25 ay kreş için çok mu erken?

pt82 soruyor: 10

Merhaba,

25 aylık oğluma doğduğundan beri kendim bakıyorum. (arada çalıştığım 3 aylık dönemi saymazsak, ki o dönemde de annem ve kayınvalidem idare ettiler)

Bu kış yani en geç 2-3 ay içerisinde tekrar işe başlamayı düşünüyorum. Oğlumu kreşe göndermek ya da bakıcı tutmak alternatifleri arasında kararsız kaldım.

25 ay tam zamanlı olarak kreşe göndermek için çok mu erken? Oğlum tuvalet eğitimini tamamladı, henüz kıyafetlerini çıkarmayı tam beceremese de deniyor :) yaşıtlarına göre oldukça iyi konuşuyor (2-3 kelimelik 2 cümleyi arka arkaya kurabiliyor), yemeğini büyük ölçüde kendi yiyor (tabi çorba gibi daha çok dikkat gerektirenler de yardım alıyor), tabi yaş itibariyle biraz inatçı bi dönemde ancak çok sosyal...

Acaba bu dönemde bakıcı gelişimi açısından yetersiz kalır mı? Bir de güvenilir bir bakıcı bulmak çok zor, yani tanıdık biri olmadan...

Kafam çok karışık, önerilerinizi bekliyorum.

İyi günler,

Pınar

Bu soruyu cevapla


13 Cevap


selcoline

Merhaba,


Ben de bakıcı ile problem yaşadığım ve güvenim zedelendiği için kızımı 19 aylıkken kreşe verdim. Kreşe gitmeden önce kızım çok az konuşuyordu, kreş ile birlikte konuşması hızla gelişti, birçok şarkı, oyun öğrendi, daha sosyal oldu, daha pek çok açıdan kreş bakıcıya göre oldukça avantajlı.
Tek sorun hastalık, kreşe verdiğiniz ilk yıl özellikle kış dönemlerinde çocuk çok sık hasta oluyor ama doktorlar da bunun normal olduğunu söylüyorlar.

İkinci kızım da 8.5 aylıkken kreşe başladı.

Şu anda kreş değiştirmeyi düşünüyorum ama yine de bakıcı mı kreş mi deseniz kreş derim.


egedenizi

Ben de kreşten yanayım kesinlikle...Deniz 20 aylık, kreşe başladı.Kesinlikle bakıcı düşünmedim.Ne kadar iyi olursa olsun bakıcı, çocuğa iyi bir eğitim veremeyeceği ortada.Kreşin de eksileri var ama artılarını düşünününce olumsuzluklar görülmüyor.Diğer arkadaşlarla hemfikirim...

 


iflah_olmaz

zaten hazırmış:-)))ben 3 yaşa kadar bakıcı düşünenlerdenim gerçi.


pt82

Merhaba arkadaşlar,

Öncelikle cevaplarınız için teşekkür ederim :)
Ben İstanbul-Başakşehir'de oturuyorum, sizin kreşleriniz nerede? önerilere açığım...

@selcoline 19 aylıkken kreşe tam gün mü verdin yoksa 2-3 yarım günle başlayıp bi süre sonra tam güne mi geçtin? neden kreş değiştiriyorsun, bi sorun mu yaşadınız?

@glee kreşe tam gün mü gidiyor? hangi kreş bu sizi memnun eden :)

İyi günler...


peyker

glee sakıncası yoksa kreşin adını alabilirmiyim? bende sancaktepedeyim ve bakıcı problemimiz var.peyker

teşekkür ederim, işime çok yakın. hatta geçen gün sitesini inceledim. maliyeti nasıldır acaba?

bizimki daha 17 aylık gerçi. git gellerdeyim.


selcoline

19 aylıkken tam gün verdim, alışamaz zor alışır derken 3 gün sonunda alıştı :)


şu an iki kızım da aynı kreşe gidiyor ama büyük olanı oradan alacağım bahçesi daha büyük olan, sosyal olanakları daha fazla olan bir kreşe vereceğim. Yaş büyüdükçe çocuğun ihtiyaçları değişiyor küçük yaşlarda branş dersler çok önemli değilken sonralarında daha önemli oluyor gibi açıkçası bu sebeplerle değiştireceğim ama küçük kızım aynı kreşte kalmaya devam edecek.


pt82

yine cevaplarınız için teşekkür ederim arkadaşlar, hepimizin yavruları için en hayırlısı neyse o olsun :)batucum

tamamen çocuğa bağlı. benim oğlum 19 aylıkken günde 2 saat oyun grubunu kabul etmedi. erken geldi. şu an halen o kadar hareketli laf dinlemez zor bir çocuk ki 3 yaşına kadar bakıcı şart diye düşünüyorum. 2,5 da oyun grununa başlatacağım ama. arkadaşımın kızı 24 aylıkken bakıcısı gidince tam gün kreşe çabuk alıştı. tuvalet eğitimini orada aldı. her sabah annesi sorunsuz bırakıp alıyor. sizinki maşallah oldukça hazır görünüyor. tam günden önce oyun grubu ve sonra yarım gün siz de yanında durarak alıştırmaya başlayabilirsiniz. bence çok çabuk alışacaktır


pt82

@batucum evet çocuktan çocuğa alışma süreci farklı anladığım kadarıyla, dediğin gibi önce oyun grubu sonra yarım gün ve en sonunda da tam güne geçmek en iyisi sanırım. şimdi oturduğum bölgedeki kreşleri araştırıyorum ekim ayında yavaştan başlatacağım sanırım :)

önerin için teşekkürler...Cevaplamak için Üye ol