2 yaşında konuşma bozukluğu,kekemelik

urstymz soruyor: 9

Nisan ayında 2 yaşına giren oğlum 1,5 yaşından beri insanlarla iyi iletişim halinde.Bir erkek çocuğuna göre erken de konuştu hatta sıralı cümleler kuruyordu.Ne olduysa 2 yaşından sonra kekelemeye başladı son 3 gündür de kelimeleri çıkarmakta zorlanmaya başladı.Bir kelimeyi 10 sn de falan çıkarıyor,zorlanıyor,sinirleniyor hatta uzun süre hiç konuşmuyor.Benzer tecrübeler yaşayanlar varsa neler yapmalıyım yardımcı olabilirseniz sevinirim.Üzüntüden yaşadığı bir şeyden olsa diyecem evde de hayat gayet normal, üzüntü verici bir şeyler yok çok şükür.Acaba neden olmuş olabilir?

Bu soruyu cevapla


9 Cevap


nihal58

Çok çeşitli nedenleri olabilir benim oğlumda erken konuştu ve 2,5 yaşından sonra birden kekelemeye başladı halada devam ediyor ve ilk başta bende çok üzülmüştüm buradan arkadaşlara sordum ve 2-3 yaş arasında çok sık görülen bir durum olduğunu öğrendim biraz olsun rahatladım. Buradan bu şikayetle doktora götürende çok oldu ve genelde 3 yaşından önce birşey yapılmadığı ve geçici olduğu cevabını aldılar. 3 yaşından sonra hala geçmemişse konuşma terapistine gitmek gerekiyormuş. Bu yaş aralığında beyinler konuşma hızlarından daha hızlı olduğu için olabiliyormuş ve genel olarak geçiyormuş. Bir süre daha gözlemleyin baktınız devam ediyor (bizim ki 2 ay olacak neredeyse devam ediyor geçmedi henüz) o zaman doktora götürüp uzman görüşü alabilirsiniz bence.


benals

sevgili urstymz,
nihal58'in de belirttiği gibi 2-3 yaş arası düşünme hızı ile konuşma organlarının koordinasyonu arasında senkron farklılığı oluşabildiğinden kekeleme  davranışına sıkça rastlanır. asıl dikkat edilmesi gereken ise bu dönemde davranışsal düzenlemeler ile durumun pekişerek kalıcı olmasını engellemek. size düşen ise bu dönemi olabiliğince nötr atlatmanız. çocuğunuz konuşurken göz temasını sürdürünüz, dudaklarına bakmayınız, düzeltmesi için yönlendirmeyiniz ve "nefes al,sakince tekrar söyle,.." gibi yönergeler vermeyiniz ve sabırla konuşması bitene kadar onu dinleyerek iletişimi sürdürünüz. bu yaklaşım sizinle birlikte çevresindeki herkes tarafından tutarlılık ile uygulanırsa sorun kendiliğinden geçebilir. çocuğunuz dikkatini ne söylediğinden ziyade nasıl söylediğine odaklarsa eğer bu durum kaygı yaratacağından kekelemenin uzamasına ve hatta kalıcılığına da sebep olabilir. değerlendirme süreçlerine girmeden önce davranışsal düzenleme ile durumu takip etmenizi öneririm.
Benal Yardımcı ( Çocuk Gelişimi ve Eğitimci)


olivia

Nihal ve Benals ye katiliyorum.Baska belirtilerle endise edilecek bir durum yok ise gelisimsel surecte pek cok cocugun yasadigi bir durum.Hep ayni zamanda tecrube etmisiz:)

Biz pedagog ve cocuk psikologuna da gittik icimiz rahat solsun diye.Benzer seyleri soyledi.Sozunu kesmeyin,sabirsiz davranip duzeltmeyin,kaygilanip ona bunu hissettirmeyin rahat olun akisina birakin,normal davranin,cumlesi bittikten sonra misal sakince a evet bu araba guzel gercekten diye onun kekeleyerek kurdugu cumlesini dogal akista cevap veriyor gibi sakince tekrar edin baktiniz cok takiliyor sinirlenmeye ya da uzulmeye basliyor hemen konuyu durumu ortami degistirin ilgisini dagitin oyunla kahkahayla gibi tavsiyeler aldik.


tunaesra

Biz de ayni durumdan dolayi odyologa gittik; oliva ve benal hn ile ayni seyleri soyledi bize de; bu yas araliginda gorulme sikligi %30 lardaymis; 4 yasindan sonra %1 lere dusuyormus;
iciniz rahat olsun; oglum tuna'da var; hala yaklasik 2 ay oldu; bazen cok cok azaliyor; bazen cok artiyor; ozellikle yeni ortamlarda; heyacanlandiginda daha fazla oluyor..
umarim butun yavrularimiz cabucak atlatir bu durumu;atlio

Sevgili Nihal58 ve Olivia bu durumu atlatabildiniz mi?

Oglum 31 aylik dun sabah birdenbire kekelemeye basladi, dun sadece b ve m ile baslayan kelimelerde ilk harf ve hece tekrari yaparken bugun y ve e harfi ile ilgilide sorun yasmaya basladi, birde bugun kelimeyi cikarmaya calisirken gozlerinide kirpistirmaya basladi...

Sizdede bu goz kirpmasi el kol oynatma vb. durumlar olmusmuydu..

Birde konuyla ilgili tavsiye edebileceginiz doktor var midir?

Cevaplariniz gercekten cok degerli simdiden tesekkurler


nalish

Merhaba atlio, aynı sorunu ben kızımla yaşıyorum. Şu an 29 aylık ve yaklaşık 1.5 aydır kekeliyor. Çok erken başladı konuşmaya, şarkılar dualar ezberlemişti. Birden bir iki kelimeyle başlayıp sonra cümledeki tüm kelimeleri kekeleyerek söylemeye başladı. Gözlerini de kırpmaya başlayınca zirve yaşadık. Çok huysuzlaştı, konuşamadığı için ağlıyordu hep. Herkez bu yaşlarda olur böyle dedi, zamanla geçer sabret dediler ama kızımın durumu iyiye gitmiyordu. Pedagog ile görüşmeye başladık 2 hafta önce, haftada 2 seansa giriyor. Bizdeki asıl sorun evde sorun yaratan iki ergen ağbisi olmasıymış. Stres ve kavga gürültü azaltık ve maşallah 3-4 gündür baya düzeldi. Sana tavsiyem, herkes normal deyip geçiştirme belki başka bir nedeni vardır. Bir kere de olsa uzmanla görüş derim. Çocuk kekelediğine alışırsa kalıcı olabilir dedi bizim pedadog.


panter00

Merhabalar;

Aradan 6 yıl geçmiş ama ben yinede yardımcı olmak isteyen olur diye yazıyorum. Allah'ım herkesin çocugunu bağışlasın. Sağlık şifalar versin. Arkadaşlar 3.5. yaşında oğlumuz var.

Konuşmasında bir problem yoktu ve gün içinde yaptıklarını 4 cümle 5 cümle hatta daha uzun cümleler halinde anlatıyordu. Ama ne olduysa anlayamadık. kekelemeye başladı bazı cümlelerin başında ortasında tam olarak ifade edemiyor kendini.

Bu durum bizi çok üzdü. Doktora götürdük kan tahlili falan istedi mr çekilecek vs. 

Bu durumu geçirmiş olan anneler babalar lütfen bir bilgi verebilirmi. Allah rızası için. Son durumları nedir? ne yapmamız gerekir. Nasıl atlattılar neler yaptılar beklemek mi gerekir.

Teşekkür ederim şimdiden cevaplar için...


panter00

Merhabalar;

Aradan zaman geçmiş ama ben yinede yardımcı olmak isteyen olur diye yazıyorum. Allah'ım herkesin çocugunu bağışlasın. Sağlık şifalar versin. Arkadaşlar 3.5. yaşında oğlumuz var.

Konuşmasında bir problem yoktu ve gün içinde yaptıklarını 4 cümle 5 cümle hatta daha uzun cümleler halinde anlatıyordu. Ama ne olduysa anlayamadık. kekelemeye başladı bazı cümlelerin başında ortasında tam olarak ifade edemiyor kendini.

Bu durum bizi çok üzdü. Doktora götürdük kan tahlili falan istedi mr çekilecek vs. 

Bu durumu geçirmiş olan anneler babalar lütfen bir bilgi verebilirmi. Allah rızası için. Son durumları nedir? ne yapmamız gerekir. Nasıl atlattılar neler yaptılar beklemek mi gerekir.

Teşekkür ederim şimdiden cevaplar için...


damliko

Merhaba benimde kızım 23 aylık 10. Aydan beri  konusuyor, şimdi şimdi 3 4 aydır uzun cümleler muhabbetler ediyorduk ki 2 gündür çocuk kekeliyor 😔 özellikle anne ve anneanne derken Di dün bugun cogu kelimeyi kekeleyerek soyleme ye başladı. Doktoru yla görüştüm normal olabileceğini söyledi. Ama yinede ana yuregı Baska bir sorun mu var endişesi ile yanıyor. Cok yıllar olmus sizler yazalı ama nasıl gelişti olaylar yavrularımız ne durumda merak ettim ve bir yol varmı izlememiz gereken onu zorlamamak kelımelerını tamamlamamaktan başka, tecrubelerınıze ihtiyaç duyarım, teşekkürler 


Cevaplamak için Üye ol