyeceğiniz 3.kişiler olabilir. Sizin muhtemelen hiç tanımadığınız bu kişilere bağlı olarak hastalık bulaşması (en basitinden grip), hatta taciz gibi tehlikeler sözkonusu olabilir. Örneğin bakıcınız misafir ağarlarken çocuğunuzun bakımını ihmal edebilir.

Cevaplamak için Üye ol