uyku sorunu

fey soruyor: 5

oğlum 12 aylık,  hep yatmadan önce emzirip, sonrada emerken uyumadıysa eğer sallayarak uyutuyorum.geceleride 5-6 kere uyanıyor ve her uyandığında emzirip, sallayıp, uyutuyorum. halen bizim odamızdaki yatağında yatıyor. artık kendi kendine uykuya dalmasını öğrenmesini, kendi odasında kendi yatağında yatmasını ve de geceleride daha az uyanmasını istiyorum. bunları nasıl yapabileceğimi bilmiyorum. tecrübelerinizi paylaşırsanız sevinirim.

Bu soruyu cevapla


5 Cevap


gulhayal

2 yaşına kadar emmesi gerekiyor dogru olan bu ve emme olayı bitmeden de ayrı yatması ayrı oda falan mümkün degil malesef... emen bebekler gece cokca kalkıp meme istiyorlar, kızım 2 yasında ve biz hala meme emdigimiz icin yanyana yatıyoruz ve geceleri cok sık kalkıyoruz. ama memeyi bıraktıgında gece uykuları duzene girecektir kendiliginden. uzman pedegoglar 2 yasına kadar emmenin onemli oldugnu vurguluyorlar ve bu surecte birlikte yatmanın cocugun guven icinde olması ve psikolojilerinin iyi olmaası acısından onemli oldugunu soyluyorlar. biraz daha sabır gerekiyor :)


gulhayal

evet elbette cocuklarımız ayrı bir birey fakat bizim gibi kocaman insanlar degiller :) dogar dogmaz ayrı odalarda yatmaya alıstırılmak istenen cocukların ilerdi kaygılı kislik yapıları ve guvensizlik hisleri ile ilgili bircok arastırma okudum. elbetteki bu bir tercih, herkes istedigini tercih edip uygulayabilir..


gulhayal

kişilik bozuklugu degil, kaygılı ruh hali ve guven eksikligi... ayrıca bunlar benim fikrim degil, yapılan arastırmalar, okudugum cocuk gelisimi kitaplarında karsılastıklarım, aktarmak istedim sadece...elbette her insan gibi herkesin kendi cocugu da farklıdır, anne nasıl hissediyorsa oyle davranır, annelik icgüdüsüne inanıyorum ...


Sanemm

Bu konuda iki uzman görüşü var

1. Bebek yeni doğduğunda korunaksız bir yerde kendisini bulur, annesinin yanında kendini güvende hisseder, bu da güven gelişimi açısından önemlidir.

2. Bebek yeni doğduğunda annesinin onun ihtiyaçlarını giderdikten, özellikle emzirdikten sonra bebeğini yalnız başına bırakamaması ona ''dünya güvenliksiz biryer, yalnız başına korunaksız biryer'' imgesini verir ki bu da ileriki yaşlarda aşırı anne bağımliliği ve özgüven eksikliğine neden olur, denir.

Yani her iki yöntemi bilimsel olarak savunan uzmanlar var. Burada esas bebeğin ne istediğidir. Buna bağlı olarak da annenin buna sadık kalmasıdır.

Bebeklerin fıtratlarının farklı olduğunu gösteren iki örnek ;Bazı bebekler için doktorlar ''özgürlüğünü ilan etti'' tanımını kullanırlar. Özellikle erken emmeyi bırakan bebekler böyledir. Fıtratı bu şekildedir. Bazı bebekler ise yakın temastan hoşlanırlar, karınları aç olmasa bile temas kurma isteğinden dolayı sık sık emmek isterler. İşte yukarıda bahsedilen iki uzman görüşte bu bakımdan doğrudur.

Uyku eğitiminde önemli olan, başta kolay gelen daha sonra zor geldi diyerek alışkanlıkları yıkmamak. İlk başta aynı yatakta emzirerek uyutuyorsanız, bebek ilk iki sene bunu ister, anne de bebeğinin bu alışkanlığına sadık kalmalıdır.

Doğduğundan itibaren bebek ayrı odada yatıyorsa, bu alışkanlığa da sadık kalınmalıdır.

Bebeğini emziren anneler ''bebeğinde özgüven eksikliği olur'' diye endişelenmesinler, zira emzirmek en önemli paylaşım ve duygu alışverişidir. Anne bebek arasındaki bağ, emzirmede kurulur.


asyaperi

gece beslenmesını yavas yavas keserek baslamaslısınız bence zor olcakrtır ama gece uyuması gerektıgını busekılde ogrenebılır yatmadan emzırıp gerekırse ek olarak ac olmadıgından emın olup kendınızı suclu hıssetmemek ıcın muhallebı tarzı yada meyve puresı gıbı bırseyler yedırıp yatırın emmek ıcın uyandıgında su vermeyı deneyın emzık alıyormu bılmıyorum ama emzıkte cok ıse yarayabılır bu donemde uyku rutınıde onemlı aynı saatte bellı bır rutın olusturun emzrrın memede uyutmayın karnı douyduktan sonrada yanına uzanın ılk baslarda uykuya dalması bıraz uzun surcektır ama alıscaktır bence ılk basta gece beslenmesı ısını cozun sonra odasını ayırın eger ılla ayırmak ıstıyorsanız ıkısı bır arada cok zor olur onun ıcınde sızın ıcınde benm kendı dusuncem eger aynı odada yatmaya alıstıysa ve aynı odada kendı yatagında yatıyorsa bnece yatmaya devam edebılır kızım suan 16 aylık dun odasını ayırdık yanına uzandım uyuttum ve besıgıne koydum 10 da uyudu gee ucte uyandı ısrarla gerı yatmadı zorlamadım odasına yere yatak yaptım ve alıp oraya yatırdım bende yanına tabı uyuduktn sonra tekrar yatagına koydum sabah kdr uyudu zorlamadan bu sekılde devam etcem yavas yavas alıscagını dusunuyorum alısmazsa cok zorlanırsa tekrar alırım odama kendı yatagınaCevaplamak için Üye ol