Yemek yediremiyoum!

cansukeskiner soruyor: 6

27 aylık bir oğlum var. 5 gün önce memeden kestim. Doğru dürüst yemek geçiremiyorum. Emerken yediği şeyleri de yemiyor artık. Delirmek üzereyim. Memeden ayırdığım için çok pişman oldum. En azından beni emiyordu. Ve doğduğundan emindim. Memeden ayırma sebebim geceleri çok uyanması ve sürekli meme emmesiydi. Şuan bir ihtimal olsa geri emzirmek istiyorum. Memeye geri dönmelimiyim? Hata mı yaptım ayırarak? Yoksa bu daha mı zarar verir çocuğuma? Kararlı mı olmalıyım? Lütfen yardım edin. Hergun ağlıyorum.

Bu soruyu cevapla


6 Cevap


guta

Bence artık geri dönmeyin. Sadece bebeğinize biraz zaman vermeniz gerekiyor. 2 yaş zaten yeme krizlerinin olduğu dönem. Şimdi yeni memeden de kesilmiş, fazla üstüne gitmeyin derim. 2 yaşında tekrar memeye dönseniz de o sütün ne kadar faydası olacak, büyümüş artık. Yalnız çok kritik bir dönemdesiniz, şu anda çocuğunuzun üzerine gidip onu biraz zorlarsanız, yıllarca peşinden koşacağınız, ağzına lokma tıkmaya çalışacağınız bir çocuğunuz olur. Bir kaç kere zorlayınca kısır döngüye çok rahatlıkla giriyorlar. En güzeli onu rahat bırakmak, yemese bile bir şey olmayacağını sürekli kendinize hatırlatmak, acıkınca mutlaka 1-2 lokma yiyeceğini bilmek. Ne seviyorsa artık, meyve, çerez, çorba, makarna, köfte, sevdiğinden 1-2 lokma yese zaten bir şey olmaz merak etmeyin. Hiçbir şey yemiyor diye (ama gerçekten hiçbir şey) çocuğunu zorlayıp, sonra yıllarca bunu çeken bir anne olarak tavsiyelerim bunlar :) O bir iki haftayı kurtarayım derken çocuğu yemekten soğutmak kesinlikle yapılmaması gereken bir şey. Kolaylıklar dilerim.


cansukeskiner

Çok teşekkür ederim cevap yazdığınız için. Yemesi için zorladım bile. Bugüne kadar hiç zorlamamıştım ama onu öyle görünce dayanamaydim. Yanlış olduğunu bile bile yaptım. Peki bu süreçte çocuğumu pedagog a goturmeli miyim? Cunku ben kendimi hic iyi hissetmiyorum. Resmen ben emzirme bagimlisi olmusum. Dogru bilgilere ulasmam gerek.


guta

O sizin stresinizi anlıyordur bence, siz rahat olursanız, yemek yemek için yaşamıyoruz mantığını oturtabilirseniz o da rahatlar. Yemek yaşamamız için gerekli ama her şey demek değil. Çok acıksa inanın mutlaka yer. Rahat olun, kaldırın önünden yemiyorsa. O fazladan yediği birkaç lokmanın kimseye faydası yok, zorla yediği için çocuğa işkence zaten, bir de sizin vaktinize çabanıza yazık. Kendinizi hiç iyi hissetmiyorsanız tabi ki pedagog a gidilebilir. Ama ilk başta biraz kendinizi rahatlamaya çalışın, belki ihtiyacınız kalmaz bile. 


cansukeskiner

Cok haklisiniz. Benim rahatlamam lazim. Cok tesekkur ederim. Icime su serptiniz.


Bubblebubble

Benim de 22 aylık oğlum var diş çıkarırken yakın zamanda hiçbir şey yemedi iki hafta boyunca sürekli ağladı geceleri şimdi dişleri çıktı rahatladı yani belki dişi çıkıyordur bu en arkadaki dişler çok zor çıkıyor diye biliyorum


cansukeskiner

Dilerim öyledir. Hep sevdigi seyleri yemek istiyor. Sut urunlerini zaten yemiyor. Bazen sevdigi seyi yapiyorum onu bile yemiyor. 😔



Cevaplamak için Üye ol