19 aylik bebegime kardesi olacagini nasil anlatirim ve bizi neler bekliyor??

meleklerim18 soruyor: 2

Merhaba 19 aylik bir kizim var ve 24 haftalik gebeyim kizima kardesi olacagini nasil.anlatirim doguma az kaldi ve hic hazir degilim oglen uykularini bile beberaber uyudugum yanimdan ayirmadigim cicegimin odasini kardesi gelmeden ayirmali miyim .

Dogumdan sonra bizi neler bekliyor boyle yaslari yakin cocuklari olanlar var mi yardimci olur musunuz ?

Bu soruyu cevapla


2 Cevap


Nurcancan

merhaba,

hayırlı olsun öncelikle.. şu an için anlatmanıza gerek yok çünkü anlamayacak :) karnınız büyüdüğünde merak edecektir o zaman "bebek, kardeş" gibi söylemlerle kulak aşinalığı yapabilirsiniz. kızınıza kitap okuyorsanız "bu bebeği hemen geri götürün" diye bir kitap var. büyüğün duygularını dile getirmesi için yardımcı olabilir.

Doğuma gitmeden önce onu nelerin beklediğini, yanında kimin olacağını, sizin nerede olacağınızı falan açıkça anlatabilirsiniz. sizi görmeye muhtemelen gelemeyecektir. siz eve döndüğünüzde bebeğin kucağınızda olmamasına, yanınızdaki kişinin bebeği taşımasına özen gösterin derim.

sağlıcakla kucaklayın yavrularınızı :)


Afitab

Oğlum 17aylıktı,kızım dünyaya geldi .Ve ben  doğuma bir buçuk ay kalana kadar ilk bebeğimi emzirdim sizin de  durumunuz gibi  ben de hep onunla yattım  gece gündüz. Sizin yavrunuz daha büyük inşaallah daha kolay olacak durum .Ben karnım büyüdükçe bak burada bebeğimiz var onu sev ,ona cici yap derdim o da yapardı .Bebek doğduğu zaman da  halasına emanet ettim  ama  evde durmadı ve  babası geldi  evden aldı hastanede yanımda geçirdi vaktini geceye kadar. Eğer anneniz yanınızda ise ya da artık kayinvalideniz kim size yardımcı olacaksa doğum zamanından birkaç gün evvel  yanınızda yavrunuzla vakit geçirirse yavrunuz da ona alışır sizin yokluğunuzu çok yadırgamaz diye düşünüyorum kendi tecrübeme göre.Doğumdan sonra onun odasını ayırmayın bence o da bebek çünkü  biz ilk zamanlar salonda  hep beraber uyuduk o babası ile ben bebekle hatta geceleri kalkıyordu beni yanına istiyordu biraz bebeğin yanında biraz onun yanında idare ettim.Şimdi de ikisi aynı odada yatıyor   ben de yine yanlarındayım  .Tabi biraz da çocuğunuzun huyuna bağlı süreci siz düzenliyeceksiniz .Siz de çok güçlü olun zaman çabuk geçiyor bütün zorlar geçiyor anne için yorucu ,üzücü,sevindirici bir-çok duyguyu bir arada  barındıran bir dönem olacak,oluyor .Allah yardımdınız  olsun yavrunuzu  hayırlısı ile kucağınıza  alın iki yavrunuzla güzel günler yaşayın dilerim.Cevaplamak için Üye ol