Sagilmis sutlerden bir ogunde kac cc?

nurturia soruyor: 9

Üyenin kendi isteğiyle ya da kurallara aykırılıktan dolayı üyeliği sonlandırılmıştır.

Bu soruyu cevapla


9 Cevap


mezguashe

Meme uclarim yagda kizarmis sosis gibi ayrildigindan arada dinlendirmek icin sagip verdim bebegime. Dogrusu literaturde nedir bilemem AMA gun icerisinde sagdiklarimi birlestirip dondurdugum da oldu. AMA buzdolabinda 8-10 saatten fazla bekletmedim toplamda. Sabah toplamaya basladiysam en gec aksam dondurucuya koydum. Kimi zaman dolaptan cikarip cozdurup ilittigim az miktarda sute taze sagdigimi ekle yip verdim. Simdiye kadar bir sorun yasamadik. nuby biberon genelde onerilir ama Ben bir annenin tavsiyesiyle chicco step up 1 almistim genis agizli. Cok ilginctir o biberondan once israrla meme ucumu yakalayip kalani vakumla agzina almaya calisan yavrum chiccodan sonra agzini tamamen acmaya alismisti. ( epi topu 2-3 ogun ustuste biberon almistir). Kasikla ya da kadehle de denedik, sutun heba olmasi, cocugun stresi... Biberonda karar kildik. Ilk ay kimi zaman 40 ml ile doydu kimi zaman 120 ml icip daha da olsa icerim sinyalleri Verdi. Bir aydir azimle meme veriyorum. Garip sekilli mememe bile alisti yavrum o yuzden miktar veremeyecegim. AMA sagip arada disari kacmak bu esnada bebeginin ac kalmayacagini da bilmek insani rahatlatiyor. Gerci Ben onu da astim her yere bebegimi de goturup emzirmem gerektiginde de bi kose buluveriyorum. Mazosizm Boyle bisey olsa Gerek :) getirin emzirip aci cekicem :)


momofbam

Ben de Philips Avent'in biberonunu kullanmuştım, gayet güzel kullandı.. biberona alışıp memeyi bırakma gibi bir sorun da yaşamadık.. 6,5 ay çok güzel emdi, dışarıda olduğum zamanlarda da (bebeğimi götüremeyeceğim yerlerde)sağdığım sütten içirdi annem, eşim.. hatta dolaba stok yapmıştım, doktorumuz 6.aydan sonra pek besleyiciliği olmaz dediği için zar zor hepsini de tükettik..

1) Farklı günlerde sağdığınız sütleri ayrı ayrı çözdürüp önce birini sonra diğerini içirmenizi tavsiye ederim.. çözdürürken de en eski tarihliden başlamanızı tavsiye ederim.

2) Gün içinde farklı saatlerde sağdığınız sütü birbiri ile karıştırmayınız.. farklı sıcaklıkta ki sütler birbiri ile karıştırılmamalıdır. Bu nedenle ayrı ayrı muhafaza etmenizi tavsiye ederim.

3) Bu sorunuzun cevabını yukarıda vermiş oldum sanırım.. benim çocuğum philips avent ile rahat etti.. sonrasında Dr. Browns kullandık, ondan da memnunuz..

4) Ben bu soruyu oğlum 4 aylıkken bir doktora sormuştum.. o da bebeğimin kilosuna, gelişim düzeyine bakarak bir rakam söylemişti ama zaten biz o rakama hiç uyamadık.. oğlum her defasında ihtiyacı olduğu kadar emdi sağdığım sütten..  o zaman ben dışarıdayken ilgilenen annem, eşim şöyle yapıyordu, bir miktar (yaklaşık 80-100ml) sütü çözdürüyor, bir o kadar da yedek buzdolabının normal gözünde bekletiyor, eğer bebek isterse yedeği de kullanıyorlardı, eğer istemezse ben gece içiriyordum, ziyan olmuyordu yedek de..  biz dışarıda çözdürdüğümüz sütü en fazla 3-4 saat beklettik, bu yüzden eğer hemen içmeyecekse buzdolabının normal gözünde beklettik.. gerisi zaten derin dondurucudaydı..

bu arada ben yaptığım bir hatayı da sizinle paylaşmak isterim.. ben sütümü sağarken 10 dak. birini 10 dak. diğerini gibi yapıyordum başlarda, oysa ki birini tamamen sağıp öyle diğerine geçmek gerekiyormuş..


momofbam

Slnkaa,

Sağdığınız sütü 1 saatten fazla dışarıda bıakmayın diyor uzmanlar.. Eğer sabah sağmaya devam edecekseniz geceden sağdığınız sütü ertesi gün ya da 3 hafta içinde kullanacaksanız buzdolabına yoksa derin dondurucuya özel süt poşeti (ben öyle yapıyordum az dondurucu da daha az yer kapladığı için) ya da süt kapları ile koyunuz. Sağma makinanızı sterilize ediniz ki sabah kullanıma hazır olsun.. Ve sağdığınız sütün üzerine mutlaka tarih atınız..

Ogun konusunda da nacizane önerim hangi vakit aralığında bırakacaksanız o vakitlerde ne kadar emdiğini takip etmek.. benim oğlum akşamları stoklarcasına sık ve çok emerdi sonra gece bir daha uyanmazdı mesela.. bu yüzden akşam bırakacaksam ona göre süt bırakırdım..

Ama herşeyden önce benim için zor olan ilk 3 ayda sağabilecek vakit bulabilmekti.. çünkü sürekli emer pozisyondaydı.. :)


harikademir

Farkli gunlerde sagip dondurduklarini cozup karistirip icirebilirsin. Ayni gun icinde farkli saatlerde sagdiklarini birlestirip dondurabilirsin. Ben avent biberonu kullaniyorum cok memnunum.mezguashe

Aventin biberonunu meme ucu sorunum basladiginda kasikla da iciremedigim bir gece kullandim. Bebis bu durumdan cok memnun kalmisti cunku o donemdeki sit akisima gore biberon hizli gelmisti. Sonra korktum alisirsa diye hemen step up ve nuby aldim. Belki su an kullansam fikrim degisir. Bir de artik sut akis hizim biberona gecirmez sanirim...

Ben sagdigim hicbir sutu disarda 2 saatten fazla bekletmedim o da 25 derece civarindaysa. Daha sicaklarda hemen dolaba biberonla koydum. Diger sagdiklarimla birlestirip posetle buzluga koydum sonra.


fistikcik

Merhaba Slnkaa,
1) Farklı günlerde dondurduklarını aynı anda çözmende ve karıştırmanda bir sakınca yok
2) Sağarken gün içinde farklı saatlerde sağdığın sütleri bazı koşullara uyarak birbirlerinin üzerine ekleyebilirsin. Anne sütünün oda sıcaklığında dahi içinde hemen bakteri üremez. Havanın çok sıcak olmadığı zamanlarda 5-6 saat dahi dışarıda kalabilir. Ama bugünlerde hava çok sıcak, bu yüzden yaz aylarında şöyle yapman daha uygun olur : sağdığın sütü hemen süt saklama poşetine koy ve buzdolabının normal bölümüne kaldır. Daha sonra sağdığın sütü de (eğer başka poşet harcamak istemiyorsan) sağma makinesinin biberonuyla buzdolabına yerleştir. İkinci yerleştirdiğin de ilki kadar soğuyunca ikisini aynı süt saklama poşetinde birleştirerek buzluğa koyabilirsin.

3) Medela'nın biraz pahalı bir ürünü var : Medela Calma. Sürekli biberon kullanmak zorunda olsaydın bunu önerebilirdim. Ama arada sırada, sadece dışarı çıkarken verilecek bir biberonun emzirmeyi riske atacağını sanmıyorum. Hergün biberon vermen gerekirse durum farklı olur tabii ki, o zaman Medela Calma almayı düşünebilirsin.

4) Bu bebekten bebeğe değişir ! Ne kadar sıklıkla beslendiğine göre de değişir. Mamaların üzerinde yazan miktarlardan farklıdır anne sütü alım miktarları.

Bebeğin 2 saatte bir mi emiyor ? O zaman günde yaklaşık 12 kere emziriyorsun demektir (gece biraz daha uzun uyuyorsa belki 10 defa emziriyorsundur). 3 saatte bir emiyorsa bu 8 kere emziriyorsun anlamına gelir.

Bir kadın günde yaklaşık 800 gr süt üretebildiğine göre (bu miktar anneden anneye değişir, kimilerinde biraz daha az, kimilerinde biraz daha fazladır) günde 12 defa emzirdiğin zaman her emzirmede yaklaşık 66 cc alır. Emzirme aralıkları uzadıkça emilen miktar da artar.

Her halükarda mama veriyormuş gibi "Kaç cc vereceğim" sorusuyla meşgul etme kendini. Bebek ne kadar isterse o kadar içer. Dondurulup çözülmüş sütün heba olmasını engellemenin şöyle bir yolu var :

Süt saklama poşetlerini yatay olarak buzluğa yerleştir. Böylece süt daha ince bir tabaka haline donar. Çözdürmem gerektiği zaman bir parçayı kırarak alır, sadece bu parçayı çözdürürsün. Böylece geri kalan heba olmaz. Bazı anneler ufak buz kaplarında donduruyormuş sütü (her biri 30 cc'ye tekabül ediyor) böylece küçük miktarlarda çözdürebiliyormuş. Üzeri kapalı olan buz dondurma poşetlerinimn BPA'sız olanlarından bulabilirsen bu iyi bir çözüm olabilir.

Bebeğin çözdürdüğün sütün tamamını içmezse geri kalanını biberon ile buzdolabının normal bölmesine kaldırabilirsin. Evet çözdürülen süt tekrar dondurulmaz, ama buzdolabının normal bölümünde 1 gün boyunca saklamana ve bebeğe vereceğin zaman biberonu hafif sıcak suyun içinde bekleterek ılıtmana engel yoktur.


ipekkusgoz

Ben sadece aynı sağım anında iki göğsümden çıkan iki sütü birleştiriyordum.bunun dışında diğer bir sağma saatindeki sütleri bir öncekine karıştırmıyordum.İki ayrı sıcaklık risk oluşturur diye düşünüyorum.Hatta eve giderken çantaya koyarken bile dikkat ederdim, ilk sağdığımla sonrakinin birbirine temas etmemesine, daha iyi soğumuş olan ılık olandan etkilenmesin diye. Her sağımı ayrı torbaya koyduğunuzda içindeki miktarda çok olmayacağı için bir seferde bitirme şansı daha çok oluyor. Yetmezse eklenebilir ama artınca ziyan olabiliyor.

Sağdığım sütlerin farklı tarihte olanlarının karıştırmak da önerebileceğim bir şey değil. Sonuçta her sağıma bir parti no verilse farklı partiler mecbur olmadıkça birlikte kullanılmamalı diye düşünüyorum.Ve ilk giren ilk çıkar kuralına dikkat etmek gerekir.

Anne memesine en yakın biberon dendi mi herhalde akla ilk olarak nuby gelir. Bizimki bir çok markadan sonra dr browns'unkinde karar kılmıştı:). Nuby de kullanmıştık ama daha sonra su içindi sanırım.Ama sağılan sütleri içirme biberonu dr browns idi.

momofbartu gibi bizim dr da kilosu X şu deyip günlük alması gerekne süt miktarını söylemişti bize. Ama tabii memeden emdiği sütlerin miktarı bilinmediği için biberona kalan miktarda bilinemiyor dolaysıyla pratik bir bilgi değil. Bebeğin zaten doyunca bırakacaktır, yetmiyorsa da aranacaktır ve takviye edilebilir zaten.


annevebebisi

Anne sutu mucize derken, cok kliseymis gibi geliyor ama iste bir mucize ornegi size;

Sabah uretilen sutlerde, enerji verici hormonlar; aksam-gece uretilen sutlerde de uyutucu hormonlar bulunuyor. Bu yuzden, sabah sagdigin sutu gece, gece sagdigin sutu sabah vermemeye dikkat et. Onun disinda sanirim iki farkli gunun sabah ya da gece sagilmis sutunu birlestirmekte sorun olmaz.

Kiz biberona alismasin diye, anne memesine en yakin biberon basligi ararken, tommee tippee'nin adini ve methini cok duymustum.

http://www.tommeetippee.co.uk/product/closer_to_nature_easivent_150ml_bottle_twin_pack_with_slow_flow_teats/

Biberondan memeye gectik, sorun olmadi cok sukur. Memeden biberona gecmeye calisanlar da cok memnunlar bu basliktan ama sonucta birine uyan, bir baskasina uymayabilir. Bir kac cesidi denemek gerekebilir..

Kac cc icerler bilemiyorum. Ilk bir kac seferde belli olur zaten, doyunca birakir kucuk hanim :)

Kolay gelsin..


mezguashe

Chicco step up tommeetippeeye cok benzeyen bir formda iste. Sadece emzik kismi tam ortada degil Biraz kenara dogru.


Cevaplamak için Üye ol