ek gıda ve kabızlık

soles soruyor: 8

6. ayda ek gıdaya başladık; önce elma, armut, şeftali 10 gün sonra yoğurt, 5 gün sonra sebze çorbası ( patates, kabak, havuc)

son günlerde kakasıni yaparken zorlanıyor, poposu kızarmış ve kakasının kıvamı ve şekli köfte gibi oluyor.

verdiğim bir şey bu hale getirmiş olabilir mi?

elma ya da patates olabilir mi?

Bu soruyu cevapla


8 Cevap


aytude

elma, patates, muz, şeftali veremiyorum ben. onlar kabız yapıyor. Seninkinde de aynı durum olabilir. Yoğurt gaz yapıyor. veremiyorum. Kayısı, armut veriyorum meyve olarak, sebze corbası.
Hatta şu aralar dikkat etmeme rağmen ciddi kabızlık yaşıyor. Ne zaman alışacak benimkisi ben de bilmiyorum. Hatta sıvı alsın diye aptamil veriyorum ek gıda vermem gereken zamanlarda. Cünkü yarım saat kızarıp bozarıyor ama sonuç 0....büyük bir hevesle vermeye başlamıştım, o da güzel yiyordu halbuki.
Avokado iyi geliyor verebilirsin, bizimkisi ne zaman versem kusuyor ama.


semin

selam
bizde bugünlerde aynı durumdayız.kabızlığımız çok uzun süredir yok ama bugünlerde canımızı sıkıyor.bir ara çok fazla şeftali  ve elma verdim bebeğime. doktorum şeftali ve elmayı bir süre kesmemi istedi. (bu arada zaten patatesi ishali durdurmak için tüketiriz) bağırsaklarını çalıştırması için yemeklerden sonra ılık su (bazen içine birazda rezene katıyorum) veriyorum. bu gecede organik kayısı ve siyah kuru üzüm ıslattım. yarın sabah bunları haşlayıp püre haline getirip bebeğime vermeyi planlıyorum. bu arada siyah erik rendeleyip yediriyorum. yani kızımın sağlığını kötü yönde etkileyemeyecek malzemeleri denemeye çalışıyorum ki bir an önce normale dönebilsin diye.
umarım bebeklerimiz en kısa sürede rahaaatt rahat kakalarını yaparlar bizde "bu sefer kakası nasıl çıkmış" sorusunu sormayı bırakırız:))


kym

ek gıdaya geçince bizde de aynı sorun başladı,ilk 6 ay her gün en az 3-4 kere kaka yaparken ,önce 2 günde bire sonra 3-4 günde bire düştü,geçen hafta şiddetli bir ıkınma-ağlama seansı sonrası (ilk defa böyle oluyor) patatesi ve elmayı çıkardım yemeklerinden,dr kontrolune kadar meyve olarak sadece armut veriyorum,su vermemi pek önermiyordu dr,suyu çoğalttım..bunlar bile bir hayli rahatlattı,umarım sizde de öyle olur.. 


senayc

pirinçli çorbalar,mamalar genelde kabızlık yapıyor.
yemeğindeki yağ oranını artırmayı deneybilriisniz. çok etkili bir çözüm.hulyapoyraz

bu kabızlıktan biz çok çektik 6. aydan itibaren. doktorların soyledikler hep aynı 3 gun felan bekle, hergün kaka yapması gerekmez. fitil kullanma. patates, pirinç yedirme vss...
ama oğlum hiç patates pirirnç yemediği halde kabızdı, fitil koymadan beklediğimiz için de sonunda çatlak oluştu ve sonuç fena. o ağlamalar tarif edilemez.
sonunda çözdük, dr mustfa candan şunu uygulattı: 1 aylık gibi bi diyetti.
-elma , şeftali , havuç, muz kabız yapar. ( gerçekten de hergün elma püresi yerdi)
-yoğurt süt ürünler günde 1 defadan fazla yok.
-12 saatte bir 5 ml duphaloc(kakanın yumuşaması için)
-24 saati geçen kaka yapmama durumunda fitil gerekirse hergün.
-çatlak oluşmussa, günde 4-5 kez 10 dkdan ılık suya oturma.
ve kakası beze bulaşıp yapışacak şekilde olmalı.azıcık sertleştiği an çatlak oluşuyor . bunu takip edin dedi. duphalocu buna göre ml olarak azaltın veya çoğaltın, asla birden kesmeyin dedi. .
biz boyle yendik.


fns93

kızımda aşırı derecede kabız oldu ek gıdaya geçtiğimizden beri:(


gokalpileseyrialem

illa suçlu bir sebze yada meyva olması gerekmiyor sıvı sütten her ne kadar akışkan yapmaya çalışsanda nispeten daha katı gıdaya geçişte bu yeni yiyeceği tanımlayamayan tembel bağırsaklar zorlanıyor doktoruna sor ve duphalac kullan derim aynı şey bizde de oldu.Çok şükür 15 günde geçti.http://gokalpileseyrialem.blogspot.com/2011/03/7-aylk-bebek-gelisimi-2-yemek-duzeni.html buradan kabızlık tecrübemizi okuyablirsin.Hamilelik bebek bakımı ve annelik ile ilgili tecrübelerimi yazdığım bir blogum var.Faydasını göreceğin daha başka pek çok yazı olduğunu düşünüyorum sevgiler...


fns93

çok teşekkürler gökalpileseyrialem.


Cevaplamak için Üye ol