Araba yolculuğu ve uyku

tugbat soruyor: 6

Bebeğimle ilk kez uzun araba yolculuğuna çıkacağım. En fazla şimdiye kadar 45 dk. mesafe gittik ve oyalamakta güçlük çektim. Dönüşü kolaydı çünkü akşamüstü kestirmesine denk geldi ve uyudu.  Önümüzdeki ay bir 300 kmlik diğeri de yaklaşık 800 kmlik araba yolculuğu planlıyoruz. Burada ve birçok sitede araba yolculuğu üzerine okudum ama kafama takılanlar var. Sorularım:
1. 300 kmlik mesafe için akşam uykusuna denk getirsem örneğin 18:30 gibi yola çıksam gece uykusu düzeni bozulur mu? Sabah erken saatlerde yola çıkmak daha mı iyi olur?
2. Araba koltuğumuz arkaya dönük. Şu an 7.5 kiloyuz. Öne bakan koltuklardan aldık ona geçmeyi tavsiye eder misiniz erken olmasına rağmen.
Başka önemli tiyolarınız varsa ve paylaşırsanız sevinirim.

Bu soruyu cevapla


6 Cevap


Damla

1 - Akşama denk getirmeniz riskli olabilir, farlar yüzünden dalamazsa düzeniniz daha çok bozulabilir. Bunun yerine sabah çok erken, hatta onu uyandırıp çıkmayı deneyebilirsiniz, sabah uykusuna kolayca geçecektir.


2 - Bu yaşta asla öne dönük seyahat ettirmeyin. Omurgası henüzr çok esnek, başı vücuduna göre çok iri ve ağır. Yetişkinleri hiç etkilemeyecek hafif bir kazada, ya da sert bir frende bebeklerin boyunları hızla ileriye doğru fırlamayarak omuriliklerinin yaralanması sonucu çok ağır yaralanabiliyorlar. Mümkün olan en uzun süre geriye dönük yolculuk etmesi onun güvenliği için çok önemli.

Sık sık mola vermenizi öneririm. İyi yolculuklar.


ece76

Her çocuk farklı oluyor ama ben Kızım 5,5 aylıkken yaptığımız 700 km'lik bir araba yolculuğunu anlatayım: Sabah erkenden yola çıkmıştık. Normalde uyuduğundan daha uzun süre uyumuştu. Yanına oturup uyanık olduğunda şarkılarla oyunlarla oyalamıştım. Ama bazen huysuzlandığı oldu, o zaman mola vermek gerekiyor. O dönemde diş çıkarıyordu, onun için rahatsızlığı ondan da olabilir tabii. Özellikle onun olduğu tarafa güneş geldiğinde daha çok rahatsız olup uyandığı için oto koltuğunun üzerini örtecek şekilde örtü örtmüştüm, yani üstü kapalı küçük bir çadır gibi olmuştu oto koltuğu :)

Gece yolculuğu daha iyi olabilir tabii. Koltuk arkaya dönük olduğu için gece farların etkisini çok hissedeceğinizi sanmıyorum. Hissederseniz koltuğun üzerini örtmek bir seçenek olabilir.

Oto koltuğunun arkaya dönük olması o zaman için sorun olmamıştı; 8 ay sonrası yaptığımız yolculuklarda arkaya dönük olmasından dolayı sıkıldığını hissettim.

İyi yolculuklar


Damla

Bu arada çocuklar koltuk geriye dönük olduğu için değil, ana kucağı çok alçak, belki küçük olduğu için sıkılıyorlar. Mevcut ana kucağını geriye döndürseniz yine ağlayacak. Ya da bir üst yaş geriye dönük koltuk alabilseniz, onda da sıkılmayacaklar. Bu yazımdaki fotoğrafta ana kucağı ile geriye dönük koltuğun manzara farkı net görünüyor: http://www.kitubi.com/2008/09/08/geriye-donuk-cocuk-araba-koltugu-britax/


Oğlum 3,5 yaşındayken artık mecburen öne dönük bir koltuk aldığımızda, eski koltuğunu daha çok sevdiğini çünkü onda etrafı daha iyi gördüğünü söylemişti. Öne dönük koltukta ön cam daha uzak ve ön koltuklar manzarasını kesiyor çünkü.

Geriye dönük olmasının bir avantajı da yanında oturduğunuzda yüzünüze baktığından oyalamak ya da beslemenin çok daha kolay olması.

aishwarya, eskiden 8 saatte gittiğimiz yolu 16 saatte gitmiştik. Bir yerde artık koltuğa koyduğumuz anda ağlıyordu, susmasaydı bir pansiyon bulup orada kalmayı düşündük. Daha büyüktü o zaman bebeğinizden. Nasıl alışırsa öyle gidecek. Koltuksuz bakkala kadar bile götürmeyin. Bu habere bir bakın: http://www.forumdas.net/cocuk-sagligi/trafik-kazalarindan-en-cok-cocuklar-etkileniyor-89305/


nike

Merhaba uzun zamandir yazan olmamis ama ece76 gibi su an benim bebegimde 5.5 aylik ve yaklasik 600 km lik yola cikmayi dusunuyorum yaza denk geliyor malum hava sicak benim kafama takilan ana kucaginda ne kadar sure uyumasina ve oturmasina izin vermeliyim arabada zararli olurmu?molalarda sirt ustu yatirmam gerekirmi yoksa hep kucakta dolasmayi seviyor??birde klimayi en az seviyede calistirip araba ici sicakligini 25 lerde tutsam hasta olurmu?malum disarisi daha sicak molalarda nasil olacak?okuyan ve tecrubesi olanlar daha ayrintili yazabilirmi cok acilll..bu arada bebegim hala annesutu ile besleniyor ek gidaya gecmedik..yolda su vermelimiyim sizce??yoksa ucagimi tercih edeyim?ama gidecegim yerde arabayada ihtiyacim var...cok tedirginim araba yolculugundan ne dersini???cok mu abartiyorum acaba??


nilinmasali

merhaba,bence uçakla gidip orada kaldıgınız süre boyunca arac kiralama seceneğini bir düşünün...


nike

KİRALAMA OLAYINI DÜŞÜNDÜK ARAŞTIRDIM AMA GALİBA YAZ SEZONUNU HERKES KAZANCA DÖNÜŞTÜRMÜŞ 30 GÜNE YAKIN KALICAM ADAM GİBİ ARABAYA İNANILMAZ PARALAR İSTİYORLAR...UÇAK BİLETİNİ ZATEN ALAMIYORUM ÇÜNKÜ TARİHİMİZ TAM BELLİ DEĞİL.ANİDEN YOLA ÇIKANLARDANIZ  BİZ PLAN YAPAMAYANLARDAN YANİ  :(( SONUÇ OLARAK  Bİ ŞEKİLDE GİDECEĞİZ..TABİ BU ARADA BİZ KARAR VERİP GİDENE KADAR EK GIDAYADA GEÇTİK HE HE :)) İŞ ZORLAŞTI İYİCE..BAKALIM BİZİ NELER BEKLİYOR??Cevaplamak için Üye ol