Okula hazırlık: sabahları erken kalkmak için bir planınız var mı?

ozguranne soruyor: 10

Merhaba,


Yaz boyu geç yatıp, geç kalkmaya alıştı kızım. Dokuz gün sonra okul başlayacak ve daha erken kalkması gerekecek. Normalde hep erkenci olduğu için sorun olmamıştı daha önce.

Sizce
a- Her gün biraz daha erken kaldırarak uyuma/uyanma saatini erkene mi çekmek iyi
b- Yoksa bir günde alışır diye düşünüp, okul günü erkenden kaldırıp gönderme ve böylece hızlı bir adaptasyon sürecine mi sokmalı?

Siz neler yapıyorsunuz?
Teşekkürler

Bu soruyu cevapla


17 Cevap


eesrae

Oğlum da kreşe başlayacak ve yaz boyu söylediğiniz gibi geç yatıp geç kalktı,ben akşam uyku saatini erkene almaya başladım,yavaş yavaş eski düzenini bulsun diye


babu

Biraz cocugun uykusuzlugu nasil tolere ettigine gore de karar verilebilir. Benim oglum uykusuz zorlaniyor, o yuzden son gece de gec yatirip radikal gecisi goze alamazdim.

Gerekmedigi halde erken kalkmak irade istiyor ama simdiden degil de son 2 gun sabah erken kaldirarak cozulebilir bence. Bizde oyle oldu. Cuma gecesi gec yatip cmt sabah erken kalkinca cmt otomatik erken yatti ve pazar da zaten daha erken kalkip (okul kadar erken degilse de) pazar gece de erken uyudu. Her durumda okulun ilk haftasi zor kalkiliyor ama uykusunu aldi diye icim rahatti.


Reyhannn

Selamlar

Ben 1 hafta önceden erken yatirip erken kaldirmaya başladım..geçiş süreci kolay olsun diye


esrasena

Gecen sene sabahciydik 7.30taydi okul son bir hafta 10 yerine 9 da yatirmaya baslamistim,eşime tembih etmistim o 6.30 gibi cikarken beni uyandiriyordu tum hazirligi yapip kizi uyandiriyordum.sonra alisti yatma saatini 8.30a kadar çektik,kendi uyandi.


olivia

Babu nun yaptigi gibi yaptik.haftasonu gerekli degilken erken kaldirdik bir kac gunde kendiliginden uykusu gelip uyumaya basladi ilk gunden gecis kolay oldu.ilknur

Bu hafta a şıkkını uygulamaya başlayacağım. uykusuzluğa gelebilen bir çocuk değil. Son geceye bırakmadan uyku yatış saatini ayarlamak daha yumuşak bir geçiş olur gibi geldi.


seysey

A şıkkının daha uygun olabileceğini düşünüyorum, ben de öyle yapıcam, zaten erken kalkan bir çocuk ama okul olunca zorlanabiliyo, 4 yıldır kreş anaokulu derken bayagi bir alışık, çabuk adapte olacağına inanıyorum.


ozgu_naz

Eylul basi basladi kizim okula.yazin 9 gibi yatip sabah 8 gibi uyaniyordu. 8 de yatiyor simdi, 7.30 da ayakta. Yatirnasam o da oturur gece. Duzeni kurunca onlar da uyuyor buna. Adapte olacaktirozgu_naz

Yani ben sadece okula gidecegi gece 8 de yatirdim. Alistirma yapmadim


benan_

Ben son uc gun kademeli geri cekis planliyorum, daha uygun bizim icin, ilk gunu daha keyifli yasamaasi icin alistirmak lazim diye dusunuyorum. Eger oncesinde bayram olmasaydi daha uzun sure erken yatirmaknisterdim, ama bayramda evde yokuz , duzen kurmak zor birazCevaplamak için Üye ol