İkinci bebek doğarken abiyi de hastane ye götürmelimiyim....

MELEKLER soruyor: 10

merhaba;


bu soru için daha erken ama :)))  oğluma deliler gibi düşkünüm üzülmesine gönlüm hiç razı olmaz.Malum ikinci bebek geliyor..Sezeryan olacağım için 2 gün hastanede olacağım..Oğlum kreşe gidiyor..kardeşi doğunca süpriz şekilde eve mi gelmeli yoksa olaylara onu da dahil etmelimiyim..Malum gece orda kalacağım için gelirse evce giderken üzülürmü???
kardeş geldi annem onunla kalıyor mu der....?Hastene de kalsa olmaz..:))))
Hiç dahil etmesem  süprizanne gitti bebekle geldi ...Nerden çıktı bu da şim dimi der .O kadar  sorun varken kafayı buna taktım...
Sizce ne yapmalıyım ..

Bu soruyu cevapla


14 Cevap


asl22

doğumdan sonra siz kendinize gelince,toparlanınca hastaneye gelip sizi ve kardeşini ziyaret etmesi ,görmesi bence hoş olur.durumu izah ederseniz anlayabilecek yaşta bence...hatta küçük bi hediye alıp kardeşinin ona hediyesiymiş gibi de anlatabilirsiz:))(kardeşim doğduğunda eve gelirken bana da barbie bebek almışlar kardeşim getirmiş gibi söylemişlerdi hala vitrinimde durur o bebek hoş bi anı bizim için)bence oğlunuzu da bu güzel olaya dahil edin...


aakin

benimkilerin arası da tam 2 yaş olacak. bebek doğduktan sonra babası gidip alır getirir. bir süre bizimle kalır sonra babasıyla yine döner diye düşünüyorum. eve sürpriz bir şekilde gitmek pek iyi fikir değil gibi. gece hastanede kalması da uygun değil tabi ama en azından gün içinde sizi ve bebeği görsün. eve kardeşle döneceğinizi bilsin.
güzel bir doğum dilerim.


MELEKLER

Banada dahil etmek mantıklı geliyor.Babası alır gelir ..yada babasının fikri oda baştan gelsin beklesin.kardeşini ..:))))  zaten bu karnımdaki zıpır çok beklemicek gibime geliyor 2 ay var ama ...durum hemen dışarı çıkmak istediğini gösteriyor...Bakalım bizi neler bekliyor...


becanim

yeni başımızdan geçtiği için tecrübelerimi paylaşmak isterim,
öncelikle şimdiden çocuğunuzu hazırlayın, konuşun onunla, neler olacağını, sizin kaç gün uzak kalacağınızı anlatın, kendisinin bu süreçte kiminle kalmak isteyeceğini sorun, kendisi karar versin, önceden kaldığı, tanıdık birisi olsun bu, kimi önemsiyorsa,yani bu siz olur, öğretmeni olur, herhangi biriside bu konuda telkinlerde bulunsun, bizde öğretmenimiz çok duyarlı idi, hep doğumdan önce herşeyi o da okulda dramatize ederek anlattı, ve doğum zamanı kızımda kreşte idi, kızıma doğum saatlerinde "abla oldum, kardeşim geldi" partisi yapıldı okulda, çok mutlu idi, biz önceden pasta, hediye filan ayarladık, okula bıraktık, arkadaşları ile parti yaptılar, eğlendi, o sırada ben doğumdan çıktığımda öğretmeni aracılığı ile telefonla konuştuk, halen duygulanırım o an gelince aklıma, telefonda megafonda tüm arkadaşları ile konuştuk, bende bu sırada kendime geldim, akşam olunca da babası getirdi, bir iki saat kaldı, sonrasında gitmen gerekiyor diyerek gönderdik, tabi ki bakıcı annesinde kalmak istediği için onların süprizleri cazip geldi, lunapark, oyuncak ...vs, bizde bi oyuncak almıştık, kardeşin getirdi diye, hatta bi aile seti aldık, anne baba ve kızlar olan, konuya da uygun olsun diye, bi de hastaneye ziyarete geldiğnide iki kardeşin buluşma anını kameraya çektik, çok duygusaldı, bunu atlamamanızı tavsiye ederim, ilerde çok hoş bi anı kalıyor, şimdiden kolaylıklar, sağlıcakla kucağınıza alırsınız bebişinizi inşaallah


jildando

ben bir soruda hem hastane olayını hemde kıskançlık konusunda ne yaptığımızı uzun uzun yazmıştım, aşağıya kopyalıyorum, bakın isterseniz.
Buna ek olarak hastaneye sizi görmeye geldiğinde elinizde kolunuzda serum falan takılı olup sizi de çok dinç görmeyince çok kötü hissediyorlar, kızım bebekten çok benimle ilgiliydi, iyimisin diyip duruyordu ki, o geldiğinde henüz kalkmamıştım ama serum falan da takılı değildi, ona rağmen endişe etmişti.
Sağlıklı doğumlar dilerim.

benim de iki çocuğumun arasında 29 ay fark var. Kısknaçlık konusunda bugüne kadar pek sorun yaşamadım, büyük kızım oldukça anlayışlı bir çocuk ve abla olma fikrini bile seviyor, onunda faydası oldu tabi.
Daha önce bu konuda benzer bir soruya uzun uzun nasıl bir süreç izlediğimi yazmıştım, aşağıya tekrar kopyalıyorum.


- Hamilelikte ve bebek dogduktan sonra en dikkat ettiğim bebeği hiç bir şeye mazaret etmemekti. Mesela parka gittiğimizde aslında bebek acıktığı için donmemiz gerekirken bunu ona soylemezdim gec oldu donmeliyiz falan derdim, bebeğin lafını etmezdim.

- Hamilelikte sürekli koca göbeğimden kardesinin çıkacağını ve o çıkınca daha rahat boğuasacağımızı soylerdim, boylece bir an once doğsun isterdi.

- Bebek karnımda iyice sekillenince ultrasona giderken onuda goturdum, , bizim doktor 4 boyutlu deniyor sanırsam, renkli gosteren bir aletle bakıyor,ordaki hemşire bebeği bir de Maya ya benzetince çok sevindi.

-Ben normal doğum yaptım o yuzden ne zaman hastaneye gideceğim belli değildi, ama ozellikle gece gelirde o uyurken gidersem diye sık sık hastane cantasını gosterip, eğer uyandığında yanında anneannesi varsa ve çantada yoksa bilki ben doguma gittim diye anlatırdım, doguma oglen saatinde gittim, beni ugurlarken cantayı unutma diyordu.

-bebek dogduktan sonra geldi, beni ve bebegi gordu ve sonrada eve dondu, eşim onunla evde kaldı. Ertesi gunu gene beni ziyaret etti, sonra da eve dondum,yani beni gormedigi gun olmadı.

- Okudugum kitapta hastaneye kiminle geldiyse onunla donsun deniyordu , gene eve donerken ya o da hastaneye gelsin ve beraber donun ya da siz eve girerken bebek kucagınızda olmasın kollarınız onun için boş olsun diye yazıyordu. Beni evde karşıladı, bebek zaten uyuyordu ana kucağında o arkadan geldi, ben onden girip ilk iş onu kucakladım.

-ilk zamanlar bebek uyudugu zaman mutlaka onunla oynuyordum, boylece sessiz kalıp bebek uyursa tum vaktimi ona vereceğimi biliyordu ve bebegi uyandırmaya çalışmıyordu.

- Şimdi de daha cok oyuncak kavgası yaşıyoruz, ve ben oyuncak once kimdeyse onu koruyorum, hiç bir zaman sen ablasın o kucuk istedimi vermelisin demiyorum,

- Sık sık Mete buyuyunce ne kadar guzel bir oyun arkadası olacağını ve birlikte cok egleneceğini soyluyorum, nitekim şimdi şimdi yatakta boğuşmaya, beraber az cok oynamaya basladılar, artık onunla oynayabiliyor diye cok mutlu.

-dogumda bizde oyuncak aldık, hatta beraber dolaşırız deyip ona da kucuk bir puset hediye ettik, uzun sure içine bebeğini koyup şarkı soyleye soyleye dolaştırırdı.

- Bebegi yıkarken altını degistirirken ve alışverişini yaparken hep yardım etti, şimdi bile ne zaman birşey almaya gitsek bunu da Mete ye alalım diye getiriyor birşeyler.

- Evde de bebege degil kızıma yeni oda yaptık, hatta o yokken odasını susleyip son haline getirip ona da supriz yaptık, o surat ifadesini hala unutamam:) eski odasını kardesine bırakması bir saniye surdu diyebilirim.

Biraz uzun oldu, aslında kısacası onu surecin bir parcası yapmak ve yeni bebek geldi annem artık benle daha az ilgileniyor hissi yaratmamak onemli cok.mert_mert

yengem çoçuğuda götürmüştü oda hastanede kalmıştı 3.5 yaşındaydı..birde hediye vermişti ona bak kardeşin gelirken sana hediye getirmiş diye..uyum içindeler çok koruyor kardeşini şimdilik bakalım ...5 ay oldu daha fiske atmamış..


ra_she_de

bende sezeryanla doğum yaptım doğum tarihi belliydi o zaman annem ve kv geldi. oğluma doğumdan önce hasaneye gidip kardeşi alacağımızı onun babannesiyle kalacağını ama uyanıp kahvaltısını yaptıktan sonra babasının gidip onu alacağını anlattım. doğuma annem ve eşimle gittim. oğlum uyuyordu evden çıktığımızda. doğumdan sonra öğlene doğru kendime iyice geldikten sonra eşim eve gidip oğlumu getirdi. tabii kardeşinden gelecek hediyeyi de önceden hastane odasına koymuştuk. bebeği beni gördü bir süre yanımda kaldı sonra babasıyla parka gitti. parkta yorulunca babası eve götürüp uyutmak istemiş ama eve girmemiş annem yok diye. sonra yine yanıma geldi biraz daha yanımda kaldıktan sonra babasıyla eve gidip uyuymaya razı oldu olmasaydı gece yanımda kalsın istiyordum. doktorum ertesi gün sağlık durumumu iyi görünce taburcu etti böylece sadece 1 gece ayrı kalmış olduk. hayırlı doğumlar diliyorum


ponyy

 

   benim de en büyük korkum oğlumun üzülmesi.  kardeş istemiyor ama ben hamileyim. ben böyle rahatım istemiyorum diyor. 5 yaşında.

halen ona söyleyemedik.

 MELEKLER

BENİM OĞLUM KARDEŞ OLACAĞINI BİLİYOR.HATTA ONUNLA HAYALİ OLARAK OYNUYOR.KARNIMDAN ALIYOR ONU BİSİKLETE FALAN BİNDİRİYOR.AMA ARASA SIRADA SEBEPSİZ KARNIMA VURUYOR..DÜN KREŞTEN ALDIM BEN SENİN KARNINDAYDIM BÜYÜDÜM ÇIKTIM ORDAN ŞİMDİ KÜBRA VAR KARNINDA ODA BÜYÜCEK ÇIKACAK DİYOR.FARKINDA OLAYIN YANİ..


kem

bizde şöyle bir yol izledik herşeyi biliyordu oğlum sabah hastaneye hep beraber gittik sezaryenle oldu doğumum beni aşağıya alırlarken güle güle el salladım ben şimdi iniyorum kardeşi karnımdan çıkarıp buraya getirecekler sonra da ben gelicem dedim kardeşi geldiğinde gülerek karşılamış sonrasında ben geldim epidural takılı olduğu için kendimi çok iyi hissediyordum asansörden yine gülerek çıktım beni görünce mutlu oldu serumu sordu bu ne dedi ilaç veriyolar bana ordan hemen eve gidebilmem için sordular bunu takarsam yarın eve gidebilirmişim yoksa 3 gün burda kalmam gerekirmiş bende takın dedim ama hiç bişey hisetmiyorum iyi ki takmışlar dedim sadece o kadar bi daha hiç sormadı ben hep güldüm bebekten çok abi olmuş benim oğlum vs diye onunla ilgilendim yarım saat kadar benimle kaldı sonra babaanneyle birlikte eve geldi ertesi gün hastaneden çıkarken yine geldiler ben üzerimi giyinmiş ayağa kalkmıştım hep beraber eve geldik herhangi bir oyuncak vs de almadık (bana yapılmıştı aynı şey annemin karnında çarşı mı var sanki deyip durmuştum ve inanmamıştım ayrıca ben büyüktüm ve alışveriş yapamıyordum o nasıl yapıyordu gibi şeylere çok takılmıştım bende oğlumun yaşlarındaydım o nedenle hiç düşünmedim yaşı küçük olsa belki düşünebilirdim )şu andaki durumumuzda gayet iyi herhangi bir kıskançlığı vs yokCevaplamak için Üye ol