Kanada okulları

eciko soruyor: 10

Merhabalar; 

3.5 yaşında kızımız için okul arayışındayız, seçtiğimiz okul sadece şu an için değil, ilkokul ve sonrasında da kızımızın devam edeceği okul olsun istiyoruz. Terakki, ışık lisesi ve Kanada okulları arasındayız. 

Kanada okullarının eğitim sistemi teoride çok güzel, ancak yeni açılmış olmalarının getireceği tecrübe eksikliği bizi biraz tedirgin ediyor, bu kapsamda da Terakki veya Işık acaba daha mı doğru bir seçim olur diyoruz, zor bir karar.

Kanada okullarına çocuğunu gönderen arkadaşlar var ise, olumlu veya olumsuz fikirlerin, paylaşabilirseniz bizim için çok değerli olur

şimdiden teşekkürler

Bu soruyu cevapla


40 Cevap


kedikedi

Kanada okulu iyi güzel de sistemi oturmuş mu acaba? Yoksa sistem şahane anlatıldıgı gibiyse. Gönderen varsa yorum yazabilir mi? Ben de merak ediyorum hala okul arayışındayım sizin gibi eciko


dilrubaa

Bence oturmus bir okula gonderin, kanada okullarini bilmiyorum ama benim okul ararken dikkat ettigim birsey tecrubeli oturmus koklu bir kurum olmasi. Teoride guzel duran seylerin pratikte nasil isleyecegi belli olmaz cocugunuz deneme tahtasina donmesin


eciko

kedikedi, dilruba, evet ben de o yüzden bu okula çocuğunu gönderen ailelerin tecrüelerini duyhmak istiyorum, ancak sanırım grupta yok bu okulun velisi :(


dilrubaa

Okulun facebook sayfasini acip okulu begenenlere mesaj atabilirsiniz. Cok buyuk ihtimalle veli oluyorlar. Bundan da sonuc alamazsaniz okuldan rica edin size bir iki velinin iletisim bilgilerini versinler karsi tarafin da onayiyla tabi


Ayliz

Günaydın,

Bir çok konuda olduğu gibi, eğitim - öğretimde de rekabet - reklam var.

O okullarda öğretmenlik yapacak olan kişiler, Kanada'da mı eğitim aldılar, metodu ne kadar sürede öğrendiler, bu gününe kadar bu metodla kaç öğrenci mezun ettiler?

Şartlarınız ve çocuğunuzun özelliklerine göre karar vermeye çalışın.

Belki danıştığınız kişilerin çocukları, sıkı kurallara uyabilen, devamlı yönlendirilme, takip edilme, yanlış yaparsa ikaz edilme ihtiyacı duyan ve bu durumdan rahatsız olmayanlardan oluşuyor.

Ama sizin çocuğunuz, daha hassas veya biraz başına buyruk olabilir. Gününün tümünü, masa başında test çözerek, sınavlarda şampiyon olma hırsı olan, okulunun reklam yüzü olacak bir kişiliğe sahip olmayabilir.

Elbette, eğitimleri sağlam olsun ama okulların piyonları, reklam yüzleri olmasınlar.

Tek eğitim, öğretim okullarda olmuyor.

 

 eciko

Merhabalari teşekkür ederim herkese yorumları için.


Aslında kızıma bu yaşta full ingilizce eğitim veren okul arayışında değilim, ama şöyle bir durummuz var, şu an gittiği Akatlar'daki kreşten memnun değilim. bu sene değiştirip, sonra anaokulunda bir daha değiştirmek de istemediğim için, değiştiriyorsak gideceği okulun anaokulu olsun, bir değişiklik olsun, oraya göndermeyeceksek de sıkalım dişimizi ve şu andaki okuluna devam etsin düşüncesindeyiz. yani bu yaşta şunu öğrensin bunu öğrensin hırsı değil şu andaki motivasyonumuz, çok değişikliğe maruz kalmasın.  Kanada anaokulunun küçükler bölümünde türkçe konuşan öğretmenleri de olacak, o yüzden yine eğlenceli bir kreş olur diye umuyorum. B alternatifim, şu andaki okulunda kalması ise, bilemiyorum, okulda o kadar çok içime sinmeyen nokta var ki, bir sene daha dayanmalı mıyız bilemiyorum. 


fatmaank

Can Ada Okulu ne ya? Üzüldüm sahiden, onca tanıtımı yapıldı, Bloggerlar Kanada'dan postlar yaptı ve bir sene geçmeden böyle mi oldu? İnanamıyorum, keşke Ankara'ya da açılır diye düşünmüştüm ilk duyduğumda, onlar da fos çıktı demek. 


Gulsima_

Blogger lara güvenim sarsıldı şu an ben de görmüştüm Kanada okullarının nasıl methedildiğini..

Bebeğim henüz 6 aylık ama bizim de ileride tercihimiz deneyimli bir kurum olur, yeni açılan kurumlar, sistemlergerçekten sıkıntılı oluyor, vaatler yerine getirilmiyor zaten çok reklam yapan bir okul iyi değildir aslında reklam oraya gidenlerin memnuniyetiyle olur

Ben de çocukken ilk kez o sene eğitim öğretime başlayan bir koleje gittim 1 yıl başka seçenek yoktu gerçekten yeni açılan kurumda çok fazla sıkıntı çıkıyor ben de yaşadım


Sözlüklere bakabilirsiniz bir de oralarda gerçekten faydalı şeyler yazıyorlar okullar hakkında doğru bilgileri veriyorlar (ekşi, inci vs)han

Merhaba,
Benim de çocuğum Kanada İlkokulu'nda. Öncelikle buradaki yazılanların çoğu doğru değil. Çamur at, izi kalsın misali...
- MEB okulun resmi adında yabancı ülke ismi / yabancı dil olmasına izin vermiyor. Bu nedenle okulun resmi adını "Can Ada" olarak yaptılar. "Canada" kullanılamıyor yani. Bilmeden çamur atmayın.
- 15 Temmuz sonrasında, anlaşma yapan birçok yabancı hoca "mücbir koşullar" nedeniyle, sözleşmesini iptal etti.
- Okulda Türk (ama o yabancı dili ülkesinde öğrenmiş) ve yabancı hocalar var.
- MEB onaylı bir kere. Biz "MEB Özel okul kredisi" bile aldık bu okuldan. İsterseniz arayın sorun MEB'i.
- Tursan servis şirketi bize rayiç fiyat verdi (4km.: 340TL).
- Canada New Brunswick MEB'dan resmi akreditasyonun başladığına dair resmi İngilizce (Noter onaylı ve tercümeli) geldi. İsteyene de gösteriyorlar.
- Okulda revir de var, hemşire de. Görmeyenler gidip görebilirler.
İlk başta, yeni bir okul olması nedeniyle bir takım eksiklikler vardı (darbe nedeniyle iptal eden hocalar gibi), ama bunlar iyi niyetle hallediliyor. Tam 15 Temmuz sonrası, tüm öğretmenler bir okulla anlaşmışken, son dakikada onların yerine "yokluktan dolayı" son dakikada öğretmen bulmak zorunda kalmışlar. Öğretmeni alırken iyi gözüküp, belki çocuklara kötü davranmış veya iyi ders verememiş hocalar da olmuş olabilir (iyi okullardan gelmelerine rağmen) (bizde yoktu). Karpuz değil ki içini açıp görebilesin... Onların da işine son verilmiş. Şimdi 2. dönem Kanada'dan da yeni hocalar geldi.
İnsanları memnun etmek zor. Bütün bunları göremeyip, sabredemeyen bir kısım da okuldan ayrıldı, doğru, 3 ve 4. sınıftan. Herkesin hakkında hayırlı olsun... Biz bekledik ve memnunuz. Çocuğumuz full İngilizce ders görüyor (beden dahil), Fransızca 2. dil. Türkçe dersi de var zaten. İlk, orta, lise devam edecek. Hem TR MEB, hem Canada MEB onaylı çift diploması olacak. Bütün dünya gereksiz dersleri artık kaldırırken, ben çocuğumun saçma sapan, çoğu hayatta hiçbir şeye yaramayacak derslerle uğraşmasını istemiyorum. Hangimiz fiziği, kimyayı, Dandakan savaşı'nın detayını hatırlıyor ? Eğitim sistemimiz bitmiş. Pisa skorlarında git gide geriliyoruz. Üniversite mezunu adam, Arjantin nerede bilemiyor. Bizim için en önemlisi lisan. Onu da burada veriyorlar. Müfredat da TR-Canada karışımı. Sonrasında Canada Üniversitelerinin çoğu da sınavsız kabul ediyor. TR'de kaç üniversite dünyada ilk 500'de ?
İnsanları memnun etmek gerçekten çok zor...


han

Öncelikle benim okulla veli olmak dışında bir ilgim yok.
Ben anlattıklarınızın birçoğuna şahit olmadım, o yüzden bilmediğim konularda yorum yapamayacağım. Haklı olduğunuz konular olabilir. Bildiğim konularda cevap vereceğim:
- Kitaplar çocuklar okudukça veriliyor ellerine. Bir sürü okuma kitabımız oldu. İlk başta sadece Fransızca kitaplarına para vereceksiniz, denmişti. Sonra para istenince, veliler ayaklandı ve ücretin bir bölümü iade edildi.
- Okulun ilk günü tören olmamasına biz de çok şaşırmıştık. Anlayamadık...
- Devlet kitabının yerine okutulan tedrisata bakmak lazım.
- Evet, defterler çok dolu değil. Ama bunu anlamak gerekiyor. Acaba sistem mi böyle ? Finlandiya'da günde 2-3 saat ders yapılıyor. Araştırmak lazım. Benim çocuğum 0 İngilizceyle başladı. Ek ders de verilerek, telafi yapılıyor. Bu kadar sürede, anlayabileceği, olması gereken bir seviyeye geldi. Sınıf hocamız da yabancı, anadili İngilizce.
- Şunları nasıl resmi olarak bilebiliyorsunuz, anlayamadım, o kadar içinde miydiniz okulun ?: "izinsiz yabancı toplama öğretmen çalıştırılması...baskınlardan korkup half time yabancı öğretmene geçilmesi...kanadalı diye afgan..ıraklı öğretmen bulundurulması..". Ben hiç Afgan, Iraklı hoca görmedim ?
- Suyun musluk suyu olduğunu nereden biliyorsunuz ? Analiz mi ettirdiniz ? Elinizde bir kanıt varsa, paylaşırsanız sevinirim. Biz de okulla konuşuruz.
- İlk dönem sınıfla veli toplantısı yapıldı. Birebir olmadı, olması gerekirdi. Şimdi çağırdılar.
- Yurtdışında dedikleri kişi için 1 kere denildi, onda da babası vefat etmişti.
- Okulun ismine Canada olarak izin verilmediyse, Can Ada olarak tescil aldıysa MEB'den, tabii web sitesi de değişecek. Anlayamadım neden hayıflandığınızı...
- Bizim çocuklar hiçbir zaman "tam gün bahçe" yapmadı. Hava çok kötüyse, içerde teneffüs yapıyorlar.
- Spor dersinde ilk başta kimse ayrıca temiz spor ayakkabısı göndermediği için, çorapla yapıyorlardı. Sonra uyardık, spor ayakkabısı giyiyorlar.
- Bizimkilerin, tenefüslerde sınıf öğretmenleri hep başlarında gözlemci olarak duruyor. Diğer sınıfları bilemem.
- Mektubu yazan JOHN MCLAUGHLIN, Deputy Minister, Education and Early Childhood Development. "Bizim müfredatı kullanabilirsiniz" diye bir yazı.
Siz bir fabrika açtığınızı düşünün. X firması sizden mal almak için akreditasyon vermek ister. Bu akreditasyonu almak için belli şartları yerine getirmeniz lazımdır. Bunlar denetlenir, eğer şartları yerine getirirseniz, akredite bir fabrika olursunuz. Bunlar henüz akreditasyon aşamasındalar. Biz sabretmeyi tercih ediyoruz. Ben düzelmesi gereken konularda çaba sarf edildiğini görüyorum. İlk dönem yaşananlar, ikinci dönemde düzeltilmezse çocuğumu alırım elbette. Ama
Cevaplamak için Üye ol