akşam uykusu

fatima soruyor: 9

mrb arkadaşlar

oğlum akşam yattıktan sonra dakkada bir uyanıyor:(şöyle anlatıyım

sabah kalkış saatımız pek belli olmuyo bazen 8,30.bazen 10 bende uyandırmıyorum.12ye doğru uyuyor 1 saat kadar sonra 3 30 gibi 1 saat kadar bidaha 8 30 gibi uyuyo tabii bu saatler ileri geri gidiyo kalkış saatıne göre.emerek veya yanında uzanarak uyutuyorum.akşam uykusuna yatı nca tam dinleneceğim zaman başlıyor maraton yarım saatte bir ağlayarak uyanıyor.kaldırsam gözleri kapalı uykusu var sankı sancısı fln var gibi ne yaparsam yapıyım  bisüre böyle sağa sola dönüyo sonunda bana sarılıp uyuyo benden başkasınıda kabul etmiyo kıyamet kopuyo.ve bu böyle 11 kadar devam ediyo bu yüzden yanımda yatmaya başladı artık kendi odasına yatırsamda  gece yanıma gelene kadar uyanıp duruyo.bu son 3 haftadır böyle.neden olabilir sizce böyle sabah gayet güzel uyuyup akşam huzursuzluk yaşayanlar varmı.yoksa benmi bi yerde hata yapıyorrum..

Bu soruyu cevapla


9 Cevap


Aysegul_

biz diş çıkarma dönemlerinde 2şer 3er haftalık sürelerle yaşamıştık. yani en çok ona bağladık. diş çıkmasa bile dişin diş etinde ilerlediği dönemler oluyordu, farkedebiliyordum. o dönemlerde de oluyordu.
acaba gaz problemi de olabilir mi akşam yediklerinden vs? daha 7 aylık ama gerçi dikkat ediyorsunuzdur zaten de yine de gaz yapıcı ek gıdalardan uzak durmaya çalışın.


septik

Gece uykusu uzun sürdüğü için ayrılık korkusu yaşıyor olabilir.Zaman zaman biz yaşıyoruz bu durumu.Uykuya dalarken ara ara dönüp ben odada mıyım diye kontrol ediyor.Ben yatağının yanında isem arkasını dönüp uyuma çalışmalarına devam ediyor.Tam uykuya geçene kadar arada kontrolleri devam ediyor.Ben odadan kaçtıysam kıyamet kopuyor:)Bu süreçleri yaşarken ben hiç yatağından yanıma almadım.O yüzden yanımda yatmaya alışmadı.Sadece arada böyle geceler yaşıyoruz.


oyabes

Fatima, bizde de ayni durum var. her kalktiginda emziriyor musun? Biz bugun doktora gittik, gece 23 ile 05 arasinda emzirmemei soyledi. bebek metabolizmasi artik 6 ay bitince normal insan metabolizmasina donuyormus ama o emmeye alistigi icin bunu algilamiyormus. uykuya daldiktan sonra 30-90 dakikalik uyanma periyotlari oluyormus, tekrar uykuya dalamayacagim diye panik oluyor ve memeyi uykuya dalma araci olarak kullanmak istiyormus. biz bu sekilde gecede en az 4 kere uyaniyoruz son bir aydir. 

bakalim bugun emzirmeden sarilip pispislayarak tekrar uyutmaya calisacagim. doktor 1 saat aglasa da verme memeyi dedi.


fatima

@Ayşegül  evt diş olabilir ama sabah uykuları bu şekildde oolmuyo.gaz desen her akşam düzenli bir şekilde bunları yaşıyoruz farklı yemek yediği halde:(yani bilemiyorum     

@Septik dalana kadar yanındayıp sarmaş dolaş dalıyo yarım saat sonra fln ağlayarak uyanıyo,aslında yanıma alma hatasını 2 ay önce yaptım sarılıp yatmak çok hoşuma gitmişti yatagında yatan çocuğu yanıma aldım  şimdide güzel ama pişmanım:)

@oyabes evt aynı oğlum ama o nasıl her uyandığında emmeye alıştıysa bende o her ağladığında uyanmadan onu emzirmeye alıştım:)aslında buna çok üzülüyorum ama tam ayılamıyorum kaç kere uyanıyo tam hatırlamıyorum ve bundan utanıyorummmmm.varmı acaba benim gibi..ama bunun caresine bakıcam.oyabes

Fatima gece uyanmalarini 23-05 arasi en aza indirmek gerekiyor, cunku buyume hormonu tam da bu saatler arasinda salgilaniyormus. 


Ela 5 aylik olana kadar 6 saat deliksiz uyurdu, 1,5 aydir bu sorun var bizde. ve gece cok sik uyandigi icin buyume hormonu yeterince salgilanmamis, bu ay cok az uzamis o yuzden:((

Ben dun aglata aglata emzirmeden uyuttum ama kendi kendine uyumayi ogrenmesi ne kadar uzun surer bilemiyorum.


fatima

biizmkide 6 ayına kadar çok düzenliydi hiç uyku sorunu yaşamadık oda bende.tabi son 1 aydır çok zorlanıyoruz.
dün 9 yatıp 11 e kadar 3 kere ağlayarak uyandı saıldım zar sor uyudu,sonra 1de uyandı burdan aldığım gazla yanıma almayacağım dedim pışpışladım daha çok uyandı.ellerini bana uzattı.başımı yanına koydum saçlarımı yoldu,yere oturdum kıyameti klopardı,kucağıma aldım sakinleşsin diye eli ayağı hiç durmadı hadi bikere daha emziriyim dedim yok uyumadı.tabii ikdidarsız annenenein hazin sonu yanıma aldım.gene mızmızlandı öyle böyle uyudu amaaaaa gece saolsun bi uyandı tam nekadar uyanık kaldı bilmiyorum ama hiç bi şekilde sakinleştiremedim:(ne yapacağım bilmiyorum
bu arada 2 gün öncede çooook kötü bişey yaşadık pusetinden düştü:(ondan beri hep kucağımda olmak istiyo bana sarılıp duruyo.gerçi akşamkı huzursuzlukları 1 aydır var ama düşüşten sonra arttı sankı.şuan gayet güzel uyuyo çokk üzülüyorum yaa çok

buarada uyku arkadaşı var ama pek ilgilenmiyo uyku arkadaşı olarak beni istiyo yanında:)nasıl alıştırsamkı..
annelik zor zanaatt


dilakuzusu

oyabes doktorun önerileri bir daha anlatabilir misin?aynı sorun ben de var.gece sayamayacağım kadar çok uyanıyor ve her seferinde emzirmek zorunda kalıyorum.ne yapmak gerkiyormuş?


oyabes

drdry aksam en gec 9 gibi emzirip yatırıyoruz. 23'e kadar eğer uyanırsa emzirabilirsin tekrar ama kesinlikle memede uyumasına izin verme dedi.  ağlayacak, kulaklarını tıkayacaksın, eninde sonunda alışacak diyor, sonuçta kendi iyiliği için. ilk gün bu şekilde 1 saate yakın ağladı, ağlamaktan kastım bağırma ve kucaga alınca susma şeklindeki ağlamadan bahsetmiyorum. bayağı katıla katıla ağladı ama 1 saat sonra sızdı. ikinci gün bu 15 dk. sürdü. gitgide azalacak gibi geliyor.

23- 05 arası kalksa da pışpışlayarak emzirmeden uyutuyoruz. burada biraz uyku sersemi oldugu için ağlama daha kısa sürüyor ve yine kendi kendine sızıyor.

Bu şekilde yapınca gece kalkmalarımız 2'ye indi bizim şimdilik. böyle devam eder mi bilemiyorum. ama teknik bu şekilde.

Dr.um kendi ikizlerinde bunu uygulamış, biri sadece 1 gece ve 1 saat ağlamış, ikinci gün alışmış ve kendi kendine uyumaya başlamış. Diğeri tam 6 gün ağlamış ama o da alıştı sonra diyor. burada önemli olan sabır!!! o ağlarken içim parçalanıyor ama tutuyorum kendimi almamak için yanıma.


dilakuzusu

sannırım bazı şeylerde baştan yaptığım yanlışların sonucunu yaşıyorum.gece uykusuna çoğunlukla emerek dalıyor.emerken uyuyor buna nasıl engel olabilirim bilmiyorum gece boyuınca her kalktığında emzirmesem bile kucağıma alıp pışpışlamadan,yatağında yeniden uykuya dalmıyor.siz uyandığında yatağında mı yeniden uytmaya çalışıyorsunuz.sanırım benim artık umudum kalmadı.bu böyle sürecek gibi.


Cevaplamak için Üye ol