1,5 yAŞINDA OĞLUMU YAZLIĞA GÖNDERSEMMİ

ilknuroztu soruyor: 5

1,5 yaşında oğluma annem bakıyor, yazın yeni satın aldığa yazlığa götürmek istiyor, sizde hafta sonları gelirsiniz diyor, ne yapsam bilemedim, ayrılmak istemiyorum ama bakıcı bulmak ta zor, çocuk daha çok küçük, acaba olumsuz etkilenirmi? anne babayı çok arar, psikolojisi bozulurmu? tecrübesi olan varmı? Yardımcı olursanız çok sevinirim

Bu soruyu cevapla


15 Cevap


Duygu_2706

Şöyle bir deneyimim oldu, annem ankara da yaşıyor kayınvalidemle altlı üstlü oturuyoruz o da yazları sivas'a gidiyor bu durum da iki şık var ya annem 4 ay istanbula gelecek ya da ben çocukları Ankara ya göndereceğim 2 yaşın da yaptık bunu hiç arayıp sormadılar bizi ama tabi içlerindeki fırtınayı bilemem 2 ay ankara da kaldılar sonra geçen yıl gönderdim ama 1 ay zor durdular geldiklerinde ki zaten 3 yaşında anca konuşmaya başlıyorlardı kekelemeye başladılar dr. her ne kadar genetik yada fizyolojik dese de çok üzüldükleri için olmuş olabilir düşüncesindeyim. neyse kreşe verdim 1 temmuz itibari ile geçen haftaya kadar istanbulda mutlu mesut yaşarken bu sefer kendi istedikleri için Ankara diye tutturdular ben de kreşden çok sıkıldılar değişiklik olsun dedim Annane teyze hep birlikte Ankaraya döndüler  tabi biri bizi hiç arayıp sormazken diğeri benim haftaya gidecğim günü sayıyor....  Şimdi biz bunları annemle ve kardeşimle konuşutuk annem benim psikolojik deli olduğumu söyledi çocukların üzerine çok düştüğümü ve öz güvenlerini sağlayamayacaklarını söylüyor aynı şekil de kardeşim de bende bunların ellinden hepsinden bıktım ne yapacağımı şaşırdım 20 kez ankarayı arıyorum annem yeter gel çocuklarını al git okula devam edin dedi fakat okul sonrası istanbul da alacak kimse yok yine Anneeeeeee diye bağıracağım :)


colpang

Esasında zor biri soru.  Tek bir doğru cevabı olmadığı kesin. Kişiden kişiye ve çocuktan çocuğa göre değişir cevabı bence.  Ama düşünürken de herkes açısından ve hakkaniyetli bir şekilde düşünmek lazım. Benim fikir ve tecrübelerime gelince.

Benim kızım yazlarını yazlıkta anane ile geçirir. Küçük yaşlardayken yazlıkta olması en çok anne için zor oluyor. Özlem, vicdan muhasebesi birbirine karışıyor. Bir de oraya gittiğinde çocuk seni özlediği için elbette (özellikle ilk gün ve küçük yaşlarındayken) sürekli sizin yanınızda olmak istiyor ve bir an için sizi göremediğinde hemen huysuzlanıyor. Bu da anneyi çok üzüyor. Ama siz orada değilken deniz, park, bahçe derken aslında sizi çok aramıyor.  Sonraki senelerde gittikçe daha çok artan bir istekle, kreşte yada yaz okulunda olmak yerine yazlıkta arkadaşlarıyla olmayı kendisi tercih ediyor.

3,5-4 saatlik bir mesafe -ben İst’de yaşıyorum-  çok uzak bir mesafe değil. Ben yazın hafta sonları 6-6,5 saat yol gidiyorum. 2 aylık bir süreçten sözediyorsunuz.15 gün tatilde orada olacaksınız, hafta sonları gideceksiniz, o zaman esasında sizden düşündüğünüz kadar çok ayrı kalmış olmayacak.hafta içi 4 gün ayrı. Pazar gecesi o uyuduktan sonra çıkarsınız.


colpang

Devamı....

Küçük yaşlar için çocuğunuzun karakterini de düşünerek bir karar verip, farklı çözümler düşünebilirsiniz. İki aylığına bakıcı bulamasanız da, çok iyi kreşler bulunabiliyor. Ama ilerleyen yıllarda yazlığına gidilebilecek bir anane –dede olması çocuklarımız için kesinlikle büyük bir nimet.  Bence her çocuğun anane, dedeler, babaanneli hatıraları olmalı, hele ki bu anılar bir de yazlık, bahçe, özlemle beklenen yazlık arkadaşları, denizle süslenirse tadından yenmez.  4 yaşına kadar yazlığa gitmesi benim için çok zor olmuştu ama ondan sonra, her sene baharda havalar ısınınca hemen planlar kurmaya başlaması, anane ile bavulunu hazırlaması, orada arkadaşlar edinmesi onun mutlu olduğunu görmeniz sizi de mutlu ediyor. Tabi ki birbirimizi çok özlüyoruz. Hatta ben Ilgın gitme kızım ben seni çok özlüyorum diyorum o da “ bende sizi çok özlüyorum ama gitmem lazımmmmm” diyor. Bahçeden kahvaltı için domates salatalıkları kendi elleriyle topluyor, deniz, bisiklet, arkadaşlar, böylesine çocukluğunu yaşayabildiği özgür bir ortamı ona İstanbul’ da sağlayabilmemizin imkanı yok. Belki bu sene ve gelecek sene  farklı bir alternatif bulabilirsiniz ama  sonra ki senelerde gönül rahatlığıyla gönderebilirsiniz.

Ben çocuklarımızı en doğru şekilde hayata hazırlamakla yükümlü kişiler olduğumuzu düşünüyorum. Yani onları çok fazla ebeveynlerine bağımlı kişiler olarak yetiştirmemeliyiz. Sonra forumlarda annelerinin sözünden çıkmayan, o ne derse doğru kabul eden, kişiliği oturmamış eşlerden yakınıldığına şahit oluyoruz ki, onları bu hale küçük yaşlarından itibaren anneleri getiriyor aslında. Ben kızımın her zaman için bize çokk bağlı ama bağımsız bir çocuk olmasını istedim. Ve Allah’a şükür, bizlere sevgisini her şekilde belli eden, çok düşkün, bağlı ama bağımsız bir kızım var şimdi. Küçükken yazlıkta kaldığı için mutsuz, terk edilme korkusu olan bir çocuk olmadı, ama doğduğundan beri her gün sözle, hareketle defalarca ona sevgimi belli etmekten, açıklama yapmaktan çekinmedim.  Hiç bir anne mükemmel değildir. Mükemmel olmaya çalıştığımız, her şeyin en iyisini yapmaya çalıştığımız doğru ama mükemmel değiliz, biz de onlarla birlikte büyüyoruz ve elbette hata yapabiliriz. yazlığa gitmesi gerekiyorsa gider ki bu işte en büyük vicdan azabını da anne çeker. Ama bu hemen çocuk terk edilme duygusuna kapılacak, psikilojisi bozulacak gibi çocuğu kalıplara sokacağımız bir şey değil.

En iyisi alternatifini ayarla cep de dursun. Sonra bir kaç hafta annenle gönder. O ve sen yapabiliyor musunuz diye bir bak. duruma göre karar ver. Ama anneni yazlığa gitmekten alıkoyma, yada onun sen yapmasanda bir anne ve anane olarak kendi, içinde vicdan muhasebesine girmesine izin verme. Kaç yaşına gelmiş kadın, biz nasıl kendi hayatımız diyor ve saygı istiyorsak bu da onun hayatı, ne güzel ki çocuğuna bakıyor. biraz nefes almak onun da hakkı.
soles

merhaba,

bu sorun şimdi benim gündemimde.

@ilknuroztu; bu geçen 11 ay içinde ne gibi deneyimler edindiniz bu konuyla ilgili, yazabilir misiniz? gönderdiniz mi yazlığa, sonuçları ne oldu, ne gözlemlediniz, ne önerirsiniz?

:))

 

 


asyaperi

benıkı yasında bır cocugun annesını haftanın bır gunu gorerek saglıklı bır sekılde durabılcegıne ınanmıyorum mutlaka ya davranıslarından ya fızıkı saglıgından bır sınyal vercektır 3yasına kdr anne odaklıdırı cocuk bagımlıdır yanı annenın yoklugu korkuyu getırır dıye okudum hep ımkanınız varsa krese gonderın yaza daha ıkı ay var anneannesı yavas yavas alıstırsın krese yaım gunle baslar tum gune cıkar ıkı ayda hem tum gun evde kapanmıs olmaz gunduz kendı yasıtlarıyla bır arada olur aksam da anne ve babasıyla
Cevaplamak için Üye ol