Yarık Damak

Gunes soruyor: 5

Yiğenim doğuştan yarık damak doğdu.

Bilgisi olan var mı acaba bu konuda?

Doktoru 10 aylıkken 5 kilonun üzerindeyken yapalım demiş..

Başka bir doktor yaşından önce yaptırmayın demiş...

Her ay damak takılıyor, Akciğerine süt kaçar diye korkuyor.

Bazı doktorlar takma bazılaı tak diyorlarmış...

Bu soruyu cevapla


5 Cevap


hulya_Oyku

Çok geçmiş olsun Güneş:(
İyileşsin bir an önce kuzu...


berhas

MERHABA GÜNEŞ. GENELLİKLE DOKTORLARIN ÇOĞU 5 KİLOYA ULAŞMASINI VE KAN DEĞERLERİNİN BELLİ BİR SEVİYEYE YÜKSELMESİNİ BEKLİYOR. BU DA 2-3 AYA DENK GELİYOR.BENİMKİ HENÜZ DOĞMADI AMA ŞİMDİDEN BİRKAÇ CERRAHLA KONUŞTUM. ÖNCE ZATEN DUDAĞIN AMELİYATINI YAPIYORLAR DAHA SONRA 6- 9 AY GİBİ DE DAMAK AMELİYAT EDİLİYOR. AMA KONUŞMASINI DİŞLERİNİN ÇIKMASINI ETKİLEMEMESİ İÇİN 1 YAŞINDAN ÖNCE OLMASI GEREKİYORMUŞ. HATTA DOĞAR DOĞMAZ YAPAN DOKTORLAR BİLE VARMIŞ AMA BU HERALDE RİSKLİ BİRŞEY. ŞİMDİYE KADAR BENİM ARAŞTIRDIKLARIMA GÖRE 3 ay civarı normal bir süre. 


Gunes

Teşekkürler Hülya
Berhas çok geçmiş olsun..
Mayıs ayında Çapada olacak.
Sağlıkla İnşallah..


ays_sun

Güneş, benim erkek kardeşimin oğlu yarık dudakla dünyaya geldi. 3 aylıkken GATA'da ameliyat oldu. Küçük bir çentik olarak damağında da sorun var. İkisini birlikte yapmaktan ameliyat esnasında vaz geçtiiler. Allaha çok şükür dudağı çok güzel birleşti. Nişantaşı'n da Marmara Ünv. (toros bey-buket hn.) damak-diş yapısı için kontrollerine devam ediyorlar. Sürekli kontrol altında sanırım damağında ki o çentik kendiliğinden birleşebilirmiş. Dişlerin çıkış şekline göre ameliyata kararı veriyorlar.  Bir sürü doktora götürdükten sonra şu anda beklemedeyiz. İlk dişleri çıkmak üzere :) Cerrahpaşa'nın dudak-damak yarığı konularında çok iyi olduğunu biliyoruz. Ama çok sıra vardı.Cerrahpaşa Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mehmet Zeki GÜZEL öne çıkan isim.
http://www.ctf.edu.tr/anabilimdallari/ogruye.aspx?ID=192

Gata'da tanıdık olduğundan orada hal ettik. Allahtan cerrah çok başarılıydı. Damak için Nişantaşı'na gelen herkes Cerrahpaşa'da ameliyat sırası almıştı. Acil şifalar diliyorum. Biz çok ağlayıp, kendimizi harab etmiştik. Aslında o kadar büyütülecek bir sorun değilmiş. Herkese acil şifalar.


Gunes

Teşekkürler Aysunsa..Cevaplamak için Üye ol