Emzirirken hamile kaldım :(

adalal soruyor: 10

6 aylık bebeğim var ve ben tekrar hamile olduğumu öğrendim. Ne yapacağımı bilmiyorum. Mübarek günlerde aldırmak da istemiyorum,ama çaresizim. Maddi manevi 2.çocuğa yetebilecek durumda değilim. Çalışıyorum ve eğer doğum yapmaya karar verirsem, işi bırakmam gerekecek, işi bırakmam ise eşimde dahil hepimizin sigortasız kalması demek. Büyük oğlum 13 yaşında ve CP'li bir çocuk. Oğlumdan sonra zaten 13 yıl yeni bir bebeğe cesaret edemedik, çünkü ilgiye ve sürekli bakıma ihtiyaç duyan bir çocuktu, yeni bebek demek ona olan ilgi ve bakımın azalıp onun durumunun kötüye gitmesi demekti, şimdi daha iyi çok şükür okula gidip gelebiliyor, kendi ihtiyaçlarının çoğunu kendisi karşılayabiliyor. 13 yılın sonunda dünyalar güzeli sağlıklı bir kızım oldu, Allahım' a binlerce şükür. Ama şu an çok kararsızım, hamile olduğumu öğrendiğimden beri çok huzursuzum, yeni bir bebekten sonra çocuklarıma yetebileceğim konusunda endişeliyim. Sanırım bu gebeliği istemeye istemeye sonlandırmak zorunda kalacağım:( siz olsaydınız ne yapardınız? 

Bu soruyu cevapla


41 Cevap


elfide

Ben de ilk hamile olduğumu öğrendiğimde şok yaşamıştım. İşsiz kalacağımı hayat düzenimin alt üst olacağını düşünmüştüm. Ama şimdi herşey yoluna girdi ben işimde daha iyi bir konuma geldim. Annem 2 çocuğa bakabileceğini söylediğinde dünyalar benim oldu. Büyük oğlunuz sebebiyle sizin şartlarınız bana göre daha ağır. Karar vermeniz daha zor. Ama ben o süreçte hep bu canı Allah verdi ancak o alır dedim ve 6-7 ay boyunca acaba ben bunu aldırmadım ama  Allah bu çocuğu benden alırmıki diye bekledim. (Bir arkadaşım aynı durumu yaşamıştı ve bebek kendiliğinden düştü.) Daha sonra 28 aylıkken doğum başladı nişan geldi sancılar nstde çıkmaya başladı ve ben geceler boyunca dua ettim Allahım lütfen onu benden alma diye :) Bazı ilaçlar kullandım ve kızımın doğumunu geciktirebildik bu seferde kullandığım ilaçlar neticesinde geç doğum yaptım. (41. haftada suni sancı ile doğumum başlatıldı) Kızımı kucağıma aldığımda dünyalar benim oldu. Bir melek gelmişti dünyaya. Şimdi insanlar bana bakıp gıpta ediyor. Ne güzel bir kızın bir oğlun var diyor. Hem çocuğumu kardeşsiz bırakamış oldum. Hemde ömrüm boyunca duyacağım vicdan azabı ve sonrada ahirette karşıma çıkacak cezadan kurtulduğumu düşünüyorum.

CPli bir çocuk yetiştirebilmişsiniz ne mutlu size. Ben sizin ne kadar güçlü bir anne olabildiğinizi görüyorum. 3. çocuğunuzuda Allah verdi bırakın almak isterse yine o alsın.


adalal

Teşekkür ederim Senademir, Elfide 


Elfide benim annemin 2. çocuğa hatta oğlumu da sayarsak 3. bir çocuğa bakacak gücü yok, konuştum annemle. Geçen sene babamı Akciğer kanserinden kaybettik, Bu sene de dedem vefat etti, onun için annemde psikolojik olarak çok yıprandı. Zaten genç değil onunda kendine göre sağlık problemleri var. Ben annemden daha fazlasını isteyemem.

Bir arkadaş sormuştu işten çıkmanıza ne gerek var diye. Gerek var çünkü tek başına annem 3 çocuğa birden bakamaz. 

Allah hepinizde razı olsun. 


1sehzade1sultan

Her çocuk nasibiyle gelir ve her işte bir hayır muhakkak vardır biraz oturup düşünmek lazım tevekkül etmek lazım o bir armağan bir can ben olsam asla ve asla aldırmazdım 


iflah_olmaz

ruhsal durumunuz en önemlisi.eşiniz ve siz 2.çocuğu istiyomusunuz yada şuan istiyomusunuz bu çok önemli.ikincisi maddi durum .öyle rızk muhabbetine falan inanmıyorum.çok saçma.paran vardır yada yoktur.bebek sırtında para kesesiyle doğmuyo sonuçta:-)

eğer iki koşulda oluşmamışsa kafanızda doğurmayın derim.siz olsaydınız demişsiniz;ben olsam doğurmazdım.kolay gelsin...


ipekkusgoz

Eşiniz 2 yıl sonra olsaydı doğardı demiş. Yani alt tarafı 2 yıl için mi kıyacaksınız bu cana.2 yıl sonra başka çocuk isterseniz bunun ne günahı olacak. Ya 2 yıl sonra istediğinizde bu sefer sizin sağlık sorununuz sebebiyle hamile kalamazsanız.

Benim de bu tür sorulara cevap vermişliğim yoktur. Ama nedense bu sefer yazasım geldi.Ulku

isten ayrilmaniza hala gerek gormuyorum. ustelik sgk devam edecekse. iki cocugum var, ikisine de annem bakmadi ve calismayi da birakmadim.


Ulku

basit bir hesap yapalim, neden isten ayrilmaniza gerek yok: su anki mevcut durumunuzda iki cocugunuz var ve anneniz yardimciniz, bebek olmasa bu sekilde devam edecek yani hayat. bebek geldi, ne olur? siz calismaya devam edersiniz ve bebek bakan bir krese verebilirsiniz bebeginizi, ankarada benim bebeklerime bakan yer gayet iyi ve ucreti 500 tl. calisirken en azindan asgari ucret aldiginizi varsayiyorum, maasiniz 800 kusur tl + sgk var. sonuc: 300 kusur tlniz kaliyor ve sgk devam ediyor.
bence calismaya devam etmeyi cozumleriniz arasindan cikarmayin.


ezgiceylin

inan bana bunu yaparsan ömrün boyunca kızmıydı erkekmiydi acaba kime benziyordu keşke şimdi olsaydı büyümüştü şu yaştaydı daha birsürü birsürü sorular olacak kafanda... birde hayatından hiç çıkmayacak aslında hep vijdan azabın olacak...belkide pisikolojin aldırınca bozulacak ve evlatlarına verimli olamayacaksın depresif olacaksın..

tabiki çok zor kolay değil ama inan bir ömür onun düşüncesiyle yaşamakta kolay değil....

ben ikinci kızımı aramıza çok erken geldi diye aldırmaya gittim onun minnacık fasulye kadar kadar bedeninin kocaman bir kalp taşıdığına şahit oldum ve allahım buna nasıl kıyılabilir dedim...şu anda şükürler olsun yanımda kokusunu bile dünyalara değişmem.ha zor olmadımı oldu hemde çok zor oldu kimsesiz yardımcısız iki çocuk kendimden feragat ettiğimde birçok şey oldu gezmek tozmak gibi en basitinden ikisinide kucağımda taşıdıgım için tek dişarı çıkamadım halen de bu durum böyle kuaför desen kaşımı aldırmaya zamanım yok bırakın saç boyatmayı manikür yapmayı ki yaptırırdım düzenli....ama olsun onun bir gülüşü dünyalara değer...kaç yaşındasınız bilmiyorum ama  allah rabbim insana kaldıramayacağı yükü vermez belkide bu daha hayırlıdır kıyma derim ben ama sen annesisin ve onun için en doğru olanı sen bilirsinadalal

Arkadaşlar hepinize yorumlarınız için teşekkür ediyorum.


Geçen cuma kürtaj oldum, ama merak etmeyin olmak zorunda kaldım, çünkü muayeneye gittiğimde doktorum bana, kesenin boş olduğunu, zaten kürtaj olmasa da gebeliğin kendiliğinden son bulup düşük yapacağımı söyledi. Açıkçası sağlıklı ve normal bir gebelik süreci değilmiş yaşadığım. Onun için Rabbime binlerce kez şükrettim, en azından vicdanım rahat. 
Ha eğer sağlıklı olsaydı kararın ne olurdu diye de soracak olursanız. Bebeğimin kalp atışlarını duyduktan sonra büyük olasılıkla ve her şeye rağmen doğurmaya kararlıydım. Eşim ile de en son böyle düşünmüştük, sonuçta bir "can"dı taşıdığım ve sırf ben istiyorum ve bana uymayacak şartlarda diye aldırmak açıkçası bana göre egoistlikten başka bir şey değildi. 

Sevgiler


nnunnis

Ne diyelim Allah herşeyin hayırlısını versin herkese size de çok geçmiş olsun allah yavrularınıza uzun ömür versin.Cevaplamak için Üye ol