3 günlük iş seyahati - ilk ayrılık

baharyalcin soruyor: 9

Gelecek ay iş için 3 günlüğüne şehir dışına çıkacağım. 17 aylık oğlumdan ilk kez ayrı kalacağım ve bu nedenle inanılmaz endişeliyim. Oğlum hala emiyor. Biraz süt sağıp bırakacağım. Çağlar'a annem bakacak. Gündüzler sorun değil ama geceleri nasıl olacak bilmiyorum. Çünkü ben yanındayken biberon almıyor ve geceleri sıklıkla kalkıp emiyor. Bir yandan çok zor olacak diye korkuyorum, bir yandan da sütten kesmek için iyi bir fırsat olur mu acaba diye düşünüyorum. Benzer deneyimleri yaşayan arkadaşlar var mı? Niyetim 2 yaşına kadar emzirmekti. Şimdi 3 gün süt vermeyince acaba sütüm biter mi? Şehir dışındayken sütü sağıp, dondurup saklayabileceğim imkanlar hakkında bilgisi olanlar var mı?

Bu soruyu cevapla


9 Cevap


elfide

Ben oğlum 10 aylıkken sütten kesmek zorunda kalmıştım. Sütüm hemen kesilmedi. Hatta ilk 2-3 gün göğüsler dolduğu için şişip ağrı yaptı. Rahatlatmak için sağdım ve gerçektende rahatladım. Oğluma gelince emzirmeyi bıraktıktan 1 hafta sonra memeyi gördüğünde "emme" diye ağzını açarak geliyordu. Eğer tamamen kesmeyi düşünmüyorsan oğlun büyümüş ve memeyi hemen unutacağını sanmıyorum. Sende günde en az 1-2 sefer sağabilirsen sütün kesilmez.

Eğer emzirmeyi bırakmak istiyorsanda yine sütünü sağ ama bence gitmeden memeyi bıraktır. Annene kolaylık olur. Ablam 20 aylık kızını kendi isteğiyle emzirmeyi bıraktı. Bırakma yöntemide çok komikti. 1 ay önce tatildeyken kızı yanaşmış ve "anne meme" demiş. O da "bende bitti meme dedene sor bakalım onda varmıymış" dedi ve dedeye gidip sordu sonra dede memeyi gösterince "ıyyyy" dedi. Tekrar "anne meme" dedikçe "dedede meme" dedik ve böylece unuttu. Çok kolay oldu yani


baharyalcin

memeyi nasıl bıraktırım bilmiyorum. meme istediğinde resmen yakama yapışıyor, biraz daha asılmasına izin versem, tşörtlerimi parçalayabilir yani o derece azimli... Ablan şanslıymış. Keşke ben de öyle kolay bir yöntem bulsam.


Yasemina

2 gunlugune yurtdısına gitmiştik eşimle, kızım 6 aylıkken.
Bende olaganustu etki yaptıgını soyleyebilirim. Sutum hic olmadıgı kadar artmıstı.
Gunde 4 defa sagmıstım, lansinoh'un sut saklama posetlerine koymustum, gidinceye kadar da buzdolabında bekletmiştim. Havaalanında da yanımıza ancak belirli ml olcusunde sıvı alabiliyoruz ya, bu kurallar sebebiyle o sutlerin hepsini ayrı ayrı 100 cc olarak yeniden posetlemiştim, meraklı Alman da actırtıp sormustu. neyse ki siz tr icinde gidiyorsunuz. Birsey olmaz merak etmeyin.


baharyalcin

yasemin sütlerin buzdolabındaki ömrü 24 saat diye biliyorum ben. Yurtdşında sağdığın sütleri bozulmadan nasıl getirebildin? Buzluk mu kullandın?Yasemina

kayınbiraderin evindeydik buzluk kullandım
sonra buzluktan cıkardım bir kutuya koydum almanyadan eve kadar oyle geldi
lansinoh sut saklama posetleri cok iyi bu konuda cift emniyet agzı var


MeryemYK

baharyalcın bende oğlum 17 aylıkken 4 gün ayrı kaldık.
zor bir süreç oluyor gerçekten. bende ayrı kaldığımız süreden sonra emzirmeyi kestim.
yemek yemeyip memeye güveniyordu.işten geldikten sonra sürekli emmek istiyor vermeyince sürekli yakama yapışıyordu.
eğer gerçekten bıraktırmayı kendinde istiyorsan iyi bir fırsat bence.(çünki bu kararının sonuna kadar arkasında durman lazım).
geceleri uykuya dalarken ve gece uyandığında sürekli emmek istemiş
oğlum biberonu hiç  kullanmadı.buda sıkıntı yarattı bize o dönem. sana tavsiyem biberonla uykuya dalmasına ve gece biberonla süt içmesine şimdiden alıştır.
ayrıca döndükten sonra en az 5 gün ara ara meme istedi,  küstü, hırçınlık yaptı, sürekli geçiştirerek başka şeylerle ilgilenmesini sağladım.
ayrı kaldığımız dönemde 1 gün değil ama 2. gün gögüslerim çok şişti.ılık duş alıp rahatlaması amaçlı gögüslerimi sağdım.


MeryemYK

bence döndükten sonra emzirmeye devam etmek istiyorsan sütüm kesilir diye hiç meraklanma.
ayrı kaldığınız dönemde sürekli onu düşünüp özlem duyuyor insan.psikolojik olarak emzirme isteğiyle azalsa bile dönüp emzirmeye devam edersen sütün gelmeye devam edecektir...


baharyalcin

Meryem, bu bayramda hazır evdeyken sütten kesmeye karar verdim. Yavrukuştan ayrılacağım diye yeterince gerginim zaten, bir de süt olayını nasıl yapacağım diye düşünmek beni iyice geriyor. En iyisi tamamen bırakmak anladığım kadarıyla. Çağlar da aynı senin oğlun gibi yemek yemeyip süte güveniyor. Ama süt iyice azaldı ve artık taş çatlasa bir günde 200-250 cc ancak çıkar. Bu da tabi ona yetmiyor. Zor olacak biliyorum ama önümüzdeki 4 gün içinde alıştırmaya çalışacağım. Benimkisi biberon alıyor zaten. Sorun normal sütü içmemesi... (Bugüne kadar biberonla hep anne sütü içti) Bir de tabi ben yanındayken biberonu da istemiyor. Sen oğlunu nasıl kestin sütten biraz detaylı anlatabilir misin?


MeryemYK

4 gün ayrı kalınca artık yemek yemesi gerektiğini anlamış fakat her öğün düzenli yememiş.ben geldikten sonraki gecede tekrar emmek istedi vermeyince ağlama krizlerine girdi.yaklaşık 3-4 gece bunu sürdürdü.çok üzülüyosun tabi ama inan emzirmeyi kestikten sonra daha çok yemek yiyor.kız kardeşimde aynı metodla yani ayrı kaldıktan sonra kesti emzirmeyi.
şu an için bence uyurken ve gece biberonla süt içmeyi öğrenmesi gerekiyo.
ayrı kaldığınız dönemde gündüzleri problem olmuyor zaten çalıştığımız için gündüz annenin olmayışına alışıklar. direnç göstersede aç kalıp başka çaresi olmadığını anladığı zaman ancak süt içecektir.ben biberonu alıştıramadım hiç biberon kullanmadı.ama ayrı kaldığımızda küçük kutularda satılan sütü pipetle   içmeyi öğrendi. Ani keskin davranışlar çocuğu çok hırçınlaştırır.yavaş yavaş ama kararlı davranırsan eminim başarıcaksın.
ılık şekersiz pınarın 1 yaştan sonrası için olan sütleriyle başladık. şekerli süte çok hızlı alışıyolar tavsiyem şeker ekleme.hiç almadığı zaman bazen annem hafif tatlansın diye sütün içine  1 tane bisküvide atmış.


Cevaplamak için Üye ol


İlgili sorular

Memede uyumak 2

eysanada_2901
Son: ayazlali,

2ay 10 gunluk bebek 7

Tuvalet eğitimi 5

s_gur_s 2Y
Son: dilrubaa,

Erenköy anaokulu tavsiye 1

tymy 3,5Y
Son: Ddolunay,