Tuvalete gidiyoruz? ama.......

ozdenin_oykusu soruyor: 5

Merhabalar,

Bu alışkanlığı kazandırmaya çalışan,çalışmaya başlayacak ve artık bezsiz hayatları olan annelere sorum var;
-bu dönemde dışarıya çıkarken ne yapılmalı ya da ne zamana kadar  çıkılmamalı (böyle birşey gerekli mi?)
-ilk başladığınız günden itibaren geceleri ne yaptınız?bezliyorsak ne zamana kadar,bezlemiyorsak ne sıklıkla uyandırmalıyız_uyandırmalı mıyız?
-özellikle eklemek istediğiniz öneri,'asla' / 'mutlaka' dediğiniz şeyler var mıdır?

yanıtlarınızı heyecanla bekliyorum.teşekkürler şimdiden.Sevgiler Özden

P.S: Öykü 28.10.2010 doğumlu.konuşarak kendini anlatabiliyor.çiş/kaka yaptum diye söylüyor.yürümeye başladığından beri tuvalette bana hep şahit olmuştur.tuvaletin nereye yapılacağını,sonrasında ne yapılması gerektiğini (sifona basma,el yıkama,kurulama gibi) biliyor.hareketli bir çocuk.klozet adaptörü ile başlama fikrindeyim.lazımlık almadım.vereceğiniz öneriler olursa ışık tutarım diye eklemek istedim. :))

Bu soruyu cevapla


5 Cevap


kedidirkedi

- Dısarı cıkmamazlık hiç yapmadık, dısarı cıkarken de asla bez baglamadım. Ve ilginçtir ki dısarıda, evde oldugundan daha da kontrollüydü. Dışarıdayken ilk 1 hafta saatte bir ve yemekten yarım saat sonra tuvalete götürürdük. Sonra zaten kendi söylemeye basladı tuvalet diye. Avm benzinci tuvaletlerini seven bir kızım var :) Bu arada hayatımızı kurtaran icat da potette plus oldu. Mothercare den almıştık. Arabada, sokakta, tuvaletin bulunmadıgı ya da çok pis oldugu her yerde bir numaralı kurtarıcımızdı. Şiddetle tavsiye ederim. Dısarıda üzerine geçirilen bir poşetle lazımlık, evde de klozet adaptörü olarak kullanılabiliyor istenirse.


- Gündüz ile geceyi aynı anda bırakmamayı tercih ettim. Çünkü sabah kaltıgında bezi tamamen çişle dolu oluyordu. Geceleri uyandırılmaktan da asla hazzetmeyen bir bebekti. Bir kere ilerleyen aylarda gece kaldırıp yaptırmaya calıştım, kıyametleri kopardı, yapmadı, ve  bir daha da uyumadı. Ben de bir daha uyandırmadım. Bazı sabahlar kuru kalkıyor, bazı sabahlar ise bezi dolu kalkıyordu, bazı geceler çişim geldi diye kendi uyanıyordu ama ben bezini takmaya devam ettim. En sonunda 5 ay kadar sonra 7 gece üst üste kuru kalktıgında bezini çıkardım. Böylesi hem rahatlık hem de onun özgüveni açısından daha iyi oldu. Bu arada bezi "gece kilodu" olarak tanıtıyor ve buna çiş yapmamasını söylüyordum. Kızım da nasıl olsa altımda bez var altıma yapabilirim diye düşünmediği için bizim için önce gündüz sonra gece methodu dogru oldu.

-Benim kızım da sizinkiyle benzer özellikler gösteriyordu. 19 aylıkken bir tuvalet adaptörü aldık ve çişini kakasını adaptöre yapmaya basladı. Bir tablo hazırlayıp söyledikçe yıldızlar koyduk, çok hosuna gitti teşvik etti. Bu böyle yaklaşık 1 ay kadar sürdü ve sonra kayboldu. Söylememeye ve istememeye basladı, sebebi yoktu. Biz de daha küçük oldugu için hiç üstüne gitmedik. Sonra 25 aylıkken kendisi bir gün bezini ısrarla taktırmadı ve wc egitimine o gün basladık. Sizde de böyle bir durum yasanabilir veya yasanmayabilir. Eger yasanırsa üstüne düşmemenizi tavsiye ederim.

- Tuvaletle ilgili bir korkusu yoksa adaptör mantıklı gibi görünse de, bir lazımlık almanızı tavsiye ediyorum. Çünkü ilerleyen zamanlarda kendisi koşup yetişmek istiyor ve 2 yas krizlerinin de etkisiyle her şeyi kendi yapmak basarmak istiyor. Ayrıca çiş işi de devamlı bir iş oldugu için her an siz onu alıp adaptöre oturtacak müsaitliği bulamayabiliyorsunuz. Dolayısıyla, lazımlık hem sizin hem de onun acısından rahatlık saglıyor. Bir süre sonra, adaptöre kendisi çıkabilecek kadar büyüdügünde lazımlıgı kaldırabilirsiniz.


ozdenin_oykusu

Paylaşım için çok teşekkür ederim.inanın pür dikkat okuyorum.henüz bu sabah başladık.ilerleyen günler bakalım neler gösterecek.dışarda kontrollü olması da ayrıca harika.darısı başımıza diyorum


opposition

dışarıda bizimkiler genelin tersine unutuveriyorlar, oyuna dalıp salıverme oluyor :) Alıştırma kilodu ile çıkıyorum ama artık giydirmemeye karar verdim, zira yaptığını anlamıyor gibi birşey, ayrıca da çok terletiyor, rahatsız. İlk bir hafta çıkmamıştık, şimdi ufaktan başladık çıkmaya dışarı ama tedirginim hala.

evde gündüz pek sıkıntı yok, gece ise bezliler, bir sabah dolu bir sabah kuru beze uyanıyoruz, kendi ruh sağlığım açısından eylülde kreşe başladıklarında geceyi de açarım diyorum :)


ozdenin_oykusu

yanıt için teşekkürler.beni de düşündüren dışarısı ve gece.ama şimdi uzun sattler çıkmam bir süre.geceleri de bağlarım sanırım.çünkü sabah bazen bez taşıyor bazen çok az yapmış oluyor.gece uyandırmayı göze alamam sanırım.zaten uykusuz bir çocuk  :)


elifnazar

LAZIMLIK VE ALIŞTIRMA KÜLODU  HİÇ KULLANMADIM.DİREKT ADAPTÖRLE BAŞLADIK.GECE VE GÜNDÜZÜ AYNI ANDA BIRAKTIRMAYI DÜŞÜNMEDİM.2 YAŞINI DOLDURDUĞU YAZ GÜNDÜZÜ 3 YAŞINI DOLDURDUĞU YAZ GECEYİ BIRAKTIRDIM.TAVSİYEM BAHARDA BAŞLAYIN YAZIN ÇOK SU VE SIVI ALDIĞI İÇİN ZOR OLUYOR.GECE SÜT İÇİYORSA ÖNCE ONU KESİN.HER YARIM SAATTE BİR TUV. GÖTÜRÜN.DIŞARI ÇIKMAMA GİBİ BİR ŞEY YAPMADIK BİZ.DIŞARIDA DAHA BİLE İYİ OLUYOR.TUV.HER OTURDUĞUNDA YADA ÇİŞ YAPTIĞINDA ÖDÜLLENDİRİN.BİZ TUV.KUMBARA KOYUP İÇİNE HER ÇİŞTE PARA ATMIŞTIK.HEM İŞE YARADI HEMDE PARA BİRİKTİRME VE KUMBARA ALIŞKANLIĞI İÇİNDE İYİ OLDU.BİRDE BİZ GÜNDÜZE ALIŞIRKEN EVDE DEĞİL OTELDEYDİK 1 HAFTADA ÖĞRENDİ.OTEL ORTAMI DAHA RAHATTI BENİM İÇİN ;)) AMA BUNLARDAN ÖNCE SİZİN KENDİNİZİ PSİKOLOJİK OLARAK HAZIRLAMANIZ VE SABIRLI OLMANIZ GEREKİYOR.1 HAFTADA GÜNDÜZ,15-20 GÜNDE GECE ÖĞRENİLİYOR.GECE KÜÇÜK KAZALAR DEVAM EDEBİLİYOR TABİ...BEN HASTA ALT BEZİ SERİYORUM YATAĞINA.GECE KALDIRIRKEN MUTLAKA UYANIK OLSUN UYUR VAZİYETTE YAPTIRMIŞ OLMAK İÇİN YAPTIRMAYIN.NE YAPILDIĞINI BİLSİN.KOLAYLIKLAR DİLİYORUM.Cevaplamak için Üye ol