Uyumayı öğrenme.

Peerren soruyor: 7

Merhaba Anneler,


Biliyorum bu sitede uyku ile başı dertte çok anne var, onlardan bir tanesi de benim :) biliyorum uyku ile ilgili çok soru cevap var ama hemen hemen hepsini okuduğum + uygulamaya çalıştığım halde başarılı olmadım.
Ben neler yaptığımı yazayım siz yanlışımı söyleyin yada harici bir fikir verin. 

Oğlum 1 yaşını doldurdu, çalışıyorum gündüzleri anane - babanne dönüşümlü olarak bakıyor. Gündüzleri kucakta evin içinde dolaştırılarak uyutuluyor. 
Akşamları meme emerek, çok zorlanmadan yarım saat 45 dk içinde uyuyor ama sabaha kadar sürmüyor çok fazla uyanıyor ve meme emerek tekrar uyumak istiyor, bir ara kucakta yürüyerek uyumakta istedi. 

Ben bir süredir önce emziriyorum içi geçmek üzere iken çekiyorum memeyi yanında yatıyorum bu arada. Tabii ki uyanıyor önce ıhh' lamaya sonra bazen oyuna bazen direk ağlamaya çok nadir gözler kapalı kendini bir o yana bir bu yana atıyor.
Sırayla pışpışlıyorum, konuşuyorum, şarkı söylüyorum, sarılıyorum, elini tutuyorum, masal anlatmaya çalışıyorum, olmuyor öyleki 8'de yatılan yataktan 10:30 - 11 gibi en son dayanamayarak emzirerek uyutup kalkıyorum 
Bir yerlerde eksik hatalı bir şey yapıyor olabilir miyim? yada pes etmeden bu şekilde sürekli 1 hafta 10 gn devam edeyim mi? Ayrıca gündüz farklı akşam farklı uyumaya alışabilir mi? Yani gündüzde annelerim benim uyutmayı denediğim şekilde uyutmayı mı denemeli ???

Akıl fikir yardım her türlü görüş öneri için şimdiden çok teşk ederim.
:) Hoşçakalın Bu soruyu cevapla


7 Cevap


fistikcik

Uyku uzmanı değilim, hatta olmaktan epey uzağım :)
Ama bebeklerimizin yaşları yakın, tecrübemizi anlatayım.
Kızım memede uyuyor. Esnek bir işim var, her gün dışarıda değilim. Ama evden uzakta olmam gereken zamanlarda  annem kucağında sallayarak ya da dolaştırarak uyutabiliyor. Demek ki bu veletler kiminle nası uyuyacaklarını biliyor ve olayı karıştırmıyorlar :)

1 yaşından önce (özellikle 6-10 ay arası) bizim de 1 saatten fazla süren uyutma seanslarımız olurdu. Ama 1 yaşından sonra azaldı. Eğer akşam 2 saat süren uyutma işinden haklı olarak yorulduysanız uğraşmayın ve doğrudan emzirerek uyutun derim. Böylesi daha kısa sürer.
Ama uyku saatini iyi ayarlamanız gerekli. Gündüz kaç uyku uyuyor ? Sabah kaçta kalkıyor ? Son gündüz uykusu saat kaçta ? Bunlar önemlidir. Akşam 17'den sonra bir uyku daha uyursa gece 10'dan önce uyumamak istememesi normal. Gündüz 17'den sonra uyutmayın. Bir de bebekler güneşe ayarlıdır. Güneş doğunca uyanır, batınca uyurlar. Yaz günleri hava 21:00-21:30 gibi karardığına göre bu saatlerde uyutmaya çalışın. Ama son gündüz uykusundan örneğin saat 14:00'te kalktıysa  bu süre çok uzundur. O zaman 18:00'de yemeğini yedirir, 19:30 gibi yatırırsınız. Tabii çalışan annenin ikilemi : eve gelinen saat ve bebekle geçirilen zamanın azlığı durmu maalesef burada da söz konusu. bebeğinizin uykuya geç dalması bu konuyla da ilişkilidir. Sizinle geçirdiği zamanları uzatmak ister. Gece uyanmaları da bununla büyük ölçüde ilişkilidir.

Gündüz tek uykuya geçerse, sabah 07:00'de uyanırsa, akşam 17:00'den sonra uyumazsa, gece uykusuna yazın 21:00, kışın 20:00 civarında geçerse daha rahat edersiniz.


Sanemm

Bebeğimde hiç uyku sorunu yaşamadım, sanırım bunu okuduğum kitaplardan edindiğim bilgi ve kararlılıkla sağladım.

Önce bir yöntem belirleyin ve yöntemde sebat edin. Belirlediğiniz yönteme dair kafanızda en ufak bir çelişki olmasın.

Alışkanlıklarından bir anda ayırmayın. Örn/ emerek ve sallanarak uyuyorsa önce sallamayı bırakın bu duruma alıştıktan sonra memede emmerek uyumayı terk ettirmeye çalışın.

Kendi bebeğinizin özelliklerini tartarak sizin ve siz yokken bebeğinize bakacakların uygulayacağı bir yöntem üzerinde düşünün.

Uzun yorucu ve sabretmeniz gereken bir süreç olabilir, kısa vadede pes edecekseniz bebeğinizin kafasını hiç karıştırmayın ve olduğunuz düzende devam edin derim.

Uyku eğitiminin de bebeği ağlatmak üzere olduğunu düşünenmeyin, Konturollü ağlama tekniğini uygulayın. Bu teknikle bebek bir hafta gibi ağlar ardından evde asla bebek ağlaması duymazsınız (kendi tecrübem)


nilin_denizi

sevgli peren;

uykudan yana en çok çekenlerden biriyim,biliyorsun burada da yazmıştım.1 yaşını geçtik biz de.geceleri uyandığında sanki yanında yatıp meme veriyormuş gibi biberon maması veriyorum ben.biz yatapımızda o yanımızda yer yatağında yatıyor.23:00 de uyuyor 01.00 gibi mama içiyor.sonra 05:00 maması var.07,30da da ayaktayız.2 kere uyanıyoruz.mama belki işine yarar.

bu arada diğer denediğim yöntemelerin hiçbirinde ben başarılı olamadım.artık şöyle düşünüyorum;yanımızdan ayrılmak istediği an kendisi gitsin odasına..koklaşacağımız günler sayılı.birkaç sene sonra gel sarılayım yatayım desem de belki yatmayacak benimle.ben kızıma kural koyamadım bu konuda,hiç değilse mutlu olsun diye düşünüyorum.

konu dağıldı kusura bakma..kısacası mama dene demek istedim:)))inşallah işe yarar.sevgilerimle!!!


Peerren

fistikcik ,  sanemm ve  nilin_denizi öncelikle paylaşımlarınız için çok teşekkür ederim.


Gündüz ve akşam uyku saatlerimiz belirli nadiren bozuluyor. 
Gündüz 10:30 da(1-1,5 saat ) ve 16:00 (45 dk) uyuyor akşam yaz nedeni ile 20:30-21:00 arası yataktayız. 

Aslında sorun tam olarak gece çook uyanması ve uyumak için hep meme istemesi. Öyleki bazen 21'de 22'de uyanıyor meme ile yeniden uyuyor 24'de yine uyanıyor yine meme... 
Bende kendimce diyorum ki bu bebek uyumak için hep meme arıyor meme = uyku olayını keseyim. Yatağa yatalım meme emsin, oynayalım, masal anlatayım vb bir çok şeyi yapayım ama meme ile uyumasın sanki meme ile uyumamayı öğrenirse gece de uyandığında meme olmadan uyuyabilir???

Mama olayını geçtiğimiz hafta denedim içmedi, meme ile içi geçtiği sırada memeyi çıkarıp biberon ile mama verdim istemedi bir kaç kere denedim bu seferde uyandı :)))
Mama olarak ta Aptamil 3 numara (yanılmıyorsam) verdim. Sonra bir arkadaşım dedi ki ilk kez mama alıyorsa Aptamil pre ile başla anne sütüne en yakın o mamayı seçmiştir. Böyle bir şey olabilir mi? 


ZeynepYenice

Uyku konusunda bende muzdaripim, büyük kizimda hiç problem yaşamamıştım ama gel gelelim minikte gece nerdeyse 45 dk bir uyanıyor memede uyumak istiyor, cok yoruldum ve uyku düzeni olmadıgı icin gündüzleri de gergin oluyorum. Sırf bu nedenle memeden kesmeyi bile düşünmüyor degilim hoş zaten artık onu besleyici bol bol da yok süt ! Biberonda almıyor asla kıyameti koparıyor nasıl cozecegim bende bilmiyorum :(


fistikcik

Zeynepyenice, gece uykusunun kesintisiz olmasını amaçlıyorsanız tamamen memeden kesmenize gerek yok. Sadece gece emzirmesine son verip, gündüz emzirmeye devam edebilirsiniz. Gece beslenmesini kesmek ile ilgili Nurturia'da pek çok mesaj bulabilirsiniz.


ZeynepYenice

Gece emzirmeyi bıraktırmaya calisiyorum ama memeyi ağzına almadığı zaman fena ağlıyor memeyi almadan da sakinleşip tekrar uykuya dalamiyor, bazen pispislayarak bazen su veriyorum bazen ayağımda sallıyorum kısa süreli o sekilde tekrar uykuya dalmaya çalışıyor ama dediğim gibi cok da uzun sürmüyor uykusu.Cevaplamak için Üye ol