günde ne kadar süt?

jule soruyor: 9

Küçük kızım 9 aylik artık beni emmiyor, akşam yatmadan önce 250 ml hipp3 biberon süt içiyor.
Bu yeterlimıdır? Yoksa daha çok biberon süt mı içmesı lazım?

Sizler nasil bir süt ve katı yemek program uyguluyorsunuz?

Teşekür ederim

Bu soruyu cevapla


9 Cevap


Marlasinger

Benim kızımda emiyor sabah kahvaltı,ara öğün meyve,ana öğün sebze püresi-çorba veya yemek,ara öğün yoğurt ve akşamda hergün olmasa da arada pirinç unlu muhallebi yediriyorum.Aralarda emiyor,biberon süt dediğiniz formül sütler sanırım ben emdiği için vermiyorum.4 ay kadar vermiştim akşam öğünlerinde 90cc ama sonra bıraktım.


Seda_

merhaba

oğlumu 1 yaş kontrolünde doktora götürdüm. 1 yaş tahlillerinde demir eksikliği görüldü ve taviyeye başlandı.  2 aylıkken emmeyi bıraktı. bebelac devam sütleriyle beslendi. şuanda bebelac junior kullanıyorum çünkü oğlum sütü kabul etmedi. doktorumuzda günlük 250-300 ml geçmesin dedi. demir eksikliğinden ötürü. bende sadece gece yatarken 180 ml veriyorum günsüzde isterse zaten kendisi belli ediyor. o zamanda 120 ml falan yapıyorum.


yasemin_ekin

Merhaba,
Benzer bir soruyu ben de kızım 8 aylıkken sormuştum. Orada beslenme düzeni de yazıyor. Belki cevaplar size de yardımcı olur.
http://www.nurturia.com.tr/questions/14279ee0-97f9-4a1b-b2d1-9d35010e9657/1/ek-gidalara-gectikten-sonra-ne-kadar-anne-sutu

Kızım beni halen emiyor. Hafta sonlari evde oldugum zamanlarda neredeyse 2 saatte bir. ancak bunlar kimi zaman 1-2 dakika suruyor, kimi zaman 5-10, kimi zaman 15-20 dk (özellikle uykuya daldıysa ).
Kızım, söylenenin aksine, ben çalışmaya başladıktan sonra biberona alışıp, memeyi bırakmadı. daha ilginç birşey oldu: katı gıdaya geçtikten sonra biberondan süt içmez oldu. Sadece beni emiyor.

Formul mamayı hiç kullanmadık. İlk 6 ayda ihtiyaç olmadı, sonrasında da denedim, tadını sevmedi.

size tavsiyem:  Bebekler kendilerini çok güzel ayarlıyorlar. Eğer kilo alımı yerinde ise, çok endişelenmeyin. (Bunu, bir ara bebeğinin içtiği süt miktarı ile kafayı bozmuş bir anne söyluyor.) bir de milupanın bir anketi var, 500cc midir nedir. Ona sakın bakmayın, bence gerçekçi değil o anket. Daha önce bir yerde de yazmıştım, o menu+ 500cc sütü ben bile içemem


yaseminun

bende 4 aya kadar emzirdim sonrasında süt yetmiyince az miktarda formül süte başladık ,5.ayda ek gıdaya geçtik.şimdi sabah kahvaltı öncesi 1-2 dk emiyor sonra kahvaltı ara öğün meyve ,öğlen çorba akşamüstü yoğurt akşam muhallebi yiyor.akşam 9 gibi emiyor uyuyor.tabi ben emiyor diyorum ama aslında sütüm çok az ,geçenlerde sağdım 5 saat önce emzirmiştim 40cc falan çıktı.bu yemek düzenine geçince hiç formül süt almamaya başladı(sadece sabahları 90cc içine kahvaltı hazırlıyorum)
bende merak ediyorum formül süt almıyor,beni çok az emiyor acaba yetiyormu?
bu arada kahvaltı önerileriniz varmı arkadaşlar? bu arada milupanın o reklamı gerçekten anneleri delirtmek için yapılmış anladım  herkese sevgilerjule

hepinizi teşekür ederim...


yarkin

ben 14 aylıkoğluma günde 500 cc veriyorum çünkü yemek yemiyor diş nedenli.


yesimsenol

Bizim doktorumuz ne demir takviyesi ne demir eksikligi nede gunluk sut alimindan bahsediyor...
Sorsamda cok net bir cevap alabilcegimi zannetmiyroum ya o da ayri konu...
Benim oglum 13 aylik ve normal kati gida rutini (kahvalti-normal sebze yemegi-yogurt meyve) disinda gun icinde 1 ogun 120 cc ve gece 360 -450 cc arasinda gunde yaklasik 500 cc'ye yakin devam sutu aliyor, ve sizlerden ve baska yerlerden okuduklarim beni bu demir eksikligi konusunda endiselendirdi..Acaba bu konu ile ilgili daha net ve detayli bilgi verebilecek olan bir arkadas var mi aramizda?

Soyledindigi gibi devam sutleri demir eksikligi yapmiyor mu? yoksa yapiyor mu?
Yapiyorsa semptomlari nedir?

Tesekurler
Yesim


yarkin

devam sütleri demir eksikliği yapmaz demişti doktorum ama kaçıncı ayda başladığımı unutsamda demir ilacını yarkın hiç içemedi. istifra etti.hırpalandı çok. dr kesti ve şimdi yeniden başladım. 1 yaşından itibaren minadex fer veriyorum. demir çok önemli. zeka üzerinde bile olumlu etkisi varmış. çocuğunuzun bünyesi kabul ediyorsa demir kullanmalısınız.en azından benim doktorum kullandırıyor. oğlum 14 aylık. balık yağı şurubuna başlayacağım birde. dr gerek yok dedi ama balık yada ceviz yemiyorki omega3 alsın. minadexin omega 3lü vitamin şurubu varmış.
çocuklardaki demir eksikliğinin semptomlarını bilmiyorum maalesef. ama yumurtayı portakal suyuyla, köfteyi salatayla yemek gerektiğini biliyorum. c vitamini ile emilim kolaylaşıyormuş.


yesimsenol

CEVABINIZ ICIN COK TESEKKURLER BENIM ICIN GAYET BILGILENDIRICI OLDU.
HERKESE IYI GUNLER ve  KOLAYLIKLAR DILERIM.
YESIM


Cevaplamak için Üye ol