ACİL YARDIM LÜTFEN- Tek Göğsümdeki Süt Birden Kesildi

burcuveduru soruyor: 5

Merhaba,

Daha Cuma gününe kadar böyle bir sorunun yoktu hiç. Kızım ilk üç ay sırasıyla 1000, 1600 ve 850 gr. kilo almıştı. Yani kilo alımı ile ilgili hiç bir sorun yaşamıyorduk. Ne oldu bilmiyorum ama sol göğsümdeki süt birden bire neredeyse kesildi denecek kadar azaldı. Sol göğsümü emerken hiç yutma sesi duymuyorum. Sağa geçince hem yutma sesi duyuyorum, hem de ağzındaki sütleri görüyorum. Cuma'dan beri her seferinde önce sol göğsümü veriyorum. Emdikten hemen sonra da pompayla sağıyorum. Hatta bugün Medela'nın hastane tipi pompasından kiraladım. Ama hiç süt çıkmadığını görünce çok moralim bozuldu. Yaptıklarım hiçbir işe yaramıyor. Lütfen yardım edin. Sol göğsümden nasıl tekrar süt getirebilirim? 

Bu soruyu cevapla


15 Cevap


dygkhrmn

Selam. Ben de benzer birşey yaşadım. İki göğsümde birden bire süt azaldı. Sanıyorum bizim hormonlarla alakalı bir olay. emzirmeye ve emzirdikten sonra sağmaya devam ettim. Gelmeyecek diye çok endişelendim. Maltana içtim çok. Ama kendiliğinden geldi 3-4 gün sonra. Bir hafta arayla aynı şey 3kere oldu. Sonra birdaha olmadı. tıkanma falan değil. Olsa ateş yapar. Endişelenmeyin çok ve emzirmeye devam. Gelmese bile.


burcuveduru

cevaplarınız için hepinize ayrı ayrı teşekkür ederim. özellikle tek göğüsle de uzun süre emzirenler bana çok moral oldu. ama yine de sağmaya devam edeceğim. umarım işe yarar.


gesnur

sıcak bir duş alın, duş esnasında elinizin içiyle boğazınızdan aşağı doğru masaj yapın. ohhh canıma değsin yaparız ya hani o şekilde:)

sonra çıkınca tekrar sağın pompayla faydası olabilir,bende yaramıştı işe.


delimania

Bende tek göğüsle emziriyorum nerdeyse baştan beri..Uçlarım içe dönük oldugu için ancak birinin ucunu çıkarabilmişti minik bebeğim :) diğerinin hem ucu yoktu hemde mastit olmuştum, derken kesiliverdi, görüntü oldukça komik ama düzelecekmiş..onun dışında inanın bir sorun olmadı, ek gıdaya başlayınca ne olur bilemiyorum ancak yalnızca anne sütü alıyor hala..


burcuveduru

başkalarının da daha sonra cevaplara bakma ihtimalini düşünerek en son durumu yazmak istedim. 2 hafta süreyle 3 saatte bir önce az süt gelen göğsümü emzirdim. tabi genelde pek süt gelmediğinden başlarda emmek istemedi. her emzirmeden hemen sonra da hastane tipi pompayla 10 dakika sağdım. bazen 5 cc, bazen 30 cc çıktı. şu anda sağmayı bıraktım, toplamda ne kadar süt geliyordur bilmiyorum ama bebeğimin az süt geldiği için emmek istememe durumu ortadan kalktı :) hatta 2 gece önce sağ göğsümde hiçbirşey yokken, sol göğsümden süt sızmaya başlayacak kadar çok şişti sol göğsüm, çok ağrı yaptı bir de, kalktım emzirdim hemen. iyi ki solda süt kesildi diye bırakmamışım. cevap veren herkese teşekkürler yeniden...
Cevaplamak için Üye ol