Meme-biberon karmaşası düzelmiycek mi?

icandance soruyor: 7

Merhaba,

Kızım 7 haftalık. İlk günler sütüm gelsin diye ve Tracy Hogg'un bir seferde bir memeden emzirilmesi tavsiyesi üzerine kızımı 45-50 dakika emzirdiğim oldu. Göğüs uçlarım çok küçük. Memeyi ağzına vermek sorun oluyordu. Sonunda göğüs uçlarım çok kötü yara oldu. Emzirirken bu kadar acı çekip ağlamam lohusa hüznümü pekiştirdi. En sonunda bir pompa alıp ara ara sağmaya ve göğüslerim emzircek kadar iyileştiğinde emzirmeye başladım. Sağdığım sütü biberonla veriyordum. Bir süre sonra kızım göğsümü de biberon gibi emmeye çalışmaya başladı. Bu da zaten tahriş olmuş ve beni deli eden acıların yanına bir de ezilme acısını ekledi. Pompayla çekerken sütüm azalacak diye korkudan hem de aslında emzirme duygusunu sevdiğimden iyileştikçe emziriyordum. Ama bu sabaha karşı yine o kadar canım yandı ki, emzirmeyi kesip dolapta bekleyen sütü ısıtırken mutfakta zırıl zırıl ağladım. Biberon verdikçe emmesinin değişmesi mümkün değil, biberon vermedikçe de göğsümü dinlendirip iyileştirmem mümkün değil. Sütüm azalmadan pompayla ne kadar çekerim bilmiyorum. Bir yıl pompayla besleyenler olduğunu duydum ama deneyimlerini bizzat okumak istediğimde bulamadım. Ayrıca bebeğin yanlış emmesini değiştirebileceğim bir yol olabilir mi?

Bu soruyu cevapla


7 Cevap


fistikcik

Merhaba,
Sıkıntınızı anlıyorum, zor bir durum. Ama merak etmeyin, çok küçük değişkliklerle bu durumun üstesinden elmek mümkün. Öncelikle içnizi rahatlatalım, sütünüzü sağmak süt üretmn azaltmaz, tam tersne arttırır. Doğrudur, sadece sağarak çok uzun süre bebeklerne süt verebilen anneler var. Ama sizin durumunuzda buna gerek yok, bir kaç ufak düzenleme ile herşey yoluna girebilir.

Önce bazı tespitlerde bulunalım : bebeğiniz çok büyük ihtimalle göğsü hatalı kavrıyor. Bundan dolayı göğüs uçlarınız yara olmuş durumda. Yoksa 40 dakika emzirmek göğsü yara yapmaz. Sadece yorulursunuz, belki içiniz bunalır, ama göğsü doğru kavrayan bir bebek isterse 24 saat memede dursun, göğüsleri yara yapmaz. Yara hatalı kavrayışın tipik göstergesidir.

Bu çok rastlanan bir durumdur. Biberon verilmesi bu durumu daha da zor hale getirir. Zaten yanlış kavrayan bebek biberonla iyice memeyi nasıl alacağını şaşırır. Biberon vermeye hemen son vermeniz gerekli. Göğüslerinizi dinlendirmenin başka yolları var. Siz dinlenmek istediğinizde sağdığınız sütü ya da eğer veriyorsanız mama takviyesini kaşıkla verebilirsiniz.  Aynı şekilde iğnesi olmayan ufak bir şırınga, bir damlalık, ya da özel olarak bu durum için öngörülmiş Medela Calma biberon (nomal biberondan farklıdır) kullanmak mümkün. Ben size kaşık önereceğim, çünkü en kolay erişebileceğiniz araç budur. Süt bebeğe kaşıkla nasıl verilir, zor olmaz mı diye düşünebilirsiniz. Bize zor görünebilir, ama bebekler bu şekilde çok kolay içerler. Tek ihtiyacınız kenarları fazla keskin olmayan çelik bir çay kaşığı. Bu kaşığı kaynatarak sterilize edin. Sağdığınız sütü ya da mamayı küçük bir fincana koyun. Bebeği varsa bir anakucağına yerleştirebilirsiniz. Ya da bir kanapeye bacaklarınızı uzatın, sırtınızı dayayın, dizlerinizi bükün, bebeği de başı dizlerinizin üzerine gelecek ve hafif dik bir pozisyonda olacak şekilde yerleştirin. Bebeğe bu şekilde kaşıkla sütü verin. Bu yöntemin o kadar avanatajı vardır ki... Bu şekilde sadece meme-biberon karmaşasından kurtulmakla kalmayacasınız. İleride, bebeğiniz kaşığa çok kolay alışacak ve ek gıdaya geçiş sizin çin çok rahat olacaktır. Süt ve diğer sıvılar için 5. aydan itibaren ince delikli bir suluk (alıştırma bardağı) kullanabilirsiniz. Kızım ben dışarıda olduğum zamanlar hep böyle beslendi ve biberon kullanmaya gerek duymadı.

2-3 gün bu şekilde hiç biberon ya da emzik kullanmadan, dinlenmek istediğiniz zamanlar kaşıkla bebeğinizi beslerseniz biberon karmaşasından kurtulursunuz.

Bu sorunu hallettikten sonra esas meseleye gelmek gerekli : bebeğin göğsü hatalı kavramasını düzeltmek.

Yanlış kavrama durumunda hem anne acı çeker, hem de bebek etkin ememediği (göğüsleri tam boşaltamadığı) için bir süre sonra süt üretimi azalabilir. Bebeğe süt yetmiyor sanıp mama vermek durumunda kalabilir. Oysa sütü vardır, ama bebek göğsü hatalı kavradığı için bir kısır döngüye girmiştir.

Doğru emzirmede göğüste yara oluşmaz. Bebek sadece meme ucunu değili tüm kahverengi halkayı almalı. Göğse üstten bakıldığında bir miktar kahverengi halka görünebilir, ama bebeğin alt dudağından hiç gözükmemeli. Bebeğin yanlış kavradığını anladığınız zaman onu memeden hafifçe çekebilir (canınızın yanmaması için önce küçük parmağınızı ağzına sokun, memeden parmağınızdan destek alarak yavaşça ayırın) sonra tekrar yerleştirebilirsiniz. Yerleştirdikten sonra elinizle dudaklarını olması gereken şekle etirmek için müdahele edebilirsiniz. Alt dudağı hafifçe dışa dönük olmasını sağlayablirsiniz.

Şu adreste doğru ve yanlış kavrama şekillerinin videoları var, bir göz atın isterseniz :

http://www.nbci.ca/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=6&Itemid=13

Şu adreslerde de doğru emzirme pozisyonları anlatılıyor :

http://www.florence.com.tr/saglik-rehberi/basarili-emzirme.html

http://www.lansinoh.com.tr/images/downloads/7865.pdf


Doğru kavramayı sağladıktan sonra göğüslerde artık yara oluşmayacaktır. Mevcut yaraları iyileştrmek için ööğüslerinizi mümkün olduğunca açıkta bırakın. Göğüs pedi kullanmayın (sürekli ıslaklık enfeksiyona zemin hazırlar). Kıyafetinizle sürtünmeyi önlemek için göğüs kalkanı kullanabilirsiniz. Lansinoh krem göğüs çatlaklarına iyi gelen kremlerden birisidir. Earth Mama Baby angel'ın da bu amaçla bir kremi olduğunu duydum, kullanıp memnun kalan var. Internette ayva çekirdeğinden öğüs yaralarına iyi elen bir jel yapımının tarifini bulabilirsiniz. Aynı şekilde kendi sütünüzü sürüp göğüsleri açık tutabilirsiniz. Eğer çok ağrınız varsa enfeksiyon ihtimalini göz önüne alarak bir doktora görünmek gerekebilir. Enfeksiyon iyileşmeden yaraların iyileşmesini bekleyemeyiz çünkü.

Tracy Hogg'a gelince : ben kitabında faydalandığım çok bilgi buldum, ancak emzirme konusunda kendisine kesinlikle katılmıyorum. Bu konuda maalesef yanlış bilgiler aktarıyor, üstelik o meşhur EASY programı da esasında biberonla beslenen bebekler için öngörülmüş. Bu yüzden Tracy Hogg'dan yararlanın (uyku saatleri konusunda benim işime yaradı mesela) ama dediklerini harfiyen uygulamak zorunda hissetmeyin kendinizi.

Bir emzirmede tek göğüsten emzirmeye gelince : pek çok uzman bunu önerir, çünkü böylece bebek göğüsü tam anlamıyla boşaltıp yağ ağırlıklı son süte ulaşabilir. Ama sizin durumunuzda bebek göğsü etkin kavramadığı için boş yere bu kadar uzun kalmış göğüste. Etkin ememeyen bir bebek göğsü tam boşaltamaz ve son süte de kolay kolay ulaşamaz.
Yukarıda bahsettiğim şekilde bu durumu düzelttikten sonra dilerseniz yine bir emzirmede tek göğüs verebilirsiniz. Ama bebeğin daha fazlasını istediğini fark ederseniz diğer göğsü de önermekten çekinmeyin. Yapılmaması gereken sadece şudur : 10 dakika bir göğsü verip, hop hemen diğer göğse geçmek. Bundan kaçının. Bebek bir göğüste ne kadar kalmak isterse kalsın, huysuzlanır ise diğer göğsü önerebilirsiniz.

Başka sorularınız olursa haberleşiriz.


babu

Sagdiginiz sutu biberon disinda birseyle verebilirsiniz. Medela'nin soft cup diye bir urunu vardi mesela ama her halukarda eziyetli. Biraz disinizi sikip binerondan uzak durursaniz memeyi duzgun emmeye baslayinca duzelecek yaralar da zaten. Bir de silikon uc kullanabilirsiniz, hem memeyi biraz korur hem de meme ucunu alma sikintisini cozer. Zamanla ikiniz da ustalastikca onsuz emzirmeye baslarsiniz.

1 yil sadece pompalayarak, biberonla anne sutu veren bir arkadasim oldu. Hastane tipi pompa kiralamisti. İki memeyi ayni anda sagan, boylece sutu azaltmayan ve vakit kazandiran. Ama 3 saatte bir kacirmadan sagmak gerekiyor. Yolda olsaniz, elektrikler gitse vb bir yol bulacaksiniz.

Yazdiginiza benzer zorluklari ben de yasadim, hep 1 hafta daha dayanayim sonra pompa ve biberon yontemine gececegim diye diye 2 yil emzirdim. Bence biberonu hayatinizdan cikarin, kisa zamanda cozulur.


domer

Meme ucu için kremler var, hatta meme kremliyken dahi emzirebileceginiz, bebeğe zararı olmayan kremler var. Bunlardan kullanabilirsiniz.


ozcos

benim de sutum az oldugu icin mamayi siringa ile veriyorum. cok pratik diyemem ama biberona alisip meme almamasindansa deger.. 


icandance

Öncelikle hepinize cevaplarınız için teşekkür ederim.

domer, lansinoh, garmastan, bepanten, bepanten plus, bepantol, ayva çekirdeği jeli, sudokrem, zeytinyağı, anne sütü. Unuttuğum var mı bilmiyorum ama yazdıklarımın hepsini denedim. Sanırım fıstıkcık'ın dediği gibi, kızımın doğru emmiyor olması, kremlerin tedavi ettiği memeyi tekrar tekrar yara yapmasına sebep oluyor.
babu, dediğiniz gibi her durumda 3 saatte bir sağmak zorunda olmak, pompayla süt veriyor olmanın olumsuz yanı. Ayrıca sürekli pompanın, biberonların vs sürekli dezenfekte edilmesi gerekiyor. Çocuk gece süt diye ağlarken uyku sersemi sütü ısıtmaya çalışıyorum. Sizin gibi bütün acılara rağmen emzirmeye başaran anneleri görünce de bazen bende mi bir sorun var diye düşünüyorum.

fıstıkcık, ayrıntılı cevabınız için çok teşekkür ederim. Teşhisinizin doğru olduğunu düşünüyorum. Hatta bugün dediğiniz gibi kaşıkla vermeye başlamak istedim ancak başaramadım. Belki de çok acıkmış olduğundan reddetti ve ağladı. Bir de pek aç değilken denemek istiyorum.
Esas korkum, doğru emmeyi öğretmek konusunda. Olumsuz deneyimlerim var. Canım yanarken göğsümü ağzından kurtarmaya çalışmak, henüz 2 aylık bile olmayan bir bebeğe acı içinde "ağzını aç kızım, yalvarırım ağzını aç!" diye laf anlatmaya çalışmak sinir bozucu. Bir keresinde sesimi yükseltip kucağımda yatan kuzuyu sarstım ve hemen ardından yaptığım şeyin üzüntüsüyle küçük çaplı ağlamalı sinir krizi geçirdim. Şimdi ne kadar canım yanarsa yansın ona laf anlatmaya çalışmıyorum. Baktım beceremiyor, emzirmeyi kesiyorum. İşin enteresan yanı bazen çok güzel emiyor olması. Bense neyin doğru emmeyi sağladığını kestiremiyorum. Bazen herşey doğruyken yanlış emebiliyor.

Bugün uykusuzluk ve moralsizlikten sütüm de az. Bu önümüzdeki bir hafta kaşık ya da şırınga, biberon dışında alternatifleri deneyip, acısı biraz dindiğinde emzirmeyi deneyeceğim. 


derya08

Benim sütüm çok azdı.Tabi ek mamaya başlamıştım.Biberondan mamayı dolu dolu çekmeye alışınca 6 aydan sonra memeyi hiç istemedi.Bende 2 ay boyunca sağdım pompoyla biberonla verdim.


nesliiso

Aynı sorunlari birebir yaşadim,benimde göğüs uclarim yara olmuştu, bende emziremiyordum ,cok canim yaniyordu..bu böyle tam 2 ay sürüdü yani 2 ay hep sağdim sütümü bu seferde biberona alisti ama benim yaralarim geçtikten sonra emzirdim 2-3 gün zorluk çektim ama başardim sonunda bebegim hem biberona hemde memeye alisti cok şükür şimdi sadece meme emiyor sende acıların gecince tekrardan meme ver sağdigin sütüde istersen kaşikla ver hem böylece biberona alışmaz..Cevaplamak için Üye ol