süt alerjisinde tahin yenilebilirmi?

ozgeerdem soruyor: 4

herkese merhaba; bizim bebeğimizde de süt alerjisi var.1.5 aylıkken kusmalarla farkettik şuanda 4 aylık ve sadece anne sütü ile besleniyor.bu nedenle diyeti ben uyguluyorum.biz antalyada yaşıyoruz ve burada süt alerjisinden anlayan tek doktor bulabildik ancak doktorumuzla sık sık soru cevap yapamıyoruz.bu nedenle birçok yiyeceği kendim test ederek zararını tespit edebiliyorum.siz tahin helvasını yada tahini pekmezle tüketebiliyormusunuz lütfen bu konuda tecrübesi olanlar beni bilgilendirebilirmi?ayrıca dün ilk kez fındığında bu dönemde tüketilemeyeceğini okudum ama ben bu güne kadar ara ara tükettim.şimdi anlıyorumki kızımda olan huzursuzluk fındıktan kaynaklanıyormuş.(gece uyku problemi,ağlamalar,vücudunda kabarma)artık fındığada dikkat edicem.herkese geçmiş olsun.bilgilerini paylaşan herkese teşekkür ederim.

Bu soruyu cevapla


4 Cevap


kedidirkedi

Fındığın süt ile baglantısını anlayamadım ben? Neden tüketilmiyormuş acaba? Bebeginizin fındık vb. şeylere karsı da alerjisi oldugundan kaynaklanıyordur reaksiyon varsa diyorum. Fındıga alerjisi varsa susama yani tahine karsı da hassasiyet gösterebilir ama üzüme reaksiyon göstermesi düşük bir ihtimal geliyor. Geçmiş olsun. Umarım yakında düzelir.


sPetek

Yani herşeyden tattırmaya başlamak tabiki... ben pekmezi olduğu gibi veriyorum, yani ekmek içini banıp yediriyorum. Tahinle hiç karıştırmadım. Hatta sanırım tahini henüz tattırmadım bile... belki biraz tattırma zamanı :)

Bu arada tahinin süt ile bir bağlantısı yok, bildiğim kadarıyla tahin susamdan yapılıyor ve susam yağı içerdiğinden ağır gelebilir...

Fındıktan ziyade cevize yoğunluk verebilirsiniz...


ayse_deniz

Benim oğlumdada süt alerjisi var. Bende sıkı diyet yapıyorum. İlk zamanlar hergün tahin helvası yiyiyordum sütümü arttırmak için. Şikayetlerimiz geçmeyince  Oğlum yaklaşık 5 aylıkken alerji testi yaptırdık. Veeee susama alerjisi varmış. Benim hergün yediğim tahin helvası ona dokunuyormuş. Cevizede alerjisi olduğunu o testde öğrenmiştik. Diyeceğim o ki genelde süt diyeti tek başına işe yaramazsa diyetinize kuruyemişleri, balığı, deniz ürünlerini ve yumurtayıda ekliyorlar. Siz genede deneyerek görürsünüz. Çok geçmiş olsun.


egis

Merhaba, benim bebeğimde de süt alerjisi var. Doktorum süt ürünleri diyeti yapmamı önerdi ama şikayetlerimiz tam geçmedi. Bir çocuk gastroentolojisi uzmanına gittik ve diyeti sıkılaştırmamı istedi. İnek sütü alerjisi olan çocuklarda çoklu besin alerjisi de olabiliyormuş. Özellikle tahin ve tabi susam çok alerjik olabiliyor. Kuruyemiş, kabuklu deniz ürünleri, tahin, çiğ domates, yumurta akı, dana ve koyun eti ve balık (deneyerek bulduk bize dokundu) tüketmiyorum. Şikayetlerimiz kesildi. Tek tek deneyerek bulmaya çalışıyorum. Fındık ve ceviz çok az yediğimde dokunmuyor oğluma mesela.Cevaplamak için Üye ol