Uyku düzensizliği ve yeme problemimiz var!!

hena soruyor: 7


Merhaba

17 aylık bir kızım var katı gıdaya geçtiğimiz gunden beri yeme problemi yaşıyoruz çok uzun sure ac kaldıktan sonra bile 1-2 kaşıktan sonra yemek istemiyor .Şu an sadece tv karşısında sevdiği reklamları  izlerken yiyebiliyor.Kendi isteği ile yemesini sağlamak istiyorum fakat bunu başaramadım.
Bir de buna ek olarak gece uykusunda bir rutinimiz kalmadı hergun daha geç uyuyor ve birçok kez uyanıyor bu konuda uyku eğitimi vermek gerektiğini biliyorum fakat en dogru teknik için deneyimleriniz hakkında bilgi alabilir miyim?

Sevgiler
Hena

Bu soruyu cevapla


7 Cevap


sedaydin

Merhaba,
acaba bugunlerde yogunlasan bir problemse, azılar mı diye dusundum ama uzun suredir var diyorsun.....

uyku rutini konusunda yatır-kaldır-Tracy Hogg tavsiye ederim.

yemek konusunda cok radikal olur muhtemelen onerim sevmezsin ama buna bir an once dur demen lazım bence, senin bu kadar karsısında yemesi icin cırpındıgın fikrinden uzaklasarak, kesinlikle TV olmadan hep beraber sofraya oturmalı, yemedigi taktirde yemeyip diger ogunde tekrar aynı seyi denemeni tavsiye ederim.

uyku rutininiz nasıl bilmiyorum bizim 1 ayliktan beri uyguladigimiz rutin ufak degisimlerle devam ediyor.
7 gibi yemek, sonra banyo+dis, oyun yok bu saatten sonra hep aktivitesi dusuk seyler, kitap okuma, sohbet gibi...TV zaten hayatımızda yok, o uyumadan acmıyoruz.

4ten sonra ogle uykusu uyutmamak lazım bir de ...ogle uykusunu biraz kısaltır bunları yaparsan, uykuyu halledersin bence?

ama yemek konusu cok cok onemli...

kolaylıklar dilerim...


evren

Çocuklar yememe konusunda anne baba üzerinde güç sahibi olduklarını çok çabuk farkediyorlar ve hemen bunu bir alışkanlık haline getiriyorlar. Daha doğrusu bu aylarda kişilik göstergesi olarak en çok yemek yememeyi kullandıklarını okumuştum. Ben de televizyonla ya da ödül vererek yemek yedirilmesinin kendi başına yemeyi olumsuz etkilediğini düşünüyorum. Öncelikle televizyonu kaldırmanı öneririm. Ve yemediği zaman ısrarcı olmamanı. Başkalarıyla yanında "bu çocuk yemek yemiyor gibi konuşmalar" süreci kötü etkiliyor. 
Biraz acımasız gelecek ama zaten az yiyor, o 2-3 kaşığı da bir kaç gün yemesi konusunda ısrarcı olma. Burada karar verici tarafın sen olduğunu anlasın.  
Gece sık uyanma konusunda ise bir rutin belirleme konusuna ben de katılıyorum, ayrıca gündüz fazla uyuyorsa, bu gece uykusunu etkileyebilir. 
Tan'da da benzer bir sorun yaşıyordum ama şimdi tek uykuya geçti gündüzleri ortalama 1.5,-saat  uyuyor. Bir kaç gündür akşamları neredeyse hiç uyanmıyor. 
Ben geceleri bebeklerde uyutmaya yönelik yöntemlerin denenmesini pek iyi bulmuyorum.  En iyisi sakinleştirip uyumasını sağlamak gibi geliyor. Bu yöntemleri gündüz denemek daha mantıklı geliyor, dahası benim iç sesim öyle söylüyor. 

   

 

 

 


hena

Önerileriniz için çok teşekkürler..
Sanırım bizim durum biraz vahim:(
Yeme konusunda : 3 Ana öğün ve saat 16.00 da meyve püresi şeklinde 1 ara öğünümüz var.Gün içinde sadece öğle uykusuna geçişte emziriyorum (öğle yemeğinden sonra)ve gece uyanmalarında istediği kadar emziriyorum.Bunun dışında kesinlikle atıştırma alışkanlığı yok zaten eline bir şey versem bile kesinlikle ağzına almaz ve yemez , meyve suyu ve süt içme alışkanlığımız da yok zaten, yani sadece ana yemeklerde bir şeyler yemiş oluyor.
Durum böyle olunca yemeği yemesi gerektiğini düşünüyorum ve biraz zorluyorum çünkü 6-7 saatlik açlık sonrası bile 1-2 kaşık sonrası bırakmak istiyor.Belki hala anne sütünü alıyor olması etkiliyordur bilemiyorum fakat okuduğum bütün kitaplar ve doktorumuzun önerileri sizlerin önerileriyle aynı olmasına rağmen ben bu konuyu çözemedim.

Uyku : günde 1 kez saat 13.00 civarı yaklaşık 1.5 saat öğle uykumuz var, akşam 20.00 de banyo (gün aşırı yapıyoruz artık)-emzirme ve uykuya geçiş ( bu süreç bazen uzuyor çünkü emdikten sonra fiziksel aktivitelerde bulunmak veya gezinmek istiyor).
Uyku saatini daha erkene çekmeye çalıştım fakat daha sık uyanmaya başladı sanırım sıfırdan başlayarak yeni bir yeme içme ve buna bağlı olarak uyku düzeni oluşturmalıyım zira artık çok yorgun düştüm.
Bu konuda bir pedogogtan yardım almayı düşünüyorum şuan bu konuda uzman birini araştırıyorum.

Sevgiler,
Hena


ipek_35

Merhaba Hena benim kızımda dolu dolu 17 aylık ve yukarıda bahsettiğin problemleri bizde yaşıyoruz.Sanırım senin bebeğinde aynı ayda olduğuna göre geçici dönemsel bir problem olmalı.Yazdıklarını okuyunca rahatladım(sanki sadece benim kızımda bu sorun var sanıyordum) çünkü kızım uzun süredir uyku problemi çekiyor.Geceleri hiç kaliteli uyku uyuyamıyor nerdeyse her saat başı uyanıyor.Yemek olayımız ise tam bir kabus.Geçen gün Dr.unu aradık,geçer geçer,sabredin dedi...sevgiler


sedaydin

Gece ogunlerinin beslenmeyle hic alakası olmadıgını dusunuyorum. bu cocugu ne doyurur ne ac bırakır.... gece beslenmesiyle ilgili en buyuk problem, uykunun kalitesini bozması...22:00-05:00arası mumkun oldugu kadar deliksiz uyuyup buyume hormonlarının tam salgılanmasını engellemesi...

bu sadece cocugun bir sebepten gelistirdigi alıskanlık, uykuyla ozdeslestirme, guven ihtiyacı gibi gibi... 1 yasından sonra doktorumuzun tavsiyesiyle gece 10 -sabah 5 arası kesinlikle beslemedigimi, bunun da cok kolay olmadıgını hatırlıyorum. ama bir sekilde bunu ogrendiklerinde (gece meme olmaması gerektigini) daha derin uyuyorlar.

cocukların tahmin edilenden daha fazla kararlılıgı fark ettiklerini dusunuyorum. 2 yasında memeden kesme konusunu kara kara dusunurken, Doktorumuzun kızıma net bir sekilde ifade etmesi, benim de bu ifadeyi surdurmemle cok kolay kabul etmisti durumu...

benim yemek konusunda benimsedigim bir tavır var, anti demokratik ve katı gelebilir.

yemek buyumek, gelismek icin ( cocuga kullanılabilen ifadeyle) icin olan bir sey, extra oyuna, etkinlige gerek yok. benim icin degil kendisi icin yemeli, yemedigi zaman etkilenen kisinin kendisi oldugunu fark edebilecegi bir zaman bence 17 ay...

bu ceza degil, dogal akıs...biseyleri bizim icin yapmaya basladıklarında bazı yanlıslar baslıyor bence. cok basit, sade: yemek, uyumak gibi fiziksel bir ihtiyac...

Belki bu konuda dogustan sanslıyım, cunku kızıma hic "ye" demem gerekmedi, 1 yasından sonra kademeli olarak yedirmem de gerekmedi...biz uzun suredir sofrada beraber oturup aynı anda yiyip, sohbet edebiliyoruz. eger bir aksam, yemek yemek istemiyorsa, sofradaki alternatifleri begenmemis veya canı yemek istemiyorsa, genelde onun yerine yogurt tercih eder, buna saygı duyuyorum, 1 ogun yemedigi takdirde hic bir sey olmayacagını biliyorum...cunku biliyorum ki yememesinin kendince bir sebebi var ve ac olsa beni bile yer :)


hande

%100 seda'ya katılıyorum. bizde baştan beridir uyku ve yemek düzeninde aynı şekilde davrandık. bunlar kesinlikle acımasızlık ve ya askeri düzen değil. çünkü çocuklar düzeni seviyor ve o düzenin içinde yer almaktan hoşlanıyor. öğünlerinin ve uykusunun belli saatlerde olması işi kolaylaştırıyor.  böylelikle mutlu ve huzurlu oluyorlar. Küçük çocuklar uykularının geldiğini veya susadıklarını vs. bazen anlayamaya biliyorlar. sadece huzursuz oluyorlar.

bunlar bizim içinde geçerli. saat 10da uykumuz gelir yatarsak sabaha kadar uyuruz. ama 15dk sabredersek saat 1e kadar uykumuz gelmez. ya da çok açızdır, o an yesek 2 tabak rahat yeriz ama  işten çıkarken ağzımıza sadece küçük bir parça bişi atarız, eve geldiğimizde çok ta canımız birşey istemez vs.

bence de gece uykusunun kalitesizliği gece emzirmeleri.  uyku aracı olarak sizi  ve emmeyi kullanıyor olabilir, bir nevi emzik gibi. bu sefer kendiside uykusunu alamıyor ve huysuz oluyor. ayrıca sabah kahvaltısınıda biraz etkileye bilir.

Can hala emiyor olmasına karşın gece emzirmelerini 10. aydan itibaren kestiğimiz için bu sorunu hiç yaşamadık. ama yaşayan arkadaşlarım oldu. nezaman emzirme işi bitti deliksiz uyku başladı.

kolay gelsin


hena

Herşeyden önce gerçek annelerin tecrübelerine dair bulunmuş olduğu öneriler bir kitabın sayfalarından çok daha rahatlatıcı olabiliyormuş,bir kez daha teşekkürler..
Sevgili peyibal;Önerini ilk fırsatta (babamızın erken geldiği bir akşam)uyguladık ve küçük de olsa bir gelişme oldu tabiki bu durum benim sabır toleransımı oldukça arttırdı :) çok tşkler.
Sevgili yavrusu;İlk fırsatta Pantley'in kitabını edineceğim ve özellikle 1 yaş sonrası uygulanabilecek yöntemleri öğrenmek istiyorum-Bu arada uyku ile ilgili yazılarını okudum çok açıklayıcı olmuş , eline sağlık-Her nekadar son günlerde uyku konusunda normale dönsekte  zor günler için okumakta fayda var.Partnerimin yani eşimin yardımı konusunda sana katılıyorum genelde her süreci birlikte yaşıyor ve paylaşıyoruz zira banyo saatimizin geç olma sebebi de birlikte yaptırıyor olmamız ama ben de daha erken saatte olmasının faydalı olacağına inanıyorum.tşkler..
Benle aynı sorunu yaşayan arkadaşlara son günlerde denediğim bir şeyi önerebilirim (belki tesadüfi bir gelişme oldu ama..) yatmadan evvel 2-3 kaşık da olsa muhallebi veriyorum ve gece uyanmaları azaldı diyebilirim -tabii bazı geceler azı dişlerin ağrısıyla uyanmaları oluyor - Uyku saatlerini de 3 günde bir  10-15 dakika geriye çekmeye çalışıyorum 8-8.30 arası olsa süper olacak..

sevgiler..Cevaplamak için Üye ol